EKOLOJİ TEMELLİ DOĞA EĞİTİMİ PROJESİ

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından gelecek nesillerimizi doğayı bilen ve seven bireyler olarak şekillendirme amacıyla  ‘Medeniyet ve Hoşgörü Başkenti Konya’da Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi’ projesi düzenlenecek.

TÜBİTAK destekli olarak 9- 18 Temmuz tarihleri arasında Konya ve ilçelerinde gerçekleştirilecek olan projenin hedef kitlesini, doktora, yüksek lisans, lisans öğrencileri, üniversitelerdeki araştırma görevlileri, öğretmenler ve kamuda çalışan memurlar oluşturuyor.

Proje Koordinatörü N.E.Ü. Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Dinç;  “Çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Konya’da kültür, doğa ve medeniyet üçgeninde bölgenin doğal coğrafyası bu proje ile araştırılacağını ve “Doğa Bilgeliği” adı verilen bu eğitimler sayesinde sürdürülebilir doğa etkinliklerinin düzenleneceğini belitti.

Dinç; Türkiye’nin en büyük ili olan Konya’nın hem Orta Anadolu hem de Akdeniz Bölgesi’nde topraklara sahip olması ve bu toprakların insanlar tarafından sadece kullanım amaçlı olmadığını kanıtlamak, bununla birlikte sürdürülebilir bir dünya kurmayı hedeflemek için bu projeyi hazırladıklarını belirterek şunları söyledi:

“On günlük bu eğitimin sonunda katılımcıların dünya görüşlerinde köklü değişiklikler meydana gelecektir. Projede, katılımcılarla birlikte doğa-insan ilişkilerinin de tartışılacağı, sorgulayıcı  ve doğa merkezli bir eğitim yöntemi uygulanacaktır. Doğayı tanıma, doğayı okuyabilme, doğadaki farklılıkları keşfedebilme, kazandırılması gereken temel beceriler olacak ve ders işleme yöntemleri bu temel anlayışa uygun biçimde yapılacaktır. Projeye katılım ücretsiz olup tüm konaklama masrafları TÜBİTAK tarafından karşılanmaktadır.”

Proje bilgilerine ve başvuru formuna proje resmi web sitesi olan www.konyadogaegitimi.com adresinden ulaşılabilir.