Eko-Okullar 2013-2014

2013-2014 Yeni Eğitim Öğretim Yılı
Değerli Eko-Okullar Ailemiz,

Yeni bir döneme başlarken, sizlere ve sevgili Eko-Tim öğrencilerimize mutlu, huzurlu ve başarılı bir 2013-2014 eğitim-öğretim yılı diliyoruz.

Sizlerin de bildiği gibi eğitim sistemimizde gerçekleşmiş olan değişiklikten dolayı ilköğretim okullarımız ilkokul ve ortaokul olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu kapsamda başvuruların ilkokul ve ortaokul olarak ayrı ayrı yapılması öngörülmektedir. Lütfen en geç 1 Kasım tarihine kadar www.ekookullar.org.tr internet sayfamıza üye girişi yaparak eylem planlarınızı, katılım payı dekontlarınızı sisteme yükleyiniz ve bilgilerinizi güncelleyiniz.

EKO-OKULLAR İÇİN GENEL

Programda yer alan devlet okullarımız bilgi güncellemelerini hangi okul tipinde yaparlarsa o okul adı ile programa devam edeceklerdir.
Programda yer alan özel okullarımız da bilgi güncellemelerini hangi okul tipinde yaparlarsa o şekilde devam edeceklerdir. Hali hazırda programda yer alan bir özel okul; hem ilkokul hem de ortaokul olarak Eko-Okul olmak istiyorsa ikisinin de sisteme ayrı ayrı girilmesi yoluyla başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
YEŞİL BAYRAKLI EKO-OKULLAR İÇİN

Programda yer alan devlet okullarımız bilgi güncellemelerini hangi okul tipinde yaparlarsa o şekilde programa devam edeceklerdir. Eğer ki Yeşil Bayrağı olan bir okul ise bilgilerini güncellediği okul tipinde Yeşil Bayraklı olarak devam edecektir.
Örneğin; “Eko-Okullar İlköğretim Okulu” iken, ‘Eko-Okullar İlkokulu’ olan bir okulumuz bu şekilde programa devam edecek ve Eko-Okullar İlköğretim Okulu’nun Yeşil Bayrağı Eko-Okullar İlkokulu’nun olacaktır.

Programda yer alan özel okullarımız da bilgi güncellemelerini hangi okul tipinde yaparlarsa o şekilde devam edeceklerdir. Hali hazırda programda yer alan bir özel okul hem ilkokul hem de ortaokul olarak Eko-Okul olmak istiyorsa ikisinin de sisteme ayrı ayrı girilmesi gerekmektedir. Eğer ki Yeşil Bayrağı olan bir okul ise bilgilerini güncellediği okul tipinde veya tiplerinde (hem ilkokul hem ortaokulu çalışacaklar için) Yeşil Bayraklı olarak devam edecektir.
Örneğin; “Özel Eko-Okullar İlköğretim Okulu” iken ‘Özel Eko-Okullar İlkokulu’ ve ‘Özel Eko-Okullar Ortaokulu’ olarak ayrılmış bir okulumuz; iki okulunun da Eko-Okullar Programı’nda yer almasını istiyorsa halihazırda olan okul bilgilerini bir okul tipine göre güncelleyip diğer okulunu da üye ol kısmından programa üye hale getirmelidir. Bu şekilde olan okullarımızın programdaki geçmişleri hem ilkokul hem de ortaokul için kayıtlarımızda bulundurulacak ve Yeşil Bayraklı bir okul ise hem ilkokul hem de ortaokul Yeşil Bayraklı olarak işlem görecektir. Bu okullarımızın internet sayfasında bilgilerini güncellemeleri ve kayıt olarak bizimle iletişime geçmeleri halinde Yeşil Bayrakları gönderilecektir.

2013-2014 YILINDA YEŞİL BAYRAK BAŞVURUSUNDA BULUNACAK OLAN EKO-OKULLAR İÇİN

Programda yer alan devlet okullarımız bilgi güncellemelerini hangi okul tipinde yaparlarsa o şekilde programda devam edeceklerdir. Yeşil Bayrak başvuru yılında olan okulumuz devam ettiği okul tipinde ödül başvurusunda bulunabilecektir.
Programda yer alan özel okullarımız da bilgi güncellemelerini hangi okul tipinde yaparlarsa o şekilde devam edeceklerdir. Eğer ki okul sadece ilkokul veya sadece ortaokul olarak programda yer alacak ise seçtiği okul tipi ile çalışmalarına devam edebilecek ve Yeşil Bayrak başvurusunda bulunabilecektir. Eğer ki bu özel okul hem ilkokul hem de ortaokul olarak programda devam edecekse iki farklı okul olarak hem ilkokulu hem de ortaokulu için Yeşil Bayrak başvurusunda bulunabilecektir.
Herhangi bir sorunuz olduğunda yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Sevgi ve Saygılarımızla,

Eko-Okullar Ulusal Koordinasyonu

Aynur BAYRAKTAR, Gülşen NARİN

Eko-Okullar Programı;
Okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dahilinde yaptıkları çalışmalar ve verdikleri çevre eğitimi ile başarı sağlamış okullara “Yeşil Bayrak” ödülü vermesi nedeniyle hem bir program hem de bir ödül planıdır.
Yeşil Bayrak uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen, uluslararası düzeyde çevre eğitim verildiğini gösteren bir eko-etikettir.

Eko-Okullar Programı’na;
– okul öncesi eğitim kurumları,
– ilkokullar,
– ortaokullar,
– ilköğretim okulları ve
– ilköğretim düzeyindeki çocuklara özel eğitim veren kurumlar üye olabilirler.

Eko-Okullar Programı’nın başarıyla uygulanabilmesi için aşağıdaki gereklerin yerine getirileceğinden emin olunması gerekir:
– Okul müdürünün ve idarecilerin desteği,
– Çocukların, her aşamadaki etkinliklere ve karar alma mekanizmalarına katılma isteği,
– Okul çalışanlarının ve farklı zümre öğretmenlerinin katılımı,
– Uzun erimli bir değişimi teşvik etmek üzere harekete geçme isteği,

Eko-Okullar Programı işleyiş sürecinde;
– Bilgilerin güncellenerek üyelik bilgilerinin güncel tutulması,
– Eğitim-öğretim yılı başında çalışılacak konu ile ilgili “Eylem Planı” hazırlanması,
– Eğitim-öğretim yılı başında “Yıllık Katılım Payı”nın yatırılması,
– I. Dönem sonunda yapılan çalışmalar ile ilgili olarak I. Dönem Raporunun hazırlanması,
– II. Dönem sonunda yapılan çalışmalar ile ilgili olarak II. Dönem Raporunun hazırlanması,
gerekmektedir.

*** Programa üye olunmasının ardından üye girişi “okulun maili” ve üye olurken belirlediğiniz “şifreniz” ile yapılacaktır, lütfen unutmayınız. Üyelik profilinde yaptığınız değişiklikler ile ilgili bilgi maili üye formunda bulunan tüm mail adreslerine otomatik olarak gönderilecektir.

OKUDUM KABUL EDİYORUM

Kuralları Okudum Kayıt Olmak İstiyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin