EĞİTİMDE TEKNOLOJİK TABANLI ÖĞRENMEDE İOS UYGULAMALARI

Meryem TOSUN Eğitim Uzmanı

Blog Yazarı
Meryem TOSUN

Eğitimde Teknolojik Tabanlı Öğrenmede İOS Uygulamaları

 

Eğitimde 21. Yüzyıl becerilerini; öğrenme ve yenilenme becerileribilgi, medya ve teknoloji becerileriyaşam ve meslek becerileri ile sosyal ve kültürlerarası beceriler olarak dört temel başlık altında sıralayabiliriz. Eğitim kurumlarının sunacağı eğitim içerikleriyle bu becerileri desteklemesi gerekmektedir. Bu desteğin temelinde ise bilgi çağının gerektirdiği insanı yetiştirmek üzere, eğitim süreci içerisinde teknolojiyi yapılandırmacı eğitim sisteminin ana parçası olarak kullanmaları gelmektedir.

Derslerimizi artık teknoloji tabanlı öğrenme olmadan ilgi çekici ve keyifli hale getirmemizin oldukça zor olduğunu söylemek yersiz olmayacaktır.

Bir önceki yazımda günümüz eğitim sisteminde hızla gelişen teknolojinin karşısında biz eğitimcilerin neden teknolojiyi baz alarak öğrenme de oyunlaştırmanın üzerinde durmamız gerektiğini belirtmiştim. Peki eğitimde oyunlaştırmayı, eğitimciler olarak kendi çabalarımızla geliştirebileceğimiz oyunların yanında teknoloji tabanlı öğrenmeden faydalanarak nasıl gerçekleştirebiliriz?

Öncelikle,

2012-2013 eğitim öğretim yılının başında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konmuş olan  ve o tarihten itibaren eğitim kurumları tarafından seçmeli ders olarak verilmekte olan ”Zeka Oyunları” dersinde kullandığımız birçok klasik oyun var.

Reversi Oyunu
EĞİTİMDE TEKNOLOJİK TABANLI ÖĞRENMEDE İOS UYGULAMALARI 1
Kapla Oyunu
EĞİTİMDE TEKNOLOJİK TABANLI ÖĞRENMEDE İOS UYGULAMALARI 2
Quorıdor Oyunu
EĞİTİMDE TEKNOLOJİK TABANLI ÖĞRENMEDE İOS UYGULAMALARI 3
Mangala Oyunu
EĞİTİMDE TEKNOLOJİK TABANLI ÖĞRENMEDE İOS UYGULAMALARI 4

Derslerimizi zenginleştirmek ve daha keyifli hale getirebilmek için klasik oyunlara ek olarak faydalanabileceğimiz İOS uygulamalarından da bahsetmek biz eğitimciler adına iyi olacaktır.

 

 ZEKA OYUNLARI DERSLERİNDE FAYDALANABİLECEĞİMİZ İOS UYGULAMALARI

Quoridor Board Game

Çoklu kişi ile oynanabiliyor(online).

Aynı Cihazda Karşılıklı oynama özelliği bulunmaktadır.

Geliştirici Yong Yong Khoo

Abolone

Aynı Cihazda Karşılıklı oynama özelliği bulunmaktadır.

Mastermind

Geliştirici:Peaksel doo

1024 Matematik Bulmaca

Yaş Sınırı: +4

Reversi

yaş sınırı:+4

Geliştirici: Optime Software LLC

Rush Hour

Geliştirici: ThinkFun, Inc.

Diller: Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca

Chocolate Fix

Boyut: 9.1 MB

Dil: İngilizce

Geliştirici: ThinkFun, Inc.

Solitaire Chess

Boyut: 5.7 MB

Geliştirici: ThinkFun, Inc.

Dil: İngilizce

Mind Games Pro

Boyut: 13.9 MB

Geliştirici: indware Consulting, Inc

Dil: İngilizce

Left vs Right: A brain Training Game

Boyut: 71.5 MB

Geliştirici: indware Consulting, Inc

Dil: İngilizce

Paperama

Diller: Almanca, Fransızca, Rusça, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca

Geliştirici: FDG Mobile Games GbR

Sudoku

Boyut: 0.9 MB

Diller: Fransızca, İngilizce

Geliştirici: Mind The Frog, Inc

Mangala

Mangala(Türk strateji oyunudur) 2 kişi ile oynanır.(online ya da lokal)

Boyut: 12.3 MB

Diller: Türkçe, İngilizce

Geliştirici: Resat Pekgozlu

Cross Fingers Tangram Oyunu

Boyut: 15.3 MB

Dil: İngilizce

Geliştirici: Mobigame

Labyrinth Lite Edition

Boyut: 41.2 MB

Dil: İngilizce

Geliştirici: Carl Loodberg

Zeka oyunları derslerimizde kullandığımız klasik oyunlara ek olarak öğrenim süreçlerini teknolojiyle zenginleştirmek biz eğitimcilerin öncelikli görevlerindendir. Var olan eğitimin kalitesini, eğitimde öğrenme sürecini  klasik yöntemlerden çıkarak değil bu yöntemleri zenginleştirerek arttırabiliriz. Bunun içinde sürekli kendini geliştiren, keyifle öğrenmeyi ve öğretmeyi seven eğitimcilere ihtiyacımız var, bizler eğitimciler olarak keyifle öğrenilen bilgilerin daha kalıcı olduğunun farkındayız ve bunun için eğlenceli öğrenme tekniklerinin yaygınlaştırılması adına elimizden geleni yapmalıyız.

Işıldayan gözlerle dünyaya bakan ve öğrenmeyi arzulayan minik yüreklere karşı öncelikle bizler eğitimciler olarak sorumluyuz.

Keyifle öğrenmeyi sürdüren, öğrenenlerin de öğrenme süreçlerine eğitimi zenginleştirerek destek olan, bunun için uğraşan, belirli bir süre öğrenmek yerine yaşam boyu öğrenmeyi hayat felsefesi haline getirmiş “Yaşam Boyu Öğrenen, Yaşam Dolu Öğretmen” olmayı seçen eğitimcilerimizin sayısının artması dileğiyle…

 

Meryem TOSUN

Eğitim Uzmanı

Avatar of Meryem TOSUN
Eğitim Uzmanı, Profesyonel Eğitim Koçu,Matematik Öğretmeni,Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunudur yine aynı üniversitede Pedagojik Formasyon Eğitimini almıştır. Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Profesyonel Koçluk ve Gelişim Üniversitesi Akıl ve Zeka Oyunları Sertifika Programlarını tamamlamıştır. Yıldız Teknik Üniversitesinde Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Bugüne kadar birçok köklü kurumda öğretmenlik, yayıncılık, profesyonel eğitim koçluğu ve yöneticilik yapmıştır. Hürriyet Tv'de TEOG denemeleri yayınları gerçekleştirmiştir.. TED Kolejinde çalışmıştır.