“EĞİTİM” Temalı Kısa Film Senaryo Yarışması

Kısa Film Yarışması
"EĞİTİM" Temalı Kısa Film Senaryo Yarışması

ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi Tanıtma Komisyonu Başkanlığı tarafından “Kısa Film Senaryo Yarışması” düzenlenmiştir. Yarışma, sinema dünyasına ‘EĞİTİM’ temalı konularda senaryolar kazandırmayı ve senaryo yazarlarını desteklemeyi amaçlamaktadır.

Eğitim temasına değinen ya da işleyen kısa film senaryoları drama tarzında yazılabilir. Eğitim temasından kastedilen sadece okullarda yapılan resmi eğitim değildir. Eğitimin anlamı ve evreni çok geniştir. Okul eğitimi dışında usta -çırak ilişkisinden aile içi eğitime hayvan eğitiminden bir sporcunun ve ya sanatçının eğitimine kadar içinde kendini geliştirme ve yetiştirilme olan her türlü olay ve karakter bu senaryo yarışmasına konu olabilir. Eğitim, eğitim ve sağlık veya eğitimde adalet gibi birçok alt başlığın yer aldığı geniş bir alandır. Hz. Muhammed’in (sav) dediği gibi ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz’ hadisi eğitimin hayatın her alanında ve her yaşta olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu yüzden eğitim temalı senaryolar eğitimde öğretmenin, öğrencinin önemi kadar örgün eğitim dışındaki eğitim olaylarına ve kişilerine de odaklanabilir.

Katılma Şartları
Senaryoların milli manevi değerlerimizin ruhuna uygun olması gerekmektedir.
Gönderilecek senaryolar başka bir yerde yayınlanmamış ve tüm hakları yazarda olmalıdır. Eğer bir eserden faydalanılmışsa eser sahibinin muvafakatının (izninin) alınması gerekmektedir.
Senaryoların filme çekilmesi ve kitaplaştırılması konusunda ekte verilen muvafakat imzalanmalıdır.
Senaryolar en fazla 10 sayfadan oluşmalıdır. Her bir sayfanın 1-1,5 dakika uzunluğunda kısa filme karşılık geleceği varsayılmaktadır.
Senaryolar, Courier New yazı karakteri ile 1,5 satır aralığı ve 12 punto büyüklüğünde hazırlanmalıdır.
Senaryoların uygulanabilir içeriğe sahip olması, mekan, kostüm, oyuncu sayısı, efekt ihtiyacı, tahmini çekim süresi gibi prodüksiyon maliyetleri de değerlendirmede dikkate alınacaktır.

Son Başvuru Tarihi 10 Kasım 2021 Saat 19:00 dır.

Ödüller
Jüri, yarışma konusuna uygun olarak en etkili ve özgün hikayeye sahip, prodüksiyon açısından uygulanabilir özellikte olan 3 senaryo seçecektir.

Ayrıca ;

1. ye, 6 000 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve 1.lik Sertifikası,

2. ye, 4 000 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve 2.lik Sertifikası

3. ye, 3 000 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve 3.lük Sertifikası

2 adet Mansiyon ödülü verilecektir. Her bir mansiyon ödülü kazanana da 1 500 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve Mansiyon sertifikası verilecektir.

Dereceye giren senaryolardan bir veya bir kaçı ÖĞ-DER tarafından filme çekilebilir veya çektirilebilir. Ayrıca yarışmaya gönderilen senaryolardan yayınlanmaya değer görülenleri bir araya getirilerek kitaplaştırılacaktır.

Ödül kazandığı halde ödül törenine gelmeyen yarışmacılara ödül verilmez. Eğer geçerli bir mazeret sunarak yerine birini vekil olarak yollarsa ödül almaya hak kazanır.

ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi
Adres: Ziyabey Cd. 1420. Sk. No:2/1 Balgat / ANKARA
Tel: +90 312 286 18 83
Fax: +90 312 287 61 80
Web Adresi: www.ogder.org
E-posta: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin