Edpuzzle ile Sınıf İçi Etkileşimli Video Kullanımı

Internette tam istediğiniz konulara değinen fakat dili Türkçe olmadığı için kullanamadığınız videolar mutlaka olmuştur. Ya da videonun belirli yerlerinde kesme, düzenleme yapmak istiyorsunuz ama eliniz kolunuz bağlı çünkü şimdiye kadar hiç böyle bir araç kullanmadınız ya da çevrenizde bu işi bilen bir başka kişiden destek aldınız. Peki ödev olarak verdiğiniz videoyu sınıfta hangi öğrencinin izleyip izlemediğini, hatta videoların içine yerleştirdiğiniz sorulardan kaç puan aldıklarını öğrenmek istemez misiniz?   Cevabınız evet ise, ücretsiz Edpuzzle aracı tam sizin ihtiyacınız olan araç. Üstelik tüm bu saydıklarımızı da tek tıkla yapabilir, öğrencileriniz ile paylaşacağınız sınıf kodu ile etkileşimli videolarınızın kullanım istatistiklerini de öğrenci bazlı alabilirsiniz.

Sitede öğretmen ve öğrenci olarak 2 ayrı hesap seçeneği mevcut. Öğretmen hesabında kullanılan email adresinin aynı zamanda öğrenci hesabında da kullanılabilmesi de güzel bir özellik olarak kurgulanmış. Powerpoint sunumlarınızı bile video olarak kaydederek Edpuzzle’a atabilir, üzerine ekleyeceğiniz sorularla sınıf içi kullanımının gücünü keşfedebilirsiniz. Çoktan seçmeli, açık uçlu ve not olmak üzere videolar üzerinde 3 tip etkileşim seçeneği yer almaktadır. Öğrencinin soruları cevaplamadan videoda ilerlememesi özelliği de öğretmenin kontrolünde. Öğrenci cevaplarına göre videoda geri bildirim imkanı olduğu gibi, aynı ana birden fazla soru da eklenebilmektedir. Tüm öğrencilerinizin notlarını da Gradebook(Not Defterinden) görebilirsiniz. İhtiyaç anında sınıflar arasında öğrenci geçişi de kolaylıkla yapılmaktadır. Öğrenci şifreleri öğretmen tarafından da yönetim panelinden değiştirilmektedir.

Ya öğrenciler? Öğretmen isterse Add Content -> Student Project ile öğrencilere de kendi videolarını hazırlama imkanı da verebilir.

Dünyanın dört bir tarafında EDPuzzle kullanmış öğretmenlerin düzenledikleri videolara da ulaşabilir, kendi alanınıza kopyalayabilir, hazır müfredatlara da Curriculum içerisinden ulaşabilirsiniz.

Youtube, National Geographic, Khan Academy vb. kanallardan doğrudan site içerisinden arama yaparak kendi alanınıza kopyalayabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

logoEdpuzzle üyeliği için 91gas1 referans kodunu kullanabilir ya da aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. 🙂  https://edpuzzle.com/signup/teacher?rc=91gas1

Siz de referans kodunuzu vererek sisteme dahil edilecek hesaplardan ilave video depolama hakkı kazanabilirsiniz.

Sizler için hazırladığım Edpuzzle kullanım videoları ve Sanal Bitmoji Sınıfı aşağıdadır.

Sanal Bitmoji Sınıfı