ERCİYES DAĞI VE ÇEVRESİ BİLİM VE DOĞA OKULLARI 2012

Proje Adı
ERCİYES DAĞI VE ÇEVRESİ BİLİM VE DOĞA OKULLARI 2012

Proje Yürütücüsü
SEZER İNAN

Yürütücü Kurum/Kuruluş
ÇETİN ŞEN BİLİM VE SANAT MERKEZİ

Hedef Kitle
İlköğretim öğrencileri

Etkinilk Tarihleri
1-8/07/2012

Etkinlik Yeri
KAYSERİ

İLETİŞİM
http://www.erciyesbilimokulu.org/
[email protected]

ERCİYES DAĞI VE ÇEVRESİ BİLİM VE DOĞA OKULLARI 2012

Projesinin Amacı:

Erciyes Dağı ve Çevresinde değişik habitatları, bitki ve hayvan varlığı ile bilimsel çalışmalar için doğal bir laboratuar kabul ederek ekoloji odaklı hazırladığımız projemizle;

1.    Katılımcılara ekolojik temelli bakış açısı kazandırmak doğanın sevgisini hissettirmek, ekolojik süreçlerin ilişki ve etkileşimlerini izlettirmek.

2.    Katılımcılara değişik habitatları ve bunların birbirleriyle olan etkileşimlerini gözlemleyerek, yaşayarak, dokunarak öğrenmelerini sağlamak.

3.    Doğa ortamında bilginin görselleştirilmesi, etkin olarak aktarımı ve basit bilimsel olguları fark ettirmek.Katılımcıların doğa-insan-kültür ilişkilerini kavramasına, bu ilişkilerde olası problemleri hissetmesini ve çözüm üretebilme becerilerinin oluşmasına katkıda bulunmak.

4.    Katılımcılara değişik ekosistemlerdeki bütüncül yaşamı hissettirerek ekoloji temelli bütüncül katılımcı ve etkileşimci eğitim sunarak disiplinler arası düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmek.

5.    Biyolojik çeşitliliğe yönelen tehditleri doğru algılayabilen yüksek çevre duyarlılığına sahip gönüllüler yetiştirmek.

6.  Erciyes Dağı ve Çevresinin eko turizm kapasitesini sergilemek.

7.    Eko turizmin gelişmesine paralel olarak eko turizm ve doğa koruma alt yapısını katılımcılara kazandırmak.

Erciyes Dağı ve çevresi, Sultan Sazlığı Milli Parkı Ramsar Alanı eğitim alanı olarak kullanılacaktır. Atölye çalışmaları ve uygulamaları ile proje içeriği ve etkinlikler desteklenecektir. Öğrencilerin birebir yaşamasına, gözlem ve uygulama yapmasına imkân verecek saha çalışmaları etkinliklerin amacına ve kalıcılığına önemli şekilde etki edecektir. Öğrencilerin tüm hayatları boyunca unutamayacağı, çevre bilinci, doğaya saygı, canlıları tanıma ile ilgili farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.

Hedef Kitlesi:

Hedef kitlemiz ilköğretim 5.6.7.sınıf seviyelerindeki okullarında başarılı 40 öğrenciden oluşacaktır. Bu öğrencilerden öncelikli tercihimiz geleceğin bilim adamı olmaya aday Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri olacaktır. Ayrıca Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), Darüşafaka Kurumu için başvuru sayısına bağlı en az 10 öğrenci kontenjanı ayrılacaktır. Katılımcıların bu projede öğrendiklerini değerlendirerek kendi okullarına ve arkadaşları ile geniş bir kamuoyu kitlesine aktarmaları mümkün olacaktır.

Erciyes Dağı ve çevresi, Sultan Sazlığı Milli Parkı Ramsar Alanı eğitim alanı olarak kullanılacaktır. Atölye çalışmaları ve uygulamaları ile proje içeriği ve etkinlikler desteklenecektir. Öğrencilerin birebir yaşamasına, gözlem ve uygulama yapmasına imkân verecek saha çalışmaları etkinliklerin amacına ve kalıcılığına önemli şekilde etki edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin