Elektronik Atık Paneli

                                                                           

JCI KADIKÖY ŞUBESİ

“e-sorumluluk” Projesi

Elektronik-atık sorunu konusunda toplumsal farkındalık yaratma

“Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği / Türkiye ekibi” her geçen gün sayısı artan, aktif ve toplumsal sorumluluk bilincine sahip genç ekibi ile pekçok toplumsal proje üreterek, uygulamaya koymakta, tüm Türkiye’ye yayılmış gönüllü destekçileri aracılığıyla Türk halkını yaşadığı topluma ve çevreye karşı bilinçlendirme misyonunu başarıyla sürdürmektedir.

JCI-Türkiye’nin parlayan yüzü JCI-Kadıköy Şubesi’de genç, dinamik ekibi ve taşıdığı çevresel sorumluluk bilinci ile 2009 yılında “e-sorumluluk” adı altında önemli bir  toplumsal çevre projesine imza atmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan ve her geçen gün sayısı çığ gibi artmakta olan elektronik atıkların çevremize bilinçsizce bırakılması sonucu doğaya verilen büyük zararlar ile beraber bu tür atıkların geri dönüşümüne toplum olarak verilecek desteğin gerek ekonomik gerekse çevresel faydalarının önemi konusunda Türk halkını bilinçlendirmeye yönelik olarak gerçekleşmekte olan “e-sorumluluk” projesi ile JCI Kadıköy Şubesi, bir dizi eğitimler, panel, münazara organizasyonları, e-bülten gönderimi ve basın yolu ile projenin tanıtımını yaparak, yaşadığı çevreye karşı sorumluluk duyan gençleri konuya dikkat çekmek amacıyla bir araya toplamaya ve konu ile ilgili farkındalığı ciddi oranda arttırmayı hedeflemektedir.

Elektronik-Atık; elektronik cihaz ve aletlerin, tüketicisi tarafından kullanım süresini tamamlamasıyla ortaya çıkan atıklara verilen isimdir.  Elektronik ürünler üretilmeye başladığı andan itibaren çevreye ciddi zararlar vermektedirler, bu sebeple çevremizde bulunan her elektronik ürün aynı zamanda bir elektronik-atık’tır.

Gelişen teknoloji ile birlikte hızla sayısı artmakta olan elektronik-atıklar, içerisindeki insan sağlığına zararlı (krom, bakır, civa, fosfor, baryum) gibi insan sağlığına zararlı pek çok maddeyi içermesi nedeniyle insanlık ve dünya için çok önemli bir sorun; bilinçli toplum ve planlı bir atık yönetimi ile de ülke ekonomileri için çok önemli bir kazanç fırsatı oluşturmaktadır. Bu aşamada elektronik atıkların bilinçli bir şekilde geri dönüştürülmesinin  önemi de ortaya çıkmaktadır.   

Konferans Programı
10:00-10:30 Açılış Konuşması (JCI Kadıköy Şube Başkanı)
10:30-11:15 Prof.Dr.Günay KOCASOY -Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi
11:15-11:45 Çevre ve Orman Bakanlığı temsilcisi
11:45-12:30 Şule ONUR -Kadıköy Belediyesi temsilcisi
12:30-13:30 Ara
13:30-14:15 Teknoloji firması temcilcisi
14:15-15:00 Murat Ilgar – Exitcom Recycling Geridönüşüm Firması temcilcisi
15:00-16:00 Katılımcıların öneri ve soruları.

Not: Katılımcılara e- Sertifika verilecektir.
Kayıt:[email protected] adresine mail atabilirsiniz.

ELEKTRONİK ATIK’LARIN AZALMASI İÇİN NELER YAPABİLİRİZ ?

Yeniden Kullan  (Reuse)

 • Atığı ilk adımda korumak, titiz kullanmak..
 • Tamir veya Geliştirmek…
 • Örneğin ömrü bitmiş bilgisayarınızın hafıza kartını yükseltmek…

Kullanımı Azalt (Reduce)

 • Elektronik ve Elektrikli ürün kullanımı azaltmak…
 • Örneğin, kişibaşı 2’şer cep telefonu taşımamak, evimizde her  odaya televizyon koymamak gibi…

Geri Dönüştür (Recycle)

 • Atıklarımızı geri dönüşüm merkezleri’ne göndermek.

Tekrar Düşün (Rethink)

 • Atıkları atmadan önce gerçekten emin olalım!

Saygı ! (Respect)

 • Yaşadığımız dünyaya, topluma, gelecek nesillere saygılı olmak..

 
JCI KADIKÖY ŞUBESİ OLARAK YAPILAN ETKİNLİKLER:

 • Projemizi tanıtan web sitemiz: http://www.e-sorumluluk.org
 • E-bülten yayınlanması 

Tarih: Nisan ve Ekim 2009

 • Kadıköy Belediyesi ve İsveç Torsby Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleşen “elektronik atıkların geri dönüşümü konusunda farkındalık yaratma”  çalıştayları

Tarih: 11-12 Mayıs 2009 ve 28-29 Eylül 2009 / Kadıköy Belediyesi ve CKM

 • “e-sorumluluk” Projesinin Ulusal Tanıtımı:

Çevre temalı 13. JCI Ulusal Çeşme organizasyonunda 100 JCI üyesi’ne WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) Türkiye Başkanı Akın ÖNGÖR’ün sunumu ile birlikte “e-sorumluluk” proje sunumu da yapılmıştır.   

Tarih: 25 Temmuz 2009 / Çeşme Grand Hotel Ontur Hotel

 • “e-sorumluluk” Projesinin Uluslararası Tanıtımı:

41 ülke’den 2.450 kişinin katılımıyla Budapeşte’de gerçekleşen JCI  Avrupa Konferansı’nda Türkiye standında “e-sorumluluk” projesi ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıtılıp tanıtım yapılmıştır. 

            Tarih: 10-14 Haziran 2009 / Macaristan-Budapeşte

 • “e-sorumluluk” Projesinin TEMÖB’de Tanıtımı:

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 40 üniversite’den 200’ü aşkın öğrencinin katılımı ile gerçekleşen Türkiye Endüstri Mühendisliği Öğrencileri Birliği Eğitim Günleri’nde “e-sorumluluk” projesi sunumu ve tanıtımı yapılmıştır. 

            Tarih: 23-27 Eylül 2009 / İzmir Ekonomi Üniversitesi   

 • Münazara Eğitimi ve Yarışması :

JCI üyeleri’nden oluşan katılımcılara münazara eğitimi verilmesi ve devamında oluşturulacak olan 2 ayrı grupla elektronik atıkların geri dönüşümü konusunda münazara yarışması yapılmaktadır.

            Tarih: 09 Ocak 2010

 • Robert Kolej Öğrenci ve Öğretim Üyelerine Elektronik Atık Yönetimi ve           “e-sorumluluk” proje sunumu

Robert Kolej öğrenci ve öğretim üyelerine, “e-sorumluluk” projesi kapsamında  projenin genel işleyişi, elektronik atık ve özellikle cep telefonu atıkları içerisinde bulunan insan sağılığına zararlı kanserojen maddeler, elektronik atıkların bilinçsizce çevreye bırakılması sonucu oluşan atık kirliliğinin boyutları, küresel atık yönetimi ve  geri dönüşümün çevresel ve ekonomik önemi konularında bilgilendirme amaçlı eğitimimiz gerçekleşmiştir.

Tarih: 06 Temmuz 2010  

 • IWES 2010 Atık Teknolojileri fuarında “e-sorumluluk”proje tanıtım dökümanlarının katılımcılara dağıtılması

Tarih: 03 Kasım 2010

 • “e-sorumluluk”projesinin basın’da Tanıtımı:

Kadıköy Gazetesi

Önlem Dergisi

Üniaktivite

Genç Medya

Genç Kampüs

Kadıköy LIFE Dergisi

Atık Teknolojileri Dergisi

 • Teknoloji sektöründen üreticiler ile Proje Ortaklığı görüşmeleri:

Teknoloji üreten alternatif firmalar ve Kadıköy Belediyesi ile görüşmeler sağlanmakta, belediye tarafından hazırlanan atık kumbaralarının üretici firmaların satış mağazalarına konması, hazırlanan afişlerle “e-sorumluluk” proje tanıtımının yapılması ve  elektronik atıkların bu kumbaralarda birikmesi sağlanmakta, biriken atıkların belediye tarafından periyodik toplanması, atıkların belediyenin anlaşmalı olduğu yeniden kazanım tesislerine yönlendirilmesi ve geri kazanılan ürünlerin ihtiyacı olan kurumlara ücretsiz gönderilmesi sağlanmaktadır. 

JCI KADIKÖY ŞUBESİ OLARAK YAPACAĞIMIZ ETKİNLİKLER:

 • Panel Organizasyonu:

Çevre bakanlığı, Türkiye Çevre Mühendisliği Odası, Belediye yetkilileri, üreticiler ve öğrencilerin katılımı ile organize edilmektedir.  

            Dönem: Aralık 2011