Eğitimde Türkiye için Yeni Bir Pencere

Eğitimde Türkiye için Yeni Bir Pencere: Orff-Schulwerk 

Konuk: Fatoş Auernig ve Filiz Yaşar
 Seminer Konusu :  Eğitimde Türkiye için Yeni Bir Pencere: Orff-Schulwerk

 Tarih : 11 Ocak 2012, Çarşamba
 Saat Aralığı : 16:00-17:00
  
 Kış Dönemi eKampüs e-seminerleri başladı!

E-seminerimizde bu haftaki konuğumuz Fatoş Auernig ve Filiz Yaşar

11 Ocak Çarşamba saat 16.00-17.00 arasında Fatoş Auernig ve Filiz Yaşar tarafından sunulacak olan “Eğitimde Türkiye için Yeni Bir Pencere: Orff-Schulwerk ” konulu e-seminerimize davetlisiniz. Bu e-seminer,  Akademik Koordinatörümüz Esra Sağol Rehill’in moderatörlüğünde gerçekleşecek. Sunum ve soru-cevap bölümlerinden oluşacak e-seminerimize kayıt için tıklayınız:

http://www.orav.org.tr/anket/e_orff_S_11_01_2012

Tüm eKampüs kullanıcılarını ve konuya ilgi duyan herkesi bu e-seminere davet etmek istiyoruz. Katılımcı kontenjanı sınırlı olduğu için seminere bir an önce kayıt yaptırmanızı öneririz.

NOT: E-seminere katılmak isterseniz, en geç 11 Ocak Çarşamba, Saat 12:00’a kadar ön kayıt yapmanız gerekmektedir.

e-Seminer Konusu :
Eğitimde Türkiye için Yeni Bir Pencere: Orff-Schulwerk
E-seminer süresince Orff- Schulwerk’in ne olduğu, Türkiye’deki gelişimi ve uygulamaları ile birlikte okul öncesinde Orff-Schulwerk’in kullanım alanları paylaşılacaktır. Katılımcılardan gelen soruların da yanıtlanacağı bu seminerde, çocuklar ve yetişkinlerle yapılan eğitimlerden örneklerin de sunulması hedeflenmektedir.

Fatoş Auernig ‘in Kısa Özgeçmişi

1984 yılında    Özel Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden ardından 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. İlköğretim ve ortaöğretim yılları boyunca İstanbul Belediye Konservatuarı Ova Sünder piyano sınıfına devam etti. Kariyerine Citibank Istanbul İthalat İhracat Bölümü’nde başlayan Auernig, 1999-2005  yılları arasında Özel ALEV İlköğretim Okulu müzik öğretmenliğini sürdürdü. 2000-2004 yılları arasında Katja Ojala Koçak’tan ALEV Okullarında Orff-Schulwerk pedagojisi ile Temel Müzik ve Hareket eğitiminde ders planlama ve uygulamaya ilişkin hizmet içi eğitimlere ve 1999’dan beri    Türkiye, Avusturya ve Almanya’nın çeşitli şehirlerinde Orff-Schulwerk yaklaşımına ilişkin Orff Enstitüsü eğitmenlerinden alınan çok sayıda kursa katıldı. Mart 2010’da    Orff Schulwerk Forum Salzburg ve Gesellschaft Förderer des Orff-Schulwerks (Orff Merkezi Avusturya)’ten onaylı Orff-Schulwerk Müzik ve Hareket Eğitici Eğitmeni ünvanını alan Fatoş Auernig, 2001yılında    Orff Merkezi Türkiye’nin kuruluşunda aktif görev ve yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 2005’ten beri    Orff Merkezi müdürlüğü ve Orffinfo dergisinin genel yayın yönetmenliği görevlerini başarıyla sürdürmektedir. Konuşmacımız ayrıca Anadolu Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan “Okulöncesinde Müzik Eğitimi” kitabının yazarlarındandır.

 

Filiz Yaşar ‘ın Kısa Özgeçmişi

1977 Ardahan doğumlu Filiz Yaşar, 1997 Marmara Üniversitesi Okulöncesi Eğitimi Öğretmenliği mezunudur. Çeşitli özel okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra 2000 yılında Özel Alev Anaokulunda öğretmen olarak çalışmaya başladı. Bu süreçte tanıştığı Orff yaklaşımı ile ilgili yurtiçi ve yurtdışında eğitimlere katılan Yaşar, aldığı eğitimlerin sonucunda 2011 yılında “Eğitmen eğiticisi” sertifikasını aldı. Halen Özel Alev Anaokulunda Eğitim Koordinatörlüğünü yürüten Yaşar’ın Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi yayınları Müzik kitabının da yazarları arasındadır.