EĞRELTİ OTU İLE SUYUN TEMİZLENMESİ SAĞLAMA

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
EĞRELTI OTUNDAN FAYDALANARAK ÜLKEMIZDEKI SU KAYNAKLARINDAN ARSENIĞIN TEMIZLENMESI.

PROJE HEDEFİ:
ÜLKEMİZDEKİ BARAJLARIN,AKARSULARIN,KUYULARIN VE SANAYİ ATIKLARININ OLDUĞU YERLERE EĞRELTİ OTU EKİLEREK ARSENİĞİN TEMİZLENMESİ.

PROJE ÖZETİ:
ÜLKEMIZDEKI TOPRAKLAR TARIMDA KULLANDIĞIMIZ GÜBRE YAĞMUR SULARININ ETKISIYLE YER ALTI VE YERÜSTÜ SULARIYLA KARIŞMASIYLA KIRLENEKTEDIR. SANAYI KURULUŞLARINDAN ÇIKAN ATIKLAR VE DOĞADA YER ALTINDAN ÇIKAN ZARARLI VE ATIK MADDELERLE(ARSENIK)KIRLENMEKTEDIR. SONUÇ OLARAK ARSENIK MIKTARININ BOL OLDUĞU YERLERE VE SANAYI KURULUŞLARINDAN ÇIKAN ATIKLARININ ETRAFINA DIKILEREK TOPRAĞIN TEMIZLENMESI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ÜLKEMIZDEKI TOPRAKLAR: TARIMDA KULLANDIĞIMIZ GÜBRE,YAĞMUR SULARIYLA YER ALTI VE YERÜSTÜ SULARININ KARIŞMASIYLA,SANAYI KURULUŞLARINDAN ÇIKAN ATIKLARLA VE DOĞADA YER ALTINDAN ÇIKAN ZARARLI MADDELER(ARSENIK) VE ATIK MADDELER EĞRELTI OTUNDA DA BULUNDUĞU KEŞFEDILMIŞTIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
BİR IÇME SUYU KAYNAĞINDAN ALDIĞIMIZ SU ÖRNEKLERINI 5 GÜN BOYUNCA EĞRELTI OTUYLA TEMASINI SAĞLADIK.ARSENIK MIKTARININ YÜZDE ONSEKIZ BIR AZALMA OLDUĞU, EĞRELTI OTUNUN BULUNDUĞU ARSENIKLI SUDAKI ARSENIK MIKTARININ AZALDIĞINI GÖRDÜK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
SONUÇ OLARAK ARSENIK MIKTARININ BOL OLDUĞU YERLERE VE SANAYI KURULUŞLARINDAN ÇIKAN ATIKLARININ ETRAFINA DIKILEREK TOPRAĞIN TEMIZLENMESINI SAĞLARIZ.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
SONUÇ OLARAK ARSENIK MIKTARININ BOL OLDUĞU YERLERE VE SANAYI KURULUŞLARINDAN ÇIKAN ATIKLARININ ETRAFINA DIKILEREK TOPRAĞIN TEMIZLENMESI SAĞLARIZ.

KAYNAKLAR:
EKOLOJİ DERGİSİ,İNTERNET,ŞİFALI BİTKİLER KİTABI,TÜBİTAK DERGİSİ,ÖĞRETMEN

PROJENİN TAKVİMİ:
12.10.2009 BAŞLAMA TARİHİ 12.11.2009 BİTİŞ TARİHİ

PROJE BÜTÇESİ:
50TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
ÖZEL MUTAFOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU,FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİ LOKMAN TAŞDAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin