ELEMENTLER HARİTASI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: ELEMENTLERİN ÇIKARILDIĞI İLLER VE KULLANIM ALANLARININ BUTONLU HARİTAYLA BULABİLME.

PROJE HEDEFİ: TÜRKİYE DE ÇIKARILAN ELEMENTLERİN HANGİ İLLERDE ÇIKARTILDIĞI VE NERELERDE KULLANILDIĞINI DAHA KOLAY BİR ŞEKİLDE ÖĞRENME.

PROJE ÖZETİ: Bu cihaz sayesinde hangi element düğmesine basılırsa ilgili ilin ışığı yanacak. Bu sayede öğrenciler sıkılmadan elementleri, kullanım alanlarını ve bu elementlerin daha çok hangi illerde bulunduğunu öğrenecekler.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: Periyodik cetveldeki elementlerin önemini ve kullanım alanlarını daha kolay öğrenmek için geliştirilen bu haritada tanıtacağımız elementler aşağıdaki gibidir. Bakır:Süs eşyalarının ve bazı mutfak araç-gereçlerinin yapımında kullanılır. İşlenmesi kolay ve ucuz olduğu için elektrik tellerinde de kullanılır. Demir:İnşaat malzemelerinde, arabalarda, tren raylarında kullanılır. Hidrojen:Suyun, canlıların ve petrol gibi birçok maddenin yapısında bulunur. Bor:Isıya dayanıklı renkli cam imalatında, seramik ve roket yakıtlarında kullanılır. Karbon:Yaşam için çok önemlidir. Yeryüzünde kömür, petrol, doğal gaz gibi maddelerde ve canlıların yapısında bulunur. Azot:Canlılar için temel elementlerden biridir. Sıvı azot, soğutma amacıyla kullanılır. Oksijen:Canlıların yaşaması için temel elementtir. Sodyum:Doğada en çok sofra tuzunun (sodyum klorür) yapısında bulunur. Kağıt, gıda,tekstil, kimya, sabun, cam ve metal gibi birçok endüstriyel alanda kullanılır. Alüminyum:Mutfak araç gereçlerinin, elektrik kablolarının ve içecek kutularının yapımında kullanılır. Bu alanlarda alüminyum elementinin tercih edilmesinin sebebi ne olabilir. Fosfor:Canlılarda, özellikle sinir ve kemik dokuları açısından önemlidir. Suni gübre yapımında kullanılır. Kükürt:Barut ve sülfürik asit yapımı ve kuru meyvelerde mikrop öldürücü olarak kullanılır. Bu elementler hangi illerde daha fazla çıkartılıyorsa bu illere elementlerin kullanım alanları ile ilgili bilgi yazılacak. Element haritasının alt kısmında tanıtılan elementlerin adları ve yanına da bir düğme konulacak. Bu düğmeler elektrik kablolarıyla ilgili il arasında elektrik bağlantısı sağlayacaktır. İllere de 1,5 voltluk ampuller yerleştirilecek. Bütün element düğmeleri güç kaynağına bağlanacak. Böylece hangi element düğmesine basılırsa ilgili ilin ışığı yanacak. Bu sayede öğrenciler sıkılmadan elementleri, kullanım alanlarını ve bu elementlerin daha çok hangi illerde bulunduğunu öğrenecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin