ELEKTRİKSEL VE MANYETİK ORTAMIN BİTKİLERDE KANSER ÜZERİNE ETKİSİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: GÜNLÜK HAYATIMIZDA CEP TELEFONU VE ELEKTRONİK EŞYALARIN AŞIRI GİRMESİ SONUCU YAŞANTIMIZI STRES VE BÜYÜME ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİLEDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR.BU ÇALIŞMA YAŞANTIMIZDA YER ALAN MANYETİK ORTAMDAN BİTKİLERİN ETKİLENMESİNİ ARAŞTIRACAKTIR.

PROJE HEDEFİ: ?PROJE ELEKTRİKSEL VE MANYETİK ORTAMLARIN CANLILAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ TESPİTE ÇALIŞMAKTADIR. ?ARDINDAN BU ETKİNİN OLUMLU YADA OLUMSUZ OLUP OLMADIĞINI TESPİT ETMEK HEDEFLENMEKTE. ?GELECEKTE KURULMASI İHTİMAL BULUNAN TOHUM BANKALARININ ANA BİTKİLERİ TOPLANIRKEN HANGİ ALANLARDAN TOPLANILMASI GEREKTİĞİNİN ÖNEMİ VURGULANILMAK İSTENMEKTEDİR.

PROJE ÖZETİ: ? AYNI CİNS VE AYNI BOY VE KÜTLEYE SAHİP 2 ADET BİTKİ ALINIR. ? BU BİTKİLERİN BOY VE KÜTLE ARTIŞI ÖLÇÜLEREK KAYIT EDİLİR. ? KONTROLLÜ DENEY TÜRÜNE İSTİNADEN BİTKİLERDEN BİRİ MANYETİK VE ELEKTRİKSEL ORTAMA DİĞERİ DE MANYETİK VE ELEKTRİKSEL ORTAMDAN DAHA UZAK BİR ORTAMA KONULUR. ? BELİRLİ ARALIKLARLA BİTKİLERDE BOY VE KÜTLE ÖLÇÜMÜ YAPILIR. ? YAPILAN ÖLÇÜMLER İLGİLİ ÇİZELGEYE KAYIT EDİLİR VE MUNTAZAM OLARAK FOTOĞRAFLANIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: PROJEMİZ ÖZELLİKLE SON YILLARDA ÜLKEMİZİN TARIM ÜRÜNLERİNDE DIŞA BAĞIMLI TOHUM ALIMI KONUSUNDA ÇIKIŞ GÖSTERMESİNE İSTİNADEN ÜLKEMİZDE TOHUM VERİMLİLİĞİNİN DÜŞMESİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLERDEN BİRİ OLAN MANYETİK ORTAMIN ETKİSİNİ ARAŞTIRMA TEMELİNDEN DOĞMUŞTUR. PROJEMİZ BİTKİLERİN ELEKTRİKSEL VE MANYETİK ORTAMDAN NASIL ETKİLENDİĞİNİ, BU ETKİLENMENİN OLUMLU MU OLUMSUZ MU OLDUĞUNU ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN TASARLANMIŞTIR. BU PROJE SONUCUNDA BÜYÜK DEV ELEKTRİK TRAFOLARI VE ELEKTRİK DİREKLERİNE YAKIN TARIM ALANLARINDA ÜRÜN VERİMLİLİĞİNİN DÜŞMESİNE DE DİKKAT ÇEKİLMEK İSTENMİŞTİR. ÇÜNKÜ BAHSEDİLEN ELEKTRİK TRAFO VE DİREKLERİNE YAKIN ZEYTİN AĞAÇLARINDA YAPILAN ÇALIŞMALARDA ZEYTİN TANELERİNİN YAĞ ORANINDA %30?LUK BİR KAYIP TESPİT EDİLMİŞTİR (KESERCİOĞLU, 2000, BİTKİ FİZYOLOJİSİ). PROJEMİZİN AŞAMALARI: ? AYNI CİNS VE AYNI BOY VE KÜTLEYE SAHİP 2 ADET BİTKİ ALINIR. ? BU BİTKİLERİN BOY VE KÜTLE ARTIŞI ÖLÇÜLEREK KAYIT EDİLİR. ? KONTROLLÜ DENEY TÜRÜNE İSTİNADEN BİTKİLERDEN BİRİ MANYETİK VE ELEKTRİKSEL ORTAMA DİĞERİ DE MANYETİK VE ELEKTRİKSEL ORTAMDAN DAHA UZAK BİR ORTAMA KONULUR. ? BELİRLİ ARALIKLARLA BİTKİLERDE BOY VE KÜTLE ÖLÇÜMÜ YAPILIR. ? YAPILAN ÖLÇÜMLER İLGİLİ ÇİZELGEYE KAYIT EDİLİR VE MUNTAZAM OLARAK FOTOĞRAFLANIR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin