Eğitimde İyi Örnekler’den haberlerimiz var!

Geçtiğimiz haziran ayında iyi örnekleri, konferansın ötesine ve farklı platformlara taşıyacağımız, tüm yıla yayılan yeni bir yol haritası planladığımızı duyurmuş, 19. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’na (İÖK) kadar birçok planımız olduğundan bahsetmiştik.

Yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte Eğitimde İyi Örnekler’in yeni yolculuğu da başlıyor. Bu yolculuktaki gelişmeleri ve tarihi yaklaşan etkinlikleri paylaşmak isteriz:

● Eğitimde İyi Örnekler Festivali’nde ve Yerel Buluşmaları’nda çok yakında yeniden bir araya gelmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

● 2023 sonbaharında gerçekleşecek 19. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı (İÖK) için iyi örnek başvurularını 2023 ilkbaharında alacağız.

● Geçen yıl başlattığımız İÖK Buluşmaları’na, 19. İÖK’e kadar olan süreçte yüz yüze ve çevrimiçi olarak devam edeceğiz.

İlk kez bu yıl denediğimiz yeni kurguda, 19. İÖK’ün temasını şimdiden duyuruyoruz. Böylelikle temayla ilişkili yeni iyi örneklerin geliştirilmesine, uygulanmasına ve etkilerinin gözlemlenebilmesine daha fazla zaman olabileceğini umuyoruz.

19. İÖK’TE HERKESİ DÜNYADAŞLIĞIMIZI GÜÇLENDİRMEYE DAVET EDİYORUZ
19. İÖK’e giden yolda herkesi, gezegenimizle ve birbirimizle kurduğumuz bağları tekrar düşünmeye ve bu bağların güçlenmesi için iyi örnekler oluşturmaya davet ediyoruz.
Evimizi, gezegenimizi paylaştığımız tüm komşularımızla; canlı ve cansız tüm varlıklarla, hep birlikte ve uyumla var olabileceğimiz yolları araştıralım.
Eğitimin, sadece insanların iyi olma hâlini gözetmesinden öte, gezegenimizi bütün öğeleriyle bir arada kucaklamamızı sağlayacak, farklılıkları ötekileştirmeden sürdürülebilir bir dünya yaratmamızı sağlayacak rolünü düşünerek üretelim.

● Mevcut, alıştığımız ve sürdürdüğümüz yolların dışına çıkarak, başka hangi yeni ve iyi örnekleri eğitim yoluyla oluşturabiliriz?

● Tüm varlıklarla dengemizi ve bütünlüğümüzü gözeten, bir aradalığımızı hatırlatan ve onu besleyen adımları atmamızı eğitimde hangi yollarla sağlayabiliriz?

● Çocukların gezegenimizle oyun arkadaşı olmaları ve onunla birlikte, onun aracılığıyla öğrenmeleri için nasıl alanlar, süreçler, yöntemler yaratabiliriz?

● Sınıflarda ve okullarda doğayla ve birbirimizle bağımızı nasıl güçlendirebiliriz?
www.egitimreformugirisimi.org

● Gezegenimizin karmaşıklığını, bütünselliğini, döngüselliğini ve çeşitliliğini kapsayan öğrenme alanlarını ve öğrenme yöntemlerini nasıl kurgulayabiliriz?
Bunları hep birlikte düşünelim, iyi örneklerimizi üretelim ve birbirimizle paylaşalım. Bizi bekleyen farklı geleceklerden tüm varlıklar için en iyi olana doğru birlikte yol alalım