Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Personel Hareketliliği

Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Ana Eylemi (Key Action 1, KA1) altında yer alan bu faaliyet ile okul personelinin yeterliliklerinin geliştirilmesi ve okul personeline yurt dışında mesleki gelişim fırsatları sunulması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, okul eğitimi alanında faaliyet gösteren okulların, bir ya da daha fazla personelini eğitim ve öğretim amacıyla Program Ülkelerine kısa dönemli göndermesine yönelik iki tür faaliyet desteklenmektedir. Bir öğrenme hareketliliği projesi, aşağıda sayılan faaliyetlerden birini veya daha fazlasını içerebilir:

Öğretme Görevlendirmesi: Okul eğitim personelinin yurtdışında ortak bir okulda öğretmenlik yapmaları.
Personel Eğitimi: Okul eğitim personelinin yurt dışında mesleki gelişimine yönelik bir kursa katılması ya da işbaşı eğitim/izleme yapmaları.

Uygun Katılımcılar Kimlerdir?
Bu faaliyetin katılımcıları okulların eğitim personelidir (öğretmenler, idareciler). Ancak, başvuru Program Ülkelerinden birinde yerleşik bir okul ya da konsorsiyum lideri tarafından yapılmalıdır. Bireysel başvuru kabul edilmemektedir.
Okul ve konsorsiyum lideri olarak kabul edilen kurumların listesi için tıklayınız.
Okul başvurularında bir okul aynı başvuru döneminde sadece bir başvuru yapmalıdır. Konsorsiyum başvurularında ise aynı konsorsiyum lideri tarafından farklı konsorsiyum üyeleri ile farklı konularda olmak kaydıyla birden fazla başvuru sunulabilir. Başvuruda, konsorsiyum liderinin yanı sıra en az iki okul başvuruda yer almalı, tüm üyeler okul olmalı ve konsorsiyum üyesi okullar ile lider kuruluş arasında organizasyon bağı olmalıdır.

Uygun Kuruluşlar Hangileridir?
Okul eğitimi personelinin hareketlilik faaliyeti, her ikisi de Program Ülkelerinde yerleşik bir gönderen kuruluş ve en az bir ev sahibi kuruluş içermelidir. Başvuruda tercih edilen faaliyet türüne göre;

Öğretme görevlendirmesinde; gönderen kuruluş ile ev sahibi kuruluşun her ikisi de okul olmalıdır.
Personel eğitiminde; gönderen kuruluş bir okul olmalıdır. Ev sahibi kuruluş ise okul ya da okul eğitimi alanında faaliyet gösteren kamu kurumu ya da özel kuruluş olabilir.

Detay için Tıklayınız