EĞİTİM BÖLGESİ VE SINAVSIZ MAHALLİ YERLEŞTİRME SİSTEMİ

Meryem Demircan
İSTEYEN SINAVA GİRECEK
Hadi bakalım yeni sistemimiz açıklandı artık. Çocuklarımız isteğe bağlı olarak sınava girecekler. Velilerimizin ilk karar vermesi gereken durum ise çocuğunun sınava girmesini isteyip istemediği.
Çocuğunun sınava girmesini istemiyorsa evine yakın okullardan 5 tanesi için tercih listesi yapacaklar. Çoçuklar o listedeki hangi okula yerleşebiliyorsa  o okula girebilecekler.
Çocuğunun sınava girmesini  istiyorsa mayıs ayında açıklanacak olan, sınavla girilebilecek okullar için haziran ayının ilk haftasında çocuklarımız sınava girecekler.
SINAVIN İÇERİĞİ NASIL OLACAK VE  BU SINAVLA HANGİ KADEME BİLGİLERİ ÖLÇÜLECEK ?
Bu sınava öncelikle öğrencilerimiz okumuş olduğu illerde girecekler. Yakında örnek soruların yayınlanacağı 60 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir sınav haziran ayının ilk haftasında uygulanacak ve bu sorular MEB tarafından hazırlanacak.
6.7.8. Sınıf müfredatlarından oluşacak sorular ve 8. Sınıf müfredat konuları ağırlıklı olacak.
Bu sorular sayısal ve sözel bölümler olmak üzere 2 bölümden oluşacak ve aynı anda tek oturum şeklinde yapılacak.Toplam süre 90 dakika. Yine sınava giren öğrenciler de 5 tercih yapabilecek.
Sınava giren ve girmeyen çocuklarımızın sonuçları ise aynı anda açıklanacak.
YABANCI OKULLAR KENDİ SINAVLARINI YAPABİLECEK
Yabancı okullar isterlerse kendi sınavlarını hazırlayarak öğrencilerini seçebilecekler.
Bunun önü açık bırakılmış.
Sınavla ilgili bilgilendirmeleri YÖK tarafından görevlendirilen rehber öğretmenler yapacak.
TEOG’un yerine gelen liseye geçiş sistemi bu şekilde. Öncelikle açık uçlu sorular sorulacağı söylenmişti fakat çoktan seçmeli olacağına dikkat edelim. Bir de TEOG sınavında 120 soru için toplamda 240 dakika süre verilirken şimdi 60 soru için 90 dakika olması da sınava girecek çocuklarımızın biraz daha hızlı soru çözmeleri gerektiğini gösteriyor.
Bakalım yeni sistemin haziran ayında nasıl uygulanacağını ve ilk çıktılarının nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz.
Cumhurbaşkanlığı tarafından uygun bulunmayarak geri çevrilen MEB tarafından hazırlanan 3 modelin ardından gelen ” Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemimiz” hayırlı olsun.
Eğitim sistemimizde birçok çalışmaların ve düzenlemelerin olacağı nice güzel günlerin olması dileğiyle..
                                                                                   Meryem DEMİRCAN
                                                                                 Profesyonel Eğitim Koçu
Profesyonel Eğitim Koçu,Matematik Öğretmeni,Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni.İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunudur yine aynı üniversitede Pedagojik Formasyon Eğitimini almıştır.Kadir Has Üniversitesi Profesyonel Koçluk ve Gelişim Üniversitesi Akıl ve Zeka Oyunları Sertifika Programlarını tamamlamıştır.Şu an Yıldız Teknik Üniversitesinde Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümünde Yüksek Lisans yapmaktadır.Bugüne kadar birçok köklü kurumda öğretmenlik ve yayıncılık yapmıştır.Hürriyet Tv'de Teog denemeleri yayınları gerçekleştirmiştir.Şu an Özel Gökkuşağı Ortaokulunda Matematik Öğretmenliği,Olimpiyat Öğretmenliği ve Akıl&Zeka Oyunları Eğitmenliği yapmaktadır.Boğaziçi Eğitimde ise Profesyonel Eğitim Koçluğu görevini sürdürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.