Eğitimde Teknoloji Kullanımı

İlknur Bubilik
İlknur Bubilik

Eğitimde Teknoloji Kullanımı

Dünya değişiyor.. Teknoloji gelişiyor.

Her şeyde olduğu gibi eğitimde de zaman içerisinde farklılıklaroluşmaya başlıyor.

Artık günümüzde alanında iyi olmak, maalesef ‘’iyi bir öğretmen’’olmaya yeterli olmuyor.

Teknoloji ilerledikçe, öğrencilerimizi ders çalışmaları içinteknolojiden uzak tutmak yerine, artık bizlerin de koca koca kitaplardan başımızı kaldırıp, teknolojiyi sınıfımızın tam daortasına sokmamız, hatta en aktif ve kontrollü bir biçimde kullanabilmemiz gerekiyor.

Sınıfa girmeden yapacaklarımızı planlıyoruz, kullanacağımız materyalleri hazırlıyoruz, değineceğimiz konuları seçip hangi videoları izleteceğimizi bile kafamızda belirliyoruz.Peki bunları yapmak yerine, neden öğrencileri tam da bu hazırlıkların içine dahil edip, onlarınkendi sınırlarını keşfetmeleri için fırsat tanımıyoruz.

Mesela bir öğrenci kullanacağı materyalleri kendi düşünmüş olsaydı, kendi fikirlerini aktarabileceği kişisel veya grup halinde kullanabilecekleri bir blog hesabı üzerinden, duygu ve düşüncelerini yazabiliyor olsaydı, hatta dijital bir platform üzerinden ekibiyle birlikte yarışabilselerdi ne olurdu?

Evet dünya değişiyor ve bizler değişen eğitim sisteminde geleneksel yöntemler deneyerek başarı elde etmek yerine, sınıflarımızda 21.yüzyıla yakışır yenilikler yaparak ‘’eğitimi veöğretimi’’ sınıf ortamından taşırabilmemiz gerekiyor.

Bunlar için deneyebileceğiniz birkaç uygulamadan bahsetmek istiyorum.

1) Padlet : Sınıfınızla paylaşabileceğiniz çok pratik bir ‘’duvar’’oluşturabilirsiniz. Uygulamasını tablet veya telefonunuza indirebilir, öğrencilerinize verdiğiniz görevleri burada anında paylaşabilirsiniz. Ödevlerini bu duvar üzerinden anında göndermelerine, ekip olarak çalışmalarına, hatta birbirlerine yorum yapmalarına imkan tanıyabilirsiniz.

Padlet
Padlet

 

2) Kahoot : Dünyada, eğitim sisteminde en çok kullanılan uygulamalardan biri. Sınıf içerisinde çocukların hem eğlenebileceği hem de birbirleriyle yarışabileceği mini bir quiz programı. İçerisine Youtube’ dan video yükleyebilir, videonun istediğiniz saniyesini durdurup oraya kadar olan bölümle alakalı sorular sorabilir ve önce bilen takıma verilecek olan puanı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Kahoot
Kahoot

3) FLIPQUIZ : Bir zamanlar televizyonda izlediğimiz ‘’Büyük Risk’’ yarışmasının sınıf içerisine uyarlanmış hali. Farklı branş veya konulardan soruları oluşturabileceğiniz, puanları kendiniz belirleyebileceğiniz sınıf içi yarışma uygulaması. Bilen takımlar puanları toplarken her bilinmeyen soru için takımlar çift kat puan kaybetmiş oluyor!

FLIPQUIZ
FLIPQUIZ

4) ClassDojo : Biraz daha küçük yaş gruplarına yönelik bir uygulama. Her öğrencinin kendisine ait bir karakteri oluyor ve sınıf içi davranışlarına göre bu karakterler geliştirilebiliyor ve davranış rozetleri kazanılabiliyor. Sizler de öğrencilere “Çalışkan rozetinden 5 kez alırsanız avatarınızı değiştirme hakkına sahip olursunuz” gibi çeşitli görevler vererek onları heyecanlandırabilir hatta bu karakterleri veli toplantılarında da kullanabilirsiniz.

ClassDojo
ClassDojo

 

5) Cram : Özellikle yabancı dil öğretmek için harika bir uygulama! Hazırlayabileceğiniz flashcardlar sayesinde öğrencilerinizle sınıf içerisinde bol bol soru cevap yapabilir hatta bunu bir yarışmaya çevirebilirsiniz.

 

Cram
Cram

6) İnfografik : Anlattığınız bir konunun daha kalıcı olması için öğrencilerinize akıl haritaları hazırlayabilir veya onları da bu işin içine dahil ederek hazırlatabilirsiniz.  Birçok şablonların bulunduğunu infografik siteleri sayesinde hem öğrenciler kendi tasarımlarını kendileri yapabilecek hem de kendi akıl haritalarını oluşturarak bilgilerini daha kalıcı hale getirmiş olacaklar.

İnfografik
İnfografik

 

3 YORUMLAR

  1. Teşekkür ederiz hocam.Uygulamalara bakdık ve gayet güzel ve kullanışlı uygulamalar.Yazılarınız devamını bekleriz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

ten + 15 =