Eğitimde Güncel Kalabilmek İçin Web 2.0 Araçları

CANAN KOCAATA

Öğretmen; öğrencilerinin her birini farklı bir  birey olarak kabul eder, süreç  içerisinde bu bireylerin eğitimsel anlamda neye  ihtiyaçları olduğunu ve bu ihtiyaçları nasıl karşılacağını organize eder. Temelde bu süreçte öğrencinin en önemli ihtiyacı bilgidir. Günümüzde artık teknolojinin ilerlemesiyle bilgi kolay ulaşılabilir, derinlemesine araştırılabilir boyuttadır. Peki teknoloji öğretmenin yerini mi almıştır? Elbette hayır. Teknoloji; öğrencinin ve öğretmenin işini kolaylaştırmış , zaman ve mekan kısıtlaması yaşatmadan iletişimde kalmalarını sağlamıştır. Öğretmenin yalnızca bilgiyi aktardığı ve aktif olduğu  dönem sona ermiş , öğrenci bilgiyi yapılandırırken ona kendini tanıtma , yeteneğinin farkına varma ,bilgiyi kullanabilme rehberliği yapma dönemi başlamıştır. 

Teknolojinin eğitime dahil edilmesi ile özellikle derslerde kullanılan web2 araçları, zor konulara karşı ön yargıyı kırdığı gibi, öğrencide merak fitilini ateşler, motivasyonunu arttırır, öğrenciyi hem  farklılaştırır hem işbirliği yönüyle bütünleştirir , sorumluluk alma ve seçim yapma gibi öz becerileri destekler. Sürecin içinde çocuk zamanın nasıl geçtiğini anlamazken, attığı adımlar onu motivasyonunu artırır ve kendi hızında kontrollü ilerlemeyi sağlar. Öğretmen ise öğrenme sürecini keyifli hale getirdiği gibi aynı zamanda güncel kalır, çağı yakalar ,öğrencilerle bir çok konuda iletişimini artırır.

Pandemi süreci teknolojiye ihtiyacımızı gün yüzüne çıkarırken , bu süreçten en başarılı çıkanlar biz öğretmenler olduk. Hızlı bir güncelleme ile hem profesyonel öğrenenler olduk hem de süreci öğrenciler için organize ettik. Derse gelmeden önce izlemeleri için verdiğimiz videolarla konuya dikkatlerini çekerek veya farkındalık yaratarak, ders sırasında arkadaşları ile konuyu tartıştırarak, kendi sunumlarını hazırlatarak hem sürecin içinde onları aktif tuttuk hem de ekrana bağlı eğitimimizi keyifli birer keşfetme sürecine dönüştürdük. Bir eğitimde duyduğum ünlü düşünür Plutarch’ın ‘Zihin doldurulması gereken bir kazan değil ,tutuşturulması gereken bir ateştir.’   sözü; öğretmen olarak misyonumuzu tanımlarken, teknoloji ise bu süreçte en güçlü yol arkadaşımız olduğunu,  öğrenci kazanımlarını olumlu anlamda değiştirmesi ile gösterdi. Keyifle  kullandığım ve farklı branşlardaki arkadaşlarımla favorimiz olan Web 2.0 araçlarını sizin için sıraladım. Eklemek istedikleriniz veya kullandıklarınız ile ilgili yorumlarınız olursa paylaşmanız beni memnun eder. 

Geogebra: Çizim için kullanabileceğiniz  gibi, içerisinde tüm seviyelerde matematik etkinlikleri de bulabilirsiniz 

Popplet , Creately, Bubbl.us, Mindomo, Goconqr, Pearltrees, MindMeister:  Zihin haritası oluşturarak veya öğrencilerinize oluşturtarak öğrenmeyi kalıcı ve keyifli hale getirirken, fotoğrafik hafızası güçlü olan çocukların öğrenmesini de kolaylaştırabilirsiniz. Özellikle matematik tekrar notlarında, konuyu  bir bütün olarak vermede ve onları organize etmede çok kullanışlı programlar.Ayrıca hazırlayacağınız içeriği kategorize etmekte harikalar.

Kahoot, Blooket, Quizizz, Quizlet , Wooclap, Socrative : Öğrenmeyi keyifli hale getirirken ,ölçme -değerlendirme sürecinde gerek kendi hazırladığınız, gerekse örnek çalışmalarla testler yarışmalar düzenleyebilirsiniz

Polleverywhere , Answergarden, Mentimeter: Derslerin veya sunumların sonunda hazırlayacağınız 3 soruluk bir anket hedefinize ne derece yaklaştığınızı özetleyecektir.

Mathspace, Mathsonline, IllustrativeMathematics, Youcubed : Özellikle MYP programı yürütülen sınıflar için harika paylaşımlar bulabilirsiniz.

Weebly, Edublogs: Kendi sayfanızı kurabilirsiniz, öğrenciler ile buluşma noktanızı oluşturabilirsiniz.Diğer web2 araçlarında yaptığınız içerikleri de sayfanızda yayınlayabilirsiniz.

Apple Classroom, Google Classroom, Edmodo, Remind, Seesaw : Yaratacağınız sınıf ortamı ile hem öğrenme sürecini daha kolaylaştırabilir hem de velilerinizle paylaşım ve iletişim içinde olabilirsiniz.

Wheel of names : Belki de en keyif aldığım program diyebilirim. Hoca bana taktı efsanesini tarihe gömen öğrencileri seçmede  kullanabileceğiniz çarkıfelek 🙂

Powtoon, Animoto, Flixpress :Animasyonlu ders notları sunumlar hazırlamak ,vereceğiniz görevler ve seçeceğiniz sesler ile öğrencilerin çok ilgisini çekiyor

Educreations, Edcanvas, Edpuzzle, Classhook: Örnek sunumlar hazırlayabilir, seçeceğiniz videoları sunumlarınıza kolayca ekleyebilirsiniz, kayıt olun inceleyin vazgeçemeyeceksiniz

Plickers : Uzun yıllar kullandığım ,özellikle ders sonunda değerlendirme için seçilebilecek , soru çözmeyi eğlenceli hale getiren sınıf dinamiği yaratan bir program 

Stormboard, Tricider , Padlet : İster sınıf ortamı oluşturun, ister sunumlarınızı kategorilendirin, ders içerikleri paylaşın

Penzu, Canva :Harika içerikler ,ders sunumları ,görsellerle desteklenmiş yazılar hazırlayabilirsiniz.

Thinglink: Arttırılmış gerçeklik tecrübeleri, sunumlar, konu anlatım tahtaları, videoları incelediğinizde çok güzel bir içerik kütüphanesi bulabilir veya kendiniz oluşturabilirsiniz.

Capzles: Öğretmenlerin sınıf ortamı yaratabileceği, öğrencilerin harika içerikler yaratabileceği, bunları saklayabileceği kullanışlı bir platform.

KialoEdu: Eleştirel düşünme becerileri için tasarlanmış ücretsiz bir platform.

LegendsofLearning: Matematik ve Fen bilimleri oyun simülasyonları bulabilirsiniz.

http://www.askmathgeo.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin