Engelliler için Girişimcilik Eğitimleri

Girişimcilik Eğitimleri

Engellilere Yönelik Teknoloji Temelli Girişimcilik Projesi kapsamında düzenlenecek olan girişimcilik eğitimleri için başvuru süreci başladı. Özellikle teknoloji temelli iş fikri olan engelli bireylerin başvurabileceği eğitimler sonucunda adayların girişimcilik konusunda bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi ve iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için gerekli danışmanlık desteğinin sağlanması hedeflenmektedir.

‘Engellilere Yönelik Teknoloji Temelli Girişimcilik’ projesi Türkiye’de ilk defa sadece engelli girişimci adaylarına yönelik bir kapasite gelişimi programıdır. TÜBİTAK Marmara Teknokent ve Genç Gelişim Derneği işbirliğiyle oluşturulan proje ABD Büyük Elçiliği küçük hibe programı tarafından desteklenmektedir.

Proje girişimcilik alanında Türkiye’de engellilere özel ilk uygulama özelliği taşımaktadır. Proje kapsamında engelli bireylerin girişimcilik becerilerini ve kapasitelerini geliştirmeye yönelik eğitim modülleri ile engellilerin kullanımına uygun kaynaklar geliştirilmesi öncelikli hedeflerdendir.

Özellikle engelli bireylerin girişimcilik projelerinin desteklenmesi öncelik ve özel imtiyaz sahibi olmasına rağmen engellilerin bu imkanlardan yararlanma düzeyleri çok düşüktür. Bunun en temel sebeplerinden biri de özellikle engellileri hedefleyen ve onların özel ihtiyaçlarına yönelik yeterli bilgilendirme ve kapasite geliştirme çalışmaların var olmamasıdır. Bu proje ile bu konuda hem öncü olmak hem de bu alandaki çalışmalara yönelik bir literatür geliştirmektir.

Özellikle teknoloji temelli iş fikri olan engelli bireylerin başvurabileceği eğitimler sonucunda adayların girişimcilik konusunda bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi ve iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için gerekli danışmanlık desteğinin sağlanması hedeflenmektedir.

Eğitimlere başvurabilmek için herhangi bir eğitim düzeyi veya engellilik oranı şartı aranmamaktadır. Adaylarda aranan tek şart teknolojiye dayalı bir iş fikrine sahip olmalarıdır. Eğitim programları sürecinde bu fikirlerin geliştirilerek uzun vadede hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında katılımın ve erişimin daha geniş olabilmesi adına biri uzaktan diğeri yüzyüze olmak üzere iki eğitim modulü tasarlanmıştır. Engelli girişimci adayları özel ihtiyaç durumlarını da dikkate alarak ister uzaktan eğitim programına, ister yüzyüze eğitim programına ve isterlerse de her ikisine birden başvurabilirler. Sadece yüzyüze eğitim programına katılım için başvuran tüm adaylar uzaktan eğitim programının ilk iki modülüne katılmaları gerekmektedir.

Uzaktan Eğitim: Uzaktan eğitim programı 21 Şubat – 7 Nisan 2019 tarihleri arasında toplam 6 hafta süreyle uygulanacaktır. Girişimci adayların özellikle temel bilgi ve uygulamalı beceri gelişmlerine yönelik tasarlanan uzaktan eğitim modülüne kendi yaşam alanınızdan internet üzerinden katılabilirsiniz. Uzaktan eğitim programını başarıyla tamamlayan adaylar Uzaktan Eğitim Programı sertifikası alacaklardır.

Yüzyüze Eğitim: 18-22 Mart 2019 tarihlerinde Gebze’de düzenlenecek yüzyüze eğitim programı kapsamında girişimci adaylarının iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için gerekli bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Özel ihtiyaçları nedeniyle uzaktan eğitim modülünü takip konusunda sıkıntı yaşayan girişimci adaylarına öncelik verilecek yüzyüze eğitim programına katılım tüm engelli bireylere açıktır. Yüzyüze eğitim programına katılacak adayların seçimleri 10 Mart 2019 tarihinde açıklanacaktır. Eğitim sonucunda adaylara Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi katılım sertifikası verilecektir.

Başvurularınızı 18 Şubat 2019 tarihine kadar aşağıdaki online başvuru formu aracılığıyla yapabilirsiniz.

Engelliler için Girişimcilik Eğitimleri için Başvuru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin