Eğitimde Değişime Hazır Mısınız?

öğretmen konferans
Eğitimde Değişim

Eğitim alanında önde gelen isimler, 8. Eğitimde Değişim Konferansında (EDK) buluşuyor. 19 Mart 2022 Cumartesi günü İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yüz yüze düzenlenecek EDK’da eğitimde değişime yön verecek paylaşımlarda değerli deneyimler ve yenilikçi eğitim yaklaşımları yer alacak.

 

EDK; farklı şehirlerden katılım gösterecek okul kurucuları, eğitim liderleri, öğretmenler, akademisyenler ve eğitim paydaşlarına yönelik olarak gerçekleştirilecektir. Çalışmaları ile fark yaratan eğitimciler; eğitimde metaverse, oyunlaştırma, maker, STEM, UbD, yaratıcılık ve inovasyon gibi popüler alanlarda en güncel bilgi ve uygulamaları paylaşacak.

 

EDK’da Konuşmacı olarak Kimler Yer Alıyor?

Konferans sunucusu olarak Dr. Serkan Demir’in yer alacağı EDK’nın açılış konuşması Doç. Dr. Yavuz Samur tarafından gerçekleştirilecek. Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Prof. Dr. Cem Balçıkanlı, Prof. Dr. Levent Eraslan, Prof. Dr. M. Yaşar Özden, Prof. Dr. Murat Günel, Doç. Dr. Sertel Altun, Doç. Dr. Devrim Akgündüz, Doç. Dr. Gülseren Karagöz Akar, Dr. Burcu Aybat ve daha birçok uzman eğitimci Eğitimde Değişim Konferansı’nda panelist olarak yer alacak. Tüm konuşmacıları görmek için tıklayınız.

 

Katılımcıları EDK’da Neler Bekliyor?

Anaokulundan yükseköğretime kadar farklı kademelerde görev yapan 1000’den fazla eğitimcinin katılacağı EDK’da katılımcılara yönelik sunum ve atölyelere aşağıdaki ana başlıklar halinde yer verilmiştir.

 

Eğitimde Metaverse

Metaverse günümüzde öne çıkan popüler konularındandır. Sanal ortamda oluşturulan ikinci bir hayat ve bu hayatın eğitime entegrasyonuna ilişkin merak edilen konular EDK’da Doç. Dr. Yavuz Samur’un  “Metaverse vs Öğretmen” başlıklı  konuşmasında ele alınacak.

 

Oyunlaştırma

Oyunlaştırma uygulamaları günümüz eğitiminde kullanılan en yaygın etkinliklerin başında geliyor. Özellikle eğitim teknolojilerinin yaygınlaşması ve web 2.0 araçlarının derslerde aktif bir şekilde kullanılmasıyla oyunlaştırma aktivitelerinin kullanımı da artmıştır. EDK’de bu konuda alanlarında uzmanların yer aldığı sunum, atölye ve panellerde bilgilendirmeler ile birlikte deneyim paylaşımları yapılacaktır.

 

Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar

Özellikle pandemi dönemi ile birlikte uzaktan eğitim sürecinde eğitimde yenilikçi yaklaşımların önemi bir kez daha anlaşılmıştır. EDK’de uzaktan eğitim, web 2.0 araçları kullanımı ve farklı yenilikçi yaklaşımlar ile teknoloji alanında dikkat çeken sunum ve atölyelere yer verilecektir.

 

Sosyal ve Duygusal Gelişim Yaklaşımları

Öğrencilerin kendi potansiyellerini fark etmesini sağlayıp, bu potansiyeli ortaya çıkarmaya yönelik eğitim sistemlerinde uygulanan yaklaşımların ele alınacağı sunum ve atölyelerde,  temel amacı öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimini destekleyen beceri ve deneyimlere yer verilecektir.

 

UbD ve Ders Tasarımı

Eğitimde temel nokta bir konunun aktarılmasından ziyade bir dersin nasıl etkili tasarlandığıdır. EDK, katılımcılara Understanding by Design (UbD) ile birlikte farklı ders tasarım modelleri ile etkili bir ders tasarımının nasıl yapılacağı konusu ele alınacaktır.

 

Maker Hareketi

Bilim, yaratıcılık, tasarım, sanat ve mühendisliği bir araya getiren maker hareketinin okullarda nasıl uygulandığını öğrenmek istiyorsanız EDK’da ilgili atölyelere katılabilirsiniz. Maker hareketi sadece dijital devreler, robotlar ve kodlamayla sınırlı değildir. Nereden başlayacağınız konusunda fikriniz mi yok? Maker hareketini nasıl başlatacağınızı bilemiyor musunuz? EDK’da maker hareketi ile ilgili sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

 

STEM

EDK’da Science, Technology, Engineering, Mathematics (STEM) konusunda derinlemesine bilgi sahibi olurken, bu sürecin nasıl ilerlediğini farklı branşlardan öğretmenler ile iş birliği yaparak yaşayacaksınız. Bu deneyim bir öğretmen olarak okulunuzda disiplinler arası iş birliği yapmanın önemini hissettirecek. Doç. Dr. Serkan Özel liderliğinde gerçekleşecek atölye ile STEM uygulamalarının farklı disiplin ve seviyelerde ele alarak teoriğin uygulamaya nasıl dönüştüğünü tartışılacak.

Yaratıcılık ve İnovasyon

EDK’da sunum ve atölyelerde katılımcılar, alacakları ilhamlar ile yaratıcılık yetkinlikleri ile sorumluluk alanınızı kapsayan sorunları farklı gözle görüp etkili ve kalıcı çözümler geliştirebilecek, yenilikçi yaklaşımlar ile karşılarına çıkabilecek fırsatları iyi değerlendirerek bulundukları çevrede fark yaratan bir kimliğe sahip olacak.

 

Eğitimde Liderlik

  1. yüzyıl becerileri arasında yer alan liderlik (leadership) kavramı ile ilgili yeni yaklaşımları ele alan sunum ve atölyeler ile ezber bozan bir eğitim yöneticiliği vizyonu ortaya koyulacaktır.

 

Çocuklar için Felsefe ve Beceri Geliştirme

Çocuklar ile sorgulayan bir topluluk oluşturmak, düşünme becerileri geliştirmek, Socratik diyalog ve sorgulama temelli düşünce için yola çıkan uzmanların atölyelerine katılmak ve deneyimlerinden oluşan sunumlarını izlemek için EDK’ya davetlisiniz.

 

Eğitimde İyi Örnekler

Eğitimde fark oluşturarak alana katkı sunan, topluma faydalı, yaygın etki gösteren bilimsel, sürdürülebilir ve nitelikli çalışmalara yer verilecek sunum ve atölyelerde katılımcılar, ulusal ve uluslararası eğitim proje çalışmaları ile ilgili bilgi sahibi olacaklar.

 

EDK’ya Nasıl Katılabilirsiniz?

Sizler de gelişen ve değişen eğitim dünyasındaki gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız EDK’ya katılımcı başvurusu yapabilirsiniz. Eğitimde değişim için yeniden buluşuyoruz!

Tarih: 19 Mart 2022 Cumartesi

Yer: İstanbul Aydın Üniversitesi(Florya Yerleşkesi)

E-posta: [email protected]

Instagram: @egitimdedegisim

Twitter: @egitimdedegisim

Konferans hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin