EKOFEST 2015

EKOFEST2015’E ÇAĞRI

Orman Gibi Kardeşçesine

Geçen yıl bu zamanlardı…
Tek damla yağmurun düşmediği sıcak, kurak ve karma karışık günler… Kazdağı’mızın, bin pınarlı İda’mızın üstünü karabulutlar sarmıştı…
Ormanların gümbürtüsü haber verdi ki, altını oyamadıkları dağımızın bu kez üstünü tarumar edecek, suların yatağını değiştirip şelalelerinde yüzdüğümüz derelere HES yapacaklar!

Ağacın Özünden, Kuşun Kanadından…

O zaman, “şimdi yeni bir ‘bahar’a hazırlanmanın tam sırası” dedik.
“Daha yukarıya çıkalım, daha derine inelim. Suyun gözüne, ağacın özüne varalım” dedik.
“Gençler meraklı dallarını, büyükler tecrübeli köklerini dağın derin bilgisine, ormanın özgür havasına, suların şifalı akışına bıraksın” dedik.
“Oradan, suyun gözünden, ağacın özünden, kuşun kanadından bir karşı çıkış eyleyelim” dedik. Dünyayı anlayan, doğayla ortak hareket eden bir eylem fikri doğdu böylece…
Ekofestival dedik adına ve doğanın rahmine doğru düştük yollara… Bu eşsiz güzelliğe giden eski ve yeni patikaları Türkmenlere, Yörüklere, Tahtacılara, meşelere, çamlara göknarlara, kuşlara, sincaplara, kekiklere, koyaklara sorduk.
Daha yukarıya çıkın dediler. Daha yukarıya çıktık, dağın kalbini bulduk…
Daha derine inin dediler. Daha derine indik ormanın ruhunu keşfettik…

Ormanların Gümbürtüsüyle Buluşan Coşkumuzun Uğultusu…

Doğaya, topluma ve insana emek verenlerle el ele, kol kola, omuz omuza ağacın özüne vardık, suyun gözünden içtik, yukarda yıldızlarla buluştuk, aşağıda mağmayla… Kazdağı’nın eşsiz doğasında yok etmeyen tarımı, zehirsiz evi, doğal ve sağlıklı gıdayı, sürdürülebilir doğa dostu yaşamı paylaştık. Göknar, çam, zeytin ve badem ağaçları ile birbirine kardeş dereler arasında resimle, şiirle, dansla, müzikle coştuk. Ormanların gümbürtüsüyle buluşan coşkumuzun uğultusu dozerlerin kepçelerin homurtusunu susturdu…

Dağın Kalbine, Ormanın Ruhuna…

İşte yine yaz geldi yeniden. Sular yatağına çekilirken rüzgârın uğultusundan öğrendik ki, doğa düşmanları da boş durmamışlar. Tam 5 Haziran Çevre Günü’nde dağımızın her pınarının başka bir pınarla birleştiği her çaya bir baraj kurmaya karar vermişler. Yüz binlik planlar Ankara’da onaylanmış ve askıya çıkmış.

Dozerlerin seslerini duyuyoruz şimdi yeniden. O halde yeniden bir araya gelmeliyiz. Suyun gözünden, ağacın özünden bir karşı çıkış eylemeliyiz. Dağın kalbine, ormanın ruhuna gitmeliyiz.
Doğanın rahmi yeni bir bağbozumuna, mücadeleye ve şölene çağırıyor.

El Ele Kol Kola Omuz Omuza…

19-23 Ağustos günlerinde gerçekleşecek olan Kazdağı Ekofest2015, tüm köylü ve kentlileri, doğa dostlarını, gencini-yaşlısını, erkeğini-kadınını doğanın rahminde buluşmaya, kucaklaşmaya; suyumuza, toprağımıza, eşsiz doğamıza çağırıyor!

Gelin, Orman Gibi Kardeşcesine
El Ele, Kol Kola, Omuz Omuza…

De haydin

Yer: Narlı Köyü Üstü,Darıdere Tabiat Parkı,Fidanlık Mevkii, Kazdağı-Çanakkale
Ara:0536 6479254
Bak:www.ekofestival.com
Beğen:https://www.facebook.com/EkolojikFestival
harita: 39°39’18.8″N 26°41’53.3″E

Festivalin bu yılki tarihi:
19-23 Ağustos.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin