Eğlen Bilim Haftasonu Atölye Çalışmaları

Çocuğunuzun içindeki gizli mucit ve bilim adamını çıkarmanın en iyi yolu İTÜ Bilim Merkezi’ndeki Eğlen Bilim atölyelerinden geçiyor. Hayal gücü, pratik bilim ile somutlaşarak muhteşem icatlara dönüşüyor, oyun oynamak deney yapmakla, eğlenmek öğrenmekle birleşiyor! Çünkü biliyoruz ki bilim her şeyin içinde ve aslında çok eğlenceli.

İTÜ Bilim Merkezi İstanbul’un merkezi olan Taksim’de yer alıyor ve bünyesinde çocuklar için 100’e yakın deney birimi bulunduruyor. Sahip olduğu geniş iç mekanın yanı sıra, çocukların güvenle oynayabilecekleri büyük yeşil alanlara da sahip.

Haftasonu Atölyeleri çocuklar bilim ile buluşturuyor!

14 Aralık 2013 – 18 Ocak 2014 tarihleri arasında her cumartesi 1 buçuk saatlik programlar halinde, 6 hafta süren ve Eğlen-Bilim ekibi ile İTÜ Bilim Merkezi’nin birlikte gerçekleştireceği 4-6 yaş grubu için “Çılgın Bilim Akademisi” ve 7 – 11 yaş grubu için “Haftasonu Akademileri” yeni dönemde de konusunda uzman eğitmenleri ile atölyelerine devam etmektedir. Atölyeler sonucunda sertifika verilmektedir.

7 – 11 Yaş Haftasonu Akademileri:
Enerji temalı akademimizde, Güneş , rüzgar ve su gibi yenilebilir enerji kaynaklarını kullanarak güneş böceği yapımından, rüzgar vincine, yalıtım uzmanlarına kadar birçok ilgi çekici konuda deneyler yapmak isteyen herkes için!
Enerji Avcıları: Günümüzde enerjinin verimli kullanılması her alanda öncelikli konulardan biridir. Etkinlik süresince doğada gerçekleşen her işin aslında enerjinin bir biçimi olduğu deneylerle kanıtlanacak ve enerji verimliliği konusunda Eğlen Bilim’in hazırladığı oyun katılımcı öğrencilere oynatılacaktır. Duvar malzemelerinin öğrenciler tarafından seçileceği bir ev modeli yapılacak ve belirli sürelerde ısıtılarak yalıtım özellikleri belirlenecektir. Oyunda avcılarımıza büyük iş düşmektedir. Ellerindeki yalıtım malzemeleri ile en çok enerjiyi koruyan avcılarımız. geleceğimizi de güvenceye alacaktır.

Elektrik Atölyesi: Elektrik hakkında bilgi sahibi olunacak ve basit bir elektrik devresinin nasıl yapıldığını setler yardımıyla uygulanacaktır. Kısa devre yapmadan yada bir ampül patlatmadan elektriğin yolu ve yolunda karşılaştığı engeller öğrenilmeye çalışılacak.

Güneş Enerjisi: Güneş enerjisinden etkili bir biçimde yararlanmak ve güneş enerjisinin gücünü kontrollü deneyle gözlemlemek.

4 – 6 Yaş Çılgın Bilim Atölyeleri:
Okul öncesi çocuklar için düzenlenen programda fizik ve kimyanın en ilginç deneylerinden, fırlayan ve patlayan roketlere, ilk robotumun yapımından, mutfak bilimine kadar birçok deney yapmak isteyen herkes için!
Bitkilerle Bilim: Tohum ekiminin nasıl yapıldığını öğrenir. Kendi tohumunu ekerek onu büyütmeye çalışır.

Çizelim Uçalım: Tabela üzerinde doğru bağlantıları kurar, renklendirir ve bir uçak

modeli ortaya çıkarır.

Pil Böcek: Pile bağlanan ışık devreleri ile eğlenceli böcek modelleri yapar.

Canlılar Dünyası: Havada, karada ve suda yaşayan canlıları tanımak ve sınıflandırmak. Oluşturulacak 3 farklı ortamla, öğrencilerin canlılar ve yaşadıkları ortamları
eşleştirmelerini ve karar vermelerini sağlamak.

Sihirli Kimya: Öğrenci maddelerin iç yapısının nasıl olduğunu uygulayarak öğrenir ve kimyanın beklenmedik sonuçlarını gözlemleme şansı bulur.

Vücudumuzu Tanıyalım: Vücudumuzu ve iç organlarınızı tanıyarak deney ile öğrenir ve başka mekanizmaların da olduğunu fark eder.

Ana Sayfa (Yeni)