Enerji Maliyetsiz Sulama ve Güvenlik Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki ve teknik eğitim okulları arasında düzenlenen Proje Tabanlı Bölge Beceri Yarışması, Kayseri’de başladı.

Merkez Endüstri Meslek Lisesi’nde yapılan yarışmaya, Aksaray, Yozgat, Samsun, Kırşehir, Tokat, Sivas ve Nevşehir’den 33 proje katılıyor.

Yarışmada, Tokat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından geliştirilen ”Enerji Maliyetsiz Sulama ve Güvenlik Sistemi” adlı proje dikkat çekiyor.

11. sınıf öğrencileri Ömer Çabuk ve Cihat Eren Ağcayar tarafından geliştirilen sistem akarsular üzerine kuruluyor ve suyun gücünü kullanarak kendi enerjisini üretiyor.

Üzerindeki dinamo sayesinde ürettiği elektriği bir aküde depolayan sistem, dere ve akarsulardan aldığı suyu da depolayarak uzak ve yüksek bölgelerdeki tarlaları eşit oranda sulayabiliyor. Sisteme entegre edilen ultrasonik ses dalgaları yayan cihaz da yaban domuzu, fare gibi yabani hayvanları kovarak ürünleri koruyor.

Projeyi geliştiren öğrencilerden Ömer Çabuk, sistemin bölgelerinde büyük bir ihtiyacı karşılayacağını ve hiçbir enerji maliyeti olmadığını söyledi.

Cihat Eren Ağcayar ise sistemin yaydığı ultrasonik ses dalgalarının yabani hayvanları rahatsız ederek bölgeden uzaklaşmalarını sağladığını belirterek, bu sayede çiftçilerin geceleri yabani domuzları kovmak için nöbet tutmaktan kurtulacaklarını anlattı.