Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi

12-11-12 – Zorlu Enerji’nin interaktif enerji eğitimleri Şişli Bilim Merkezi ’nde çocuklarla buluşuyor

Zorlu Enerji Grubu, “Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi” kapsamında Şişli Bilim Merkezi ile bir işbirliğine imza attı. Bir yıl boyunca Merkez’i ziyaret edenler, Zorlu Enerji’nin “Gelecek sizin, enerjiniz tükenmesin” sloganı ile düzenlediği enerji eğitimlerine katılabilecek.

Zorlu Enerji Grubu, Şişli Bilim Merkezi ile işbirliği yaparak, merkezde enerji ile ilgili özel bir bölüm hazırladı. Burada özellikle ilköğretim öğrencileri olmak üzere her yaştan ziyaretçiye haftanın 7 günü, temiz enerji kaynaklarıyla elektrik üretimi konusunda interaktif eğitimler veriliyor. Ziyaretçiler, eğitimler için özel olarak tasarlanan “temiz enerji maketi” sayesinde, jeotermal, rüzgar, güneş, doğal gaz ve hidroelektrik santrallerinin nasıl enerji ürettiğini, mekanik işleyişi de görerek öğreniyorlar. 140 x 210 cm boyutundaki maket topografik bir yapıya sahip. Maketin üzerinde orijinallerine olabildiğince sadık kalınarak üretilen mini enerji santralleri ve yerleşim yerleri bulunuyor. Çevreyle uyumlu enerji kaynaklarının nasıl elektrik enerjisine dönüştüğü uzaktan kumandalı bir sistem sayesinde ışık ve hareket ile gösteriliyor. Uzman pedagogların danışmanlığı ile hazırlanan eğitmenler, dünyayı geleceğe taşıyacak temiz enerji kaynaklarını ve enerji üretim sürecini maket üzerinde ve bilgilendirici resimli panolar yardımıyla anlatıyorlar. Sunum sırasında, ziyaretçilere, enerji kaynaklarının geleceğe aktarılabilmesi ve enerji tasarrufu konusunda bireylere düşen sorumluluklar ve günlük hayatta alınabilecek önlemler hakkında da bilgi veriliyor.

“Eğitimler, enerji dünyasının bilinmeyen yönlerini keşfetmek isteyenlere sesleniyor”

Zorlu Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Şebnem Erverdi “Gelecek sizin, enerjiniz tükenmesin” sloganıyla hayata geçirilen proje ile ilgili bilgi verirken, Şişli Bilim Merkezi’nde düzenlenen eğitimlerin sadece enerji dünyasını keşfetmek isteyen çocukların değil öğretmenlerin ve ebeveynlerin de ilgisini çekeceğine inandıklarını söyledi. Erverdi, Bilim Merkezi’nin gönüllü eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerle anaokulu öğrencilerinden lise öğrencilerine kadar uzanan geniş bir yelpazede yıl boyunca en az 60.000 öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Eğitimlerin, Zorlu Enerji Grubu’nun 2010 yılında başlattığı “Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi”nin önemli bir parçası olduğunu ifade eden Şebnem Erverdi, proje kapsamında hem yüz yüze eğitimler hem kitaplar hem de dijital medya çalışmaları ile 2,5 yıl içinde 65 bin çocukla buluştuklarını, yeni projeler sayesinde 2013’de biraraya gelinen çocuk sayısının 150 bine ulaşacağını belirtti. “Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi” ile sadece çocukların değil, onlar aracılığı ile ailelerinin de hayatlarına dokunabilmeyi arzu ettiklerini belirten Erverdi, temel olarak, artık yaşamın vaz geçilmezi olan enerjinin sürdürülebilirliği için, gerek enerji kaynaklarının kullanımı gerekse enerji tasarrufu konusunda bireysel sorumluluklara dikkat çekmeyi hedeflediklerini söyledi.