Editörlük ve Yaratıcı Yazarlık Atölyesi – İstanbul Şehir Üniversitesi

Sevengül Sönmez ile Editörlük Atölyesi:
Editörlüğe adım atmak isteyenler için düzenlenen bu atölyede, uygulamalı bir eğitimle bir metnin kitaba dönüşme serüveni anlatılıp, “Neyi, ne zaman, neden yayımlıyoruz?”, “Bir yayınevindeki işbölümü, bir kitabın yayımlanmasında görev alan kişiler, yapılması gereken işler nelerdir?”, “Bir kitabı yayına hazırlamak hangi aşamalardan oluşur?”, “Bir kitap yayımlandıktan sonra neler yapmak gerekir?” vb. sorulara yanıt aranacaktır.
Yayıncılıkla ilgilenen herkesin ilgisini çekebilecek sekiz haftalık bu atölyede uygulama alanlarını tanıtıcı geziler de yapılacaktır.

Akın Tek ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi:
Hikâye okuma ve yazma dersleri olarak adlandırılabilecek bu atölye çalışması içinde hikâyeleme araçları ve teknikleri üzerinde ayrı ayrı durulacaktır. Böylece teori ihmal edilmeden yapılacak uygulamalarla birlikte yazarlığa heveslenen okurlar için yazı dünyasının kapıları aralanacaktır.
Atölye boyunca, sinema filmlerinden romanlara, çizgi filmlerden öykülere, tiyatro eserlerinden televizyon dizilerine hikâyesi olan her şey üzerine tartışılırken yazar adaylarının kafasındaki birçok soruya cevaplar aranacaktır: “Edebiyat nedir, ne işe yarar?”, “Niçin yazıyorlar?”, “İyi-kötü edebiyat, türlere göre mi belirlenir?”, “Edebiyattan sadece eleştirmenler mi anlar?”, “Karakter, olay örgüsü, sembol, ironi, bakış açısı nedir? Yazarken bunları nasıl kullanırız?”
Sekiz haftalık atölyede Hatice Meryem, Sema Kaygusuz ve Murat Menteş kendilerinin ve diğer yazarların deneyimleri üzerinden hikâyeleme unsurlarını tartışacaklar. Son haftada katılımcıların atölye boyunca belli bir olgunluğa getirdikleri hikâyeleri Seray Şahiner, Sinan Sülün, Mahir Ünsal Eriş tarafından değerlendirecektir.
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Katkılarıyla…

Tarihler: 26 Ekim – 14 Aralık 2013
Süre: 8 Hafta – Cumartesi Günleri
Son Başvuru Tarihi: 25 Ekim 2013
Ücret (Her Bir Program): 850 TL
Nerede: İstanbul Şehir Üniversitesi Batı Kampüsü
İletişim: Adem BABA – 444 40 34 / 9872 – [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin