Eğitimde Yapay Zekâ Uygulamaları Uluslararası Forumu Düzenlenecek

eğitimde yapay zekâ
eğitimde yapay zekâ

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimde yapay zekânın kullanım süreçlerini incelemek ve ulusal düzeyde yapılacak çalışmaları belirlemek için “Eğitimde Yapay Zekâ Uygulamaları Uluslararası Forumu”nu düzenleyecek.

Eğitimde Yapay Zekâ Uygulamaları Uluslararası Forumu

İstanbul’da 22-23 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan forum, eğitimde yapay zeka teknolojisinin kullanımına yönelik süreçlerin ele alınacağı bir platform olacak. Bu etkinlikte, eğitimde yapay zekanın rolü üzerine paydaşlarla birlikte tartışmalar gerçekleştirilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation iş birliğiyle 22-23 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “Girişimciler İçin Yapay Zekâ Ekosistemi ve Eğitimde Yapay Zekâ Çözümleri” adlı uluslararası forum gerçekleştirilecek. Bu foruma, akademisyenlerden girişimcilere, politika yapıcılarından öğretmenlere ve sektör temsilcilerine kadar geniş bir katılımcı kitlesi bekleniyor.

YEĞİTEK ve Cube Incubation, bu forum aracılığıyla eğitimde yapay zekâ uygulamaları konusunda kamu ve özel sektör paydaşlarının iş birliğini güçlendirmeyi amaçlıyor. Ayrıca, bu alandaki girişimcilere destek sağlamak ve teşvik mekanizmalarını oluşturmak da hedefler arasında yer alıyor.

Etkinlik kapsamında, genç girişimcilere yönelik yüz yüze ve çevrim içi girişimcilik ve teknoloji yönetimi eğitimleri de düzenlenecek.

Forumda, eğitimde yapay zekâ uygulamalarıyla ilgili karşılaşılan sorunların belirlenmesi planlanıyor. Girişimciler, akademisyenler, politika yapıcılar ve öğretmenler, bu sorunları farklı bakış açılarıyla ele alacak ve çözüm önerileri sunacaklar.

Eğitimde yapay zekâ teknolojisinin kullanımına yönelik süreçlerin değerlendirileceği forumda, ulusal düzeyde yürütülmesi gereken çalışmalar belirlenecek. Ayrıca, paydaşlarla birlikte eğitimde yapay zekânın rolü tartışılacak.

MEB YEĞİTEK ve Cube Incubation, eğitimde yapay zeka uygulamaları konusunda iş birliği yaparak bu uluslararası forumu düzenledi. YEĞİTEK, ODTÜ Teknokent’te kurulan Eğitim Teknolojileri Kuluçka ve İnovasyon Merkezi (ETKİM) aracılığıyla eğitim teknolojileri alanında girişimcilere destek sağlarken, Cube Incubation ise Türkiye’nin ilk derin teknoloji odaklı kuluçka merkezi olarak inovatif ve derin öğrenme teknolojilerine dayalı iş fikirlerini destekliyor. Cube Incubation ayrıca, Cube Beyoğlu Uydu Tesisleri’nde VR ve simülasyon teknolojileriyle eğitimi birleştiren girişimcilere ev sahipliği yapıyor.

Öğretmen eğitimleri için sayfamızı takip ediniz.