Edebiyat ve yayıncılık konferansı dokuzuncu yılında 5 Ekim’de!

Yıllık yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü dokuzuncu yılında, kitaplara ve edebiyata emek verenleri yeni bir gündemle bir araya getiriyor.

5 Ekim’de Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecek sektörel konferansa katılım için online kayıtlar sürüyor.
2011’den bu yana yayıncılık sektörünün güncel ve ortak meselelerinin ele alındığı konferansa edebiyatçılar, yayıncılar, editörler, çevirmenler, tasarımcılar, illüstratörler, akademisyenler, telif ajansları, kitapçılar, dağıtımcılar, sivil toplum kuruluşları, kütüphaneler ve medyadan yetkililer katılıyor. Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali Kampüsü’ndeki edebiyat dolu güne katılmak için gunisigikitapligi.com adresindeki online kayıt formunu doldurmak gerekiyor.

Murathan Mungan kapanış konuşmasıyla, Leyla Ruhan Okyay açılış konuşmasıyla bu edebiyat dolu günü onurlandırıyorlar.

Faruk Duman, Seçkin Selvi, Murat Yalçın ve Sevengül Sönmez gibi edebiyatımızın değerli isimleri çeviriden editörlüğe, yazarlıktan eleştiriye kadar birçok konuya ilişkin özgün yorumlarını dillendirecekler.
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, sektörün 2019 başlıklarını değerlendirecek, 2020 yılında yayıncılığı bekleyen meselelere işaret edecek. KONDA Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır, siyasi, ekonomik ve toplumsal koşulların yayıncılığa, kültür sanat ortamına yansımalarını güncel verilerin ışığında yorumlayacak.

Son 10 yılda sayıları giderek azalan, kültür sanat üretiminin ve okuma kültürümüzün nabzını tutan Anadolu’nun bağımsız kitapçıları merak edilenleri yayıncılık konferansında yanıtlayacak.

Edebiyat günü, 2019 Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nda dereceye giren genç öykücülerin usta yazarlarla tanışacağı ödül törenine de ev sahipliği yapacak. Yarışmanın Proje Başkanı Müren Beykan, törendeki konuşmasında Türkiye’nin dört bir yanından bu yıl gelen öyküleri yorumlayacak.