Engelsiz Müzik ve Sanat Festivali

Engelsiz Müzik ve Sanat Festivali

Gelecekten Gelenler Bilim ve Teknoloji Derneği’nin sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, özellikle sağlık, bilim ve eğitim alanlarında yürüttüğü sosyal projelerin önemli bir yeri bulunuyor. Derneğimiz, “Daha iyi Bir Gelecek için Bilim” ve “Büyük Türkiye” misyonuyla, dezavantajlı genç neslin bilim okur-yazarlığı kazanabilecekleri, geleceğe yönelik kaygılarına çözüm bulabilecekleri, sosyal yönlerinin gelişmelerini sağlayarak, müzik gibi yetenekleri keşfedebilecekleri, bilimsel düşünme yöntemlerine sahip bireyler olarak yetişmeleri, bilim ve teknoloji ile etkileşim halinde olmaları hedefleri ile organizasyonlar düzenlemektedir. Bu sene ilk defa 12 Mayıs 2018’de Zorlu PSM ev sahipliğinde Engelsiz Müzik ve Sanat Festivali ile işitme engelli bireylerin müziği hissedebilecekleri bir festival düzenleyecektir.

Hemen her gün onlarla karşılaşıyor, onları görüyor belki de konuşuyoruz. Onları duyuyor ama pek azımız akıp giden hayat içinde ne kadar zorluklarla karşılaştıklarını tahmin edebiliriz. Çoğu zaman bizim için sıradan olan gündelik durumlar onlar için hayati riskler taşıyan büyük güçlükler olabiliyor. Bu zorlukları aşmalarında onlara destek olmak için duyarlı olmaya, empati kurmaya, insana sadece insan olduğu için değer vermeye, onları anlamaya ihtiyacımız var. Çünkü küçük bir dokunuş büyük bir fark yaratabilir.

Dünyamız 700 milyon işitme engelli bireye ev sahipliği yapıyor ve hayatlarını kolaylaştırmak için yapabileceklerimiz yok denecek kadar az… Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ülkemizde 3 milyondan fazla işitme problemi yaşayan insan var! Daha önce denenmemiş bir yöntem ile İşitme Engelli Bireylerin sosyalleşmesine katkılar sunmak ve yeni yetenekler keşfetmelerini mümkün kılmak amaçları ile dünya üzerinde bir ilki gerçekleştirerek onların bir enstrümanla tanışmasını sağlıyoruz. İşitme problemi bulunan herkesin müziği hissedebilecekleri ve müzik yapabilecekleri bir festival planlıyoruz.

Projenin Beklenen Çıktıları

1) İşitme Engeli veya problemi bulunan bireylerin sosyalleşmesine katkılar sunmak,

2) İşitme Engelli bireyler ile işitme problemi bulunmayan bireyler arasında diyalog kurulmasını teşvik etmek,

3) İşitme Problemi ile ilgili farkındalık oluşturmak,

4) İşitme Engelli bireylerin müzik ile ilgilerinin kurulmasını sağlamak,

5) Çocuk gelişimine katkılar sunmak beklenen çıktılarımızdır. Çalgı aletleri ile çalışmak psiko-motor gelişimi gibi birçok konuda fayda sağlamaktadır. Ancak işitme engelli çocuk ve gençlerimiz için müzikle uğraşmak, bir enstrüman çalmak mümkün görünmemektedir. Bu yönü ile dünya üzerinde bir ilki gerçekleştirmekteyiz. Müziği hissetmelerini sağlayarak onlara yeni bir dünyanın kapısını aralıyoruz.

Festival Gününün Programı;

12.05.2018

10.00 Açılış;

Açılış ve Rehberlerin atanması

10.30 Tiyatro Gösterisi;

Açılıştan hemen sonra engelli bireyler tarafından yazılıp oynanan komedi tarzı içerikli bir tiyatro gösterisi sergilenecek. Burada arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılacak ve izleyicilerin gösterinin içerisinde yer alması sağlanacaktır.

11.00 Müziği Hisset Atölye Çalışması;

Misafirlerimiz diğer dernek ve topluluklarımızın kurdukları stant ve aktivitelere katılabilecekleri gibi Müziği Hisset Atölye Çalışmamıza da katılım sağlayabilirler. Bu Atölye alanında katılımcıların hissederek org çalmaları vb. etkinlikler düzenlenecektir.

12.00-13.00 Aralığında Serbest Zaman;

Bu zaman aralığında misafirlerimiz Psm ve Zorlu Center içerisinde kalmak şartı ile vakit geçirebilirler.

13.00 Engelsiz Film Gösterimi;

Bu zaman diliminde bütün misafirlerimize film gösterimi yapılacaktır. The Artist filmi sesiz çekilen ve sadece müzik içeren bir filmdir, bu gösterim sırasında akılı bilekliklerimiz dağıtılıp taktırılarak film içerisinde ki müziğin hissedilmesi sağlanmaya çalışacak.

15.00-15.30 Başarı Sergisi;

Bu zaman aralığında engelli bireyler, dernekler ya da topluluklar başarılarını ya da kazançlarını veya yaptıkları büyük projelerini anlatıp gösterebilecek ya da gösteri alanına çıkartılıp onure edilecektir.

15.30-17.30

Bu zaman aralığında ise bizzat engeli bireylerimiz tarafından verilecek olan gitar dinletisi yapılacaktır. Bu dinleti akıllı saatlerimiz tarafından hissedilmesi ve engelli bireylerimizin neler başarabilecekleri anlatılacaktır.

17.30-18.30 Orkestra Konseri;

İşitme Engelli arkadaşlarımız tarafından hazırlanıp icra edilmiş orkestra konser verecektir. Burada da aklı bileklerimiz sayesinde müzik hissedilerek misafirlerimizin keyifli ve eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanacaktır.

18.30-19.00 Piyano Konseri;

İşitme Engelli Piyanistlerimiz konser verecektir.

19.30 Kapanış;

İletişim: gelecektengelenler@gmail.com