Eğitim-Sen AKP Yükseköğretimi Sessiz Sedasız Dönüştürme Derdinde!

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından 11.06.2014 tarihinde TBMM`ye gönderilen “Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda yok yok!
Öncelikle belirtmek isteriz ki, söz konusu tasarının adı ve hazırlanma biçimine bakıldığında, daha önce yapılmak istenen kimi önemli düzenlemelerin gözlerden kaçırılarak yasalaşmasının ve hızla hayata geçmesinin amaçlandığı görülmektedir. YÖK`ün yasa tasarısı taslaklarında ele aldığı kimi konuların, söz konusu yasa tasarısının içinde yer alması bu durumu özetlemektedir. Söz konusu yasa tasarısına bakıldığında;
· “Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi” adıyla yeni bir devlet üniversitesi kurulduğu,
· Söz konusu yeni kurulan üniversitenin yönetim organlarına “Mütevelli Heyeti”nin eklendiği,
· Doçentlik sınavlarının yürütülmesi görevinin Üniversiteler Arası Kurul`dan alınarak doğrudan YÖK`e verildiği,
· YÖK`ün vakıf üniversiteleri üzerindeki iktidarının artırıldığı,
· YÖK`e öncelikli araştırma alanları belirleme yetkisinin verildiği ve böylelikle öğretim elemanlarının AKP`nin ve sermayenin makbul gördüğü bilgiyi üretmeye zorlanacakları,
· YÖK`ün kaldırılmak bir tarafa sahip olduğu iktidarın daha fazla güçlendirildiği,
Düzenlemelerin yer aldığını görmek mümkündür. Belirtmek isteriz ki, bu tasarının içeriğine de TBMM`ye sunulma yöntemine de yabancı değiliz! Açıkça ifade etmek gerekirse bu düzenlemeler, yükseköğretimin piyasacı-muhafazakar ve otoriter politikalar eşliğinde dönüştürülmesi sürecinin bir parçasıdır. YÖK`ün yasa tasarısı önerilerine karşı üniversitelerden yükselen muhalefetle karşılaşan AKP, anlaşılan bu defa sessiz sedasız düzenlemelerini yapmak istemektedir.
Eğitim Sen olarak, üniversitelerin üniversite olmaktan giderek uzaklaştırıldığı bir dönemde, üniversite bileşenlerinin ihtiyaçlarını değil, AKP`nin ve sermaye çevrelerinin ihtiyaçlarını gidermek üzere düzenlenen bu tasarıya karşı başta TBMM`deki siyasal partiler olmak üzere tüm muhalif kesimleri, söz konusu tasarının hayata geçmemesi için demokratik tepkilerini göstermeye ve insan, toplum, doğa yararına üniversite inşası için tavır almaya davet ediyoruz.

Sendikamızın yasa tasarısı hakkında hazırladığı bilgi notunu görmek için tıklayınız.

İlgili yasa tasarısını görmek için tıklayınız.

Sendikamızın yasa tasarısı hakkında hazırladığı bilgi notunu görmek için tıklayınız.
İlgili yasa tasarısını görmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin