Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu

 

“Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu” 5-7 Eylül 2012 tarihleri arasında Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla ve Manisa Valiliği, Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Belediyesi ev sahipliğiyle Manisa’da düzenlenecektir. Sempozyuma, Türkiye genelinden, üniversitelerin engelli birimleri ve bilişim alanında çalışan akademisyenler, sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve bilişim firmalarından yoğun katılım beklenmektedir.

Sempozyum, kurumların, akademisyenlerin, araştırmacıların yapmış oldukları çalışmaları ve tecrübeleri birbirleriyle paylaşmaları, bu alanda faaliyet gösteren firmaların hedefledikleri kitleye ulaşmaları, mevcut durumun ve sorunların tartışılması ve engellilere yönelik bilişim hizmetleri alanında ortak bir eylem planının ortaya çıkabilmesi bakımından büyük öneme sahiptir.

Sempozyumda sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyacağız.

Bu sempozyumda sizde bildiri, panel, seminer, çalıştay, sponsorluk ve stant konularında (detaylar ektedir) yer almak istiyorsanız konuyla ilgili olarak düşüncelerinizi bize bildirirseniz seviniriz. Bu şekilde sizlerinde katkılarıyla etkinliğimiz daha geniş bir kitleye ulaşabilecek ve amaçlarını gerçekleştirebilecektir.

Umarız “Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu” ile bu yönde önemli bir adım atılabilecektir.

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu

Neden Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu?

Türkiye tarafından imzalanan, toplam 50 maddeden oluşan ve taraf olan devletlere, engellilere karşı ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve onların yaşam standartlarını yükseltmek gibi yükümlülükler getiren BM Engelli Hakları sözleşmesinde: “Fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel çevreye, sağlık ve eğitim hizmetlerine, bilgiye ve iletişime erişimin engellilerin tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden tam yararlanmasını sağlamadaki öneminin kabul edileceği” maddesi yer almaktadır. Bu kapsamda en önemli unsurlardan biriside hiç şüphesiz ki internet ve bilişim teknolojileridir.

Türkiye’deki 36.5 milyon internet kullanıcıları içerisinde engelli nüfus önemli bir yere sahiptir. Bilgisayar teknolojileri ve internet, günümüz insanının, bilgi ve iletişim ihtiyaçlarına, daha kolay, daha hızlı ve daha ekonomik çözümler bulabilmesini sağlamaktadır. Bu imkanlardan, engelli kişilerin de yararlanabilmesi ve bilişimle engellerin kaldırılması için, verilen hizmetlerde bazı düzenlemeler yapılması, yeni bilişim teknolojileri geliştirilmesi ve yaygınlaşması gerekmektedir. Başta devlet kurumları olmak üzere üniversitelerimiz ve sivil toplum örgütlerinin bu alanda önemli çalışmaları vardır.

Bu çalışmaların daha yaygın hale gelebilmesi ve olumlu sonuçlar alınabilmesi için başta üniversitelerimiz olmak üzere, tüm kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve bu alanda hizmet üreten firmalar başta olmak üzere herkesin daha fazla sorumluluk üstlenmesi ve ortak bir eylem planı oluşturularak hareket edilmesi gerekmektedir.

Umarız “Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu” ile bu yönde önemli bir adım atılabilecektir.

ENGELSİZ BİLİŞİM 2012 SEMPOZYUMU HAKKINDA

5-7 Eylül 2012 tarihleri arasında Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla ve Manisa Valiliği, Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Belediyesi ev sahipliğiyle Manisa’da düzenlenecek olan “Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu”na, Türkiye genelinden, üniversitelerin engelli birimleri ve bilişim alanında çalışan akademisyenler, sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve bilişim firmalarından yoğun katılım beklenmektedir.

Sempozyum, kurumların, akademisyenlerin, araştırmacıların yapmış oldukları çalışmaları ve tecrübeleri birbirleriyle paylaşmaları, bu alanda faaliyet gösteren firmaların hedefledikleri kitleye ulaşmaları, mevcut durumun ve sorunların tartışılması ve engellilere yönelik bilişim hizmetleri alanında ortak bir eylem planının ortaya çıkabilmesi bakımından büyük öneme sahiptir.

Paneller

Düzenlenecek panellerle gerek Dünya’da gerekse Türkiye’de engellilere yönelik bilişim hizmetlerinin genel durumu ve sorunlar uzman kişilerce tartışılacaktır. Bu sayede mevcut durumun ve sorunların tespit edilmesi amaçlanmaktadır.

Bildiriler

Araştırmacıların hazırlayacakları bildirilerle engellilere yönelik bilişim hizmetleri alanında farklı konuların ele alınması ve farkındalık yaratılması hedeflenmektedir.

 Seminerler

Düzenlenecek seminerlerle kurumlar ve bireyler arasında bilgi ve tecrübe aktarımının sağlanması planlanmaktadır. Bu kapsamda üniversitelerin, bilişim firmalarının ve sivil toplum örgütlerinin mevcut uygulamaların ve teknolojik yeniliklerin tanıtılması amaçlanmaktadır.

Çalıştay

Düzenlenecek Engelsiz Bilişim çalıştayıyla, katılımcıların konuyu tartışması ve bu alanda bundan sonra neler yapılabileceği konusunda ortak bir eylem planının çıkarılması hedeflenmektedir.

Standlar

Kurulacak olan stantlarla engellilere yönelik bilişim alanında yürütülen çalışmaların ve geliştirilmiş teknolojilerin tanıtımının yapılması hedeflenmektedir

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Sekretaryası

Celal Bayar Üniversitesi

 

[email protected]

Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü
Bilişim Projeleri ve Etkinlikleri Komisyonu
Şehitler Mahallesi, Mehmetçik Caddesi, No:2  Kat :4
Manisa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin