Eco-siklet 2011

2. Turgutreis Estetik, Çevresel ve İşlevsel  Deniz Aracı Tasarım Yarışması ve Deniz Yarışı

ŞARTNAME
 
Son yıllarda giderek ve sürekli büyüyen Türk turizm sektörü ile Bodrum Yarımadası, Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biri haline geldi. Fakat gelişen turizm endüstrisinden yararlanmak ve doğaya olumsuz etkileri en aza indirmek için, uzun erimli bir çevresel projenin, ekonomik gelişmeyle birlikte yürütülmesi bir zorunluluktur.
 
Bugün, pek çok genç sanatçı, tasarımcı ve mühendis yaratıcı enerjilerini sürdürülebilir gelişmeye adıyorlar. 2. Turgutreis Estetik, Çevresel ve İşlevsel Deniz Aracı Tasarım Yarışması ve Yarışı (Eco-siklet 2011), üniversite öğrencileri arası rekabeti başlatarak genç tasarımcılarımızı yaratıcılığa teşvik edip çevre duyarlılığı uyandırmayı ve sürdürülebilir turizme destek olmayı hedefleyen bir yarışmadır.
 
Turgutreis Belediyesi ve Çatal Ada Sanat, Çevre ve Turizm Derneği iş birliği ile Eco-siklet 2011 yarışması, 2 aşamada gerçekleştirilecektir. 1. aşamada takım olarak yarışmaya katılan öğrenciler, yaz aylarındaki sahil etkinliklerinde yüzyılın gereklerine uygun, yararlı ve hoş bir katkıda bulunmaya, “insan gücüyle çalışan portatif bir deniz aracı” tasarlamaya çağırılıyor. Araç tasarımları (eskizler, çizimler ve maketlerden) estetik, çevresel ve işlevsel kriterlere göre jüri tarafından değerlendirilip 6 finalist takım ödüllendirilecektir. 2. aşamada finalist takımlar, aracı imal ederek, Turgutreis Yaz Şenliği kapsamında Turgutreis’te denizde oluşturulacak parkurda yarışacaktır.
 
 
Kim katılabilir?
Türkiye’de okuyan bütün üniversite öğrencileri (ön lisans, lisans veya yüksek lisans programlarında), 2 kişilik takım olarak katılabilir. (Takımlar, farklı bölümde/fakültede/üniversitede okuyan öğrencilerden oluşabilir.) Takım üyeleri, hem aracı tasarlayacak, hem de aracı yarıştıracak. (1. aşamada kazanan finalistler, 2. aşamada yarışa katılmak zorundadır).
 
Eco-siklet 2011 Ödülleri
Tasarım Ödülleri
Finalist Takım Ödülü:
1,000 TL ve şenlikte 3 günlük konaklama (6 takıma)
TÜBİTAK Özel Ödülü:
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü
2011 Yaz Stajerliği (2 öğrenciye)
 
Deniz Yarışı Ödülleri
1.si : 3000 TL ve 4 kişilik ‘Su Sporu Tatili’
2.si : 2 kişilik ‘Su Sporu Tatili’
 
Jüri Üyeleri
 
Ahmet İĞDİRLİGİL, Yüksek Mimar
1989 yılında Viyana’dan Türkiye’ye yerleşerek Şans Mimarlık’ı kurmuştur. Bodrum çevresindeki yerel mimariden esinlenerek ve doğaya saygı göstererek çağdaş mimari uygulamaları yapmaktadır.
 
Eray AYKANAT, Gemi Mühendisi, Bodrum Liman Başkanı
Yüksek Gemi Mühendisi Eray Aykanat, 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Aykanat, 2007 yılından bu yana Bodrum Liman Başkanlığı görevini yürütmektedir.
 
Murat ARMAĞAN, Ürün Tasarımcısı
Mimar Sinan Üniversitesi’den mezun olan Murat Armağan, endüstriyel tasarımcısı olarak kendi ajansında iş hayatı sürdürmektedir. Murat Armağan Design, İstanbul’da Deniz Taksi’yi tasarlamıştır.

Hacer TEMİRKAN SAĞBİLİ, Avukat
Muğla Barosu Çevre ve İmar Komisyonunda avukat olarak çevre ve ekoloji örgütleri ile çevrenin ve doğanın korunması için çalışmalar yapan Hacer Temirkan Sağbili, 2000 yılından bu yana Bodrum´da serbest avukatlık yapmaktadır.
 

Değerlendirme Kriterleri
 
Finalist Ödülleri :
Araç tasarımları, teslim edilecek malzemelerden aşağıdaki kriterlere göre jüri tarafından değerlendirilip 6 takım seçilecek.
 
Fonksiyonel Kriterleri – Turizm alanına yönelik deniz bisiklet veya kano tipi araçlar gibi tamamen insan gücüyle denizde gidebilmesi, portatif olması (Aşağıdaki ‘Önemli Notları’na bknz.), özel eğitim almadan 1 kişinin aracı kullanabilmesi, ayrıca 2. aşamada da aracı, sürücülerin kontrol altında belirlenecek deniz (sahili) rotasını tamamlaması gerekmektedir.]
 
Estetik Kriterleri – Tasarımın estetik ve teknik konularda gösterdiği uyum.
 
Çevresel Kriterleri – Aracın kullanılan malzemelerde ve kullanımının çevresel etkisi (geri kazanan malzemeleri, çevreye zarar vermeden ürtilen malzemelerin kullanılması), aracın çevre ve/veya doğa koruma ile ilişkili kullanım alanı (aracının kullanması, doğayı olumlu veya olumsuz etkisi).
 
TÜBİTAK Özel Ödülleri:
Eco-siklet yarışmasının finalist takım üyeleri içinden TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından seçilecek 2 öğrenciye verilecek.
 
 
Eco-siklet Deniz Yarışı 1.si ve 2.si:
Turgutreis Yaz Şenliği kapsamında oluşturulacak parkurda deniz yarışına katılan 6 finalist takımdan 2 takım, aynı (fonksiyonel/estetik/çevresel) kriterlere göre ve halkın katkısı ile Deniz Yarışı 1.si ve 2.si olarak seçilecek.
 
 
Başvuru nasıl yapılır?
 
Başvuru malzemeleri Eco-siklet 2011 Yarışması Komitesi adresine kargo ile göndermek gereklidir:
 
Eco-siklet 2011
Turgutreis Belediye Başkanlığına
Mehmet Hilmi Caddesi
Turgutreis MUĞLA
 
Aşağıda belirtilen tüm malzemelerin başvuru esnasında bulunması gereklidir:
1.      Doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
2.      1-3 adet orijinal eskiz (70x100cm’e kadar boyutu, ‘teknik serbest’)
3.      1 adet ölçekli teknik çizim (70×100 cm’e kadar)
4.      1 adet ölçekli 3-boyutlu maket (40x55x40cm’e kadar)
5.      1 adet DVD (Araç maketinden çekilen yan, üst, ön, arka ve açılı fotografları ve teslim edilen
 eskizin JPEG formatında imajları, teslim edilen teknik çizim, doldurulmuş başvuru formu)
 
Eco-siklet 2011 Yarışma Takvimi
 
Başvuru Son Tarihi                         : 15 Nisan 2011
6 Finalist Takım Belirlenmesi          : 22 Nisan 2011
Turgutreis’de Deniz Yarışı              : 18-19 Haziran 2011
 
 
Önemli Notları
 
       Finalist ödülünü alabilmek için finalistlerin deniz yarışmasına katılmaları zorunludur.
       Finalist olarak seçilen deniz yarışı araçlarının nakliyesinde, kargo nakliyat şartlarına uyulması gerekir;a.demonte şeklinde ve uygun ambalajı ile ayrı ayrı paketlerde kargoya teslim edilecektir. b. bir paket, 250 desi (en uzun ölçü ise 300 cm) ve 50 kg limitlerini aşamayacaktır. c. kırılabilecek parçaların, baloncuklu naylon ve/veya strafor ambalaj ile gönderilmesi gereklidir.
       Eco-siklet araçları tasarım ve üretim ile ilgili soruları/bilgiyi paylaşmak amacıyla Eco Siklet Facebook sayfası kurulmuştur. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde Eco-siklet yarışma komitesinin kararları geçerlidir ve bununla ilgili kararlar, Eco Siklet Facebook sayfasında yayınlanacaktır.
       Son başvuru tarihinden sonra ulaşan veya tamamlanmamış başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
       Juri ve yarış hakemlerinin kararlarına itiraz edilemez.
       Turgutreis Belediyesi, başvuranların tasarımlarını, afiş, broşür vb. her türlü tanıtım malzemesinde kullanma hakkına sahip olacaktır.
       Yarışmaya başvuran tüm takım üyeleri, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.
Daha detaylı bilgi için :
 
email: [email protected]; Tel: 0252 382 83 73; 0536 494 81 35