En Yenilikçi ve Girişimci Üniversiteler Açıklandı

En Yenilikçi ve Girişimci Üniversiteler Açıklandı
TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan 2018 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinin bu yıl yedincisinin açıklandı.

Amacımız Girişimcilik Odaklı Rekabeti Artırmak

Endeksin başta üniversiteler olmak üzere, kamuoyunun merakla beklediği prestijli bir derecelendirmeye dönüştüğüne işaret eden Varank, amaçlarının üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabeti artırıp böylelikle girişimcilik ekosistemini geliştirmek olduğunu dile getirdi. Varank, “Endeksin yayınlanmaya başlanmasıyla üniversitelerimizin girişimcilik ve yenilikçiliğe dair önemli adımlar atıyor olması da ayrıca sevindiricidir. Özellikle ilgili kuruluşlarımız TÜBİTAK ve KOSGEB’in bu alanda verdiği önemli desteklerle akademide girişimcilik ekosistemi ciddi bir atılım sürecine girmiştir” dedi.

“Endeks Çalışmasında Üniversitelerimizin Yalnızca Girişimcilik ve Yenilikçilik Performansları Dikkate Alınıyor”

Endeks çalışmasının üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste ya da en başarılı üniversitelerin ortaya koyulduğu bir sıralama olmadığını ifade eden Varank, şöyle konuştu: “Endeks oluşturulurken, üniversitelerin yalnızca girişimcilik ve yenilikçilik performansları dikkate alınmıştır.

“Endeks Metodolojisinde Değişiklik”

Bu yıl üniversite performanslarının daha etki ve çıktı odaklı bir yaklaşımla ölçülebilmesini sağlamak adına, endeks metodolojisinde çeşitli değişikliklere gidildiğini ifade eden Bakan Varank, önceki endekslerde kullanılan Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü boyutunun, üniversitelerimizin yeterli olgunluk seviyesine ulaştığı gerçeğinden hareketle devre dışı bırakıldığını ifade etti. Bakan Varank, “Ayrıca göstergelerin hem salt değere hem de öğretim üyesi değerine bölünerek, normalize edilmiş karşılıklarını hesaplamalarımıza dahil ettik. Nihayetinde bu seneki endeksimizde, ‘bilimsel teknolojik araştırma yetkinliği’, ‘fikri mülkiyet havuzu’, ‘işbirliği ve etkileşim’ ile ‘ekonomik katkı ve ticarileşme’ olmak üzere dört boyutta 19 göstergeye göre sıralamamızı yaptık” diye konuştu.

2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde yer alan ilk 10 üniversite ve puanları şöyle:

Sıra Üniversite Toplam Puan
1 ODTÜ 93,16
2 İTÜ 90,16
3 Sabancı Üniversitesi 85,49
4 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 84,42
5 Boğaziçi Üniversitesi 83,33
6 Yıldız Teknik Üniversitesi 81,40
7 Gebze Teknik Üniversitesi 77,82
8 Hacettepe Üniversitesi 75,93
9 İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 75,64
10 Ege Üniversitesi 70,66

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/289/gyue_ilk50.pdf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here