Enerji Verimliliği Resim Yarışması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğünün, Türkiye geneli resmî/özel tüm ilkokul öğrencilerine yönelik, Enerji Verimliliği temalı “Resim Yarışması” düzenlemektedir.

Yarışmanın konusu ve amacı

MADDE 1
(1) İlkokul (1-2-3 ve 4 üncü sınıflar) öğrencilerine yönelik düzenlenen ödüllü resim yarışması ile, enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli kullanılması konusunda öğrenciler arasında bir farkındalık oluşturulması ve bilinç düzeyinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Yarışmaya katılım

MADDE 2
(1) Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ilkokulların (1-2-3 ve 4 üncü sınıflar) öğrencileri katılabilir.

Yarışmaya katılacak eserlerde aranan şartlar

MADDE 3

(1) Yarışmaya katılacak eserlerde aşağıdaki şartlar aranır.

a) Yarışmaya gönderilecek resimlerde resim tekniği serbesttir.

b) Resimlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yayın organında yayımlanmamış olması gerekir.

c) Resimler paspartulu (mukavva karton arasında) gönderilir.

ç) Resmin herhangi bir yerinde, bir yerden alınmış ve resme yapıştırılmış resimler yer alamaz.

d) Her yarışmacı, yarışmaya yalnızca bir resimle katılabilir.

e) Yarışmaya gönderilecek resimlerin ön yüzüne öğrenci veya okuluyla ilgili kişisel bilgiler yazılamaz. Ayrıca resimlerin arka sayfası, yarışma bilgi formu işlemi dışında kullanılamaz.

f) Yarışmaya gönderilecek resimler. 35*50 ebatlarındaki (boyut) resim kağıtlarına
yapılır.

g) Yarışmaya gönderilen resmin arka sayfasına ve paspartunun üzerine öğrencinin ve okulun iletişim bilgilerini içeren “Yarışma Bilgi Formu” yapıştırılır.

(2) Birinci fıkrada belirtilen şartları taşımayan resimler değerlendirmeye alınmaz.

Telif hakkı

MADDE 4
(1) Yarışmaya katılan eserler (resimler) sahibine geri gönderilmez.

(2) Eserlerin (resimlerin) telif hakkı eser sahibine ait olup, derece alsın veya almasın tüm eserler (resimler) eser sahibinden izin almak kaydı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve/veya Enerji İşleri Genel Müdürlüğünün yürüttüğü etkinliklerde kullanılabilir.

Başvuru elemeler ve eserlerin değerlendirilmesi

MADDE 5
(1) Başvuru, eleme ve değerlendirmede aşağıdaki usiil ve esaslar uygulanır.

a) Resimler, önce okullarda Resim öğretmeninin başkanlığında en az 3 (üç) öğretmenden oluşan bir komisyonca incelenir ve değerlendirilir. Bu inceleme ve değerlendirmelerde şartnameye uymayan eserler elenir. Resim öğretmeninin olmadığı okullardaki inceleme, değerlendirme ve eleme görevlendirilecek diğer öğretmenlerce yapılabilir.

b) Okulu temsil edebilecek en iyi 3 (üç) resim; İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilir.

c) İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen resimler, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde kurulacak olan değerlendirme komisyonlarında incelenerek, Resim Öğretmeninin başkanlığında en az 3 (üç) öğretmenden oluşturulacak bir komisyonca incelenir ve değerlendirilir.

ç) İlçeyi temsil edebilecek ve şartname esaslarına uygun en iyi 3 (üç) resim; İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilir.

d) İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen resimler. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde kurulacak olan değerlendirme komisyonlarında incelenerek, Resim Öğretmeninin başkanlığında en az 3 (üç) öğretmenden oluşturulacak bir komisyonca incelenir ve değerlendirilir.

e) İl Komisyonu tarafından seçilen ve ili temsil edebilecek, şartname esaslarına uygun en iyi 3 (üç) resim; Enerji İşleri Genel Müdürlüğü. Enerji Verimliliği Dairesi Başkanlığı. Türk Ocağı Caddesi No:2 06100 Çankaya/ANKARA
adresine gönderilir.

f) Ödüle layık görülecek eserler 2019 Şubat ayı içerisinde Değerlendirme Komisyonu tarafından belirlenir.

Başvuru ve değerlendirme

MADDE 6
(1) Yarışmaya katılacak eserlerin okullar tarafından. İlçe Milli Eğitim
Müdtirlüğü’ne gönderilmesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürliiğü’nce seçilen eserlerin. İl Milli Eğitim Müdürlüğüme son gönderilme tarihleri. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenir.

(2) İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İli temsil edebilecek ve şartname esaslarına uygun seçilecek eserler. Enerji İşleri Genel Müdürlüğü. Enerji Verimliliği Dairesi Başkanlığıma 18 Ocak 2019 tarihine kadar gönderilir.

Değerlendirme komisyonu

MADDE 7
(1) Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulacak Değerlendirme Komisyonu’nda. Enerji İşleri Genel Müdürlüğünü temsilen 2 (iki). Milli Eğitim Bakanlığını temsilen Ankara İl Milli Eğilitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 3 (üç) Resim öğretmeni olmak üzere toplam 5 (beş) kişi görev alır. Görevlendirilen öğretmenlerin ulaşımı ve öğle yemeği Genel Müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır.

Ödüller ve ödül töreni

MADDE 8
(1) Resim yarışmasında dereceye giren ilköğretim öğrencilerine verilecek ödüller aşağıdaki şekildedir.
a) Birincilik : Dizüstü Bilgisayar + 1.250 TL +Yarışmaya Katılım Plaketi
b) İkincilik : Dizüstü Bilgisayar + 1.000 TL +Yarışmaya Katılım Plaketi
c) Üçüncülük : Dizüstü Bilgisayar + 750 TL +Yarışmaya Katılım Plaketi

(2) Dereceye giren öğrencilere verilecek ödüller için yapılacak törenin yeri ve tarihi ayrıca bildirilecektir.

(3) Ödül törenine davet edilen öğrenci, bir (1) veli ve bir (1) öğretmeninin otobüs veya tren biletlerini ibraz etmeleri halinde şehirlerarası ulaşım giderleri Enerji İşleri Genel Müdürlüğünce karşılanır. Bu kişilerin konaklamaları, sabah, öğle ve akşam yemekleri Enerji İşleri Genel Müdürlüğünce sağlanır.

YARIŞMA BİLGİ FORMU

OKUL ADI:  
OKUL TEL:  
OKUL FAKS:  
OKUL ADRES:  
ÖĞRENCİ ADI-SOYADI:  
SINIFI VE ŞUBESİ:  
ÖĞRETMENİN ADI-SOYADI:  
ÖĞRETMEN CEP TEL:

(Kişinin açık rızası ile)

 
VELİ ADI-SOYADI:  
VELİ CEP TEL:

(Kişinin açık rızası ile)

 
 

 

 

 

2 YORUMLAR

 1. Kızlarım Aysu Işıktaş ve Miray Işıktaş bir çok kez Bursa il 1.oldular ama hiç bir törene davet edilmedik ve ilgili hiç bir kimseye ulaşamadık bilginize

  • Selamlar,
   f) Ödüle layık görülecek eserler 2019 Şubat ayı içerisinde Değerlendirme Komisyonu tarafından belirlenir.

   lütfen bir süre daha bekleyiniz. Olmadı iletişim kurunuz.
   Saygılarımızla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.