EBEC 2011

European BEST Engineering Competition (EBEC) Board of European Students of Technology (BEST) tarafından her yıl düzenlenen, konsept olarak Avrupa’nın en büyük mühendislik yarışmasıdır. EBEC Piramidi kapsamında değerlendirildiğinde yerel, ulusal/bölgesel, ve final aşamaları olmak üzere 3 aşamadan oluşmaktadır. Avrupa ölçeğinde projenin tümü göz önüne alındığında 5000 mühendislik ve teknoloji öğrencisinin katılımı ile yarışma başlamakta, 13 ülke yada bölgede devam eden yarışmalarda 664 öğrenci yarışmakta ve bu yarışmaların birincileri olan 104 finalist öğrenci Avrupa’nın en iyi mühendisi olmak için European BEST Engineering Competition Final etkinliğine katılmaktadır. Bu yıl EBEC 1-11 Ağustos 2011 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşecektir.

Yarışmaların ilk ayağı olan Yerel BEST Mühendislik Yarışmaları, Avrupa’nın 30 farklı ülkesindeki farklı teknik üniversitelerde yer alan 83 Yerel BEST Grubu tarafından organize edilen 1 veya 2 günlük etkinliklerdir. Ulusal ya da Bölgesel BEST Mühendislik Yarışmaları Avrupa’nın 13 farklı ülkesinde Yerel BEST Mühendislik Yarışmaları’nın birincilerinin katılımı ile organize edilen, 2 veya 4 gün arasında süren etkinliklerdir.

European BEST Engineering Competition etkiliğine üniversite öğrencilerden oluşmuş 4 kişilik takımlar, ‘vaka analizi’ ve ‘takım tasarımı’ olmak üzere 2 farklı yarışma kategoresine dahil olarak katılabilmektedir. Akademik hayat boyunca kazanılan teokrik bilgilier ile yeni bir teknik tasarım yaratma yada insanlığın karşıya karşı kaldığı bir problemi çözmelerine şansı verilerek, üniversite öğrencileri arasında mühendislik ve mühendislik eğitiminin geliştirilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca 13 farklı ulusal veya bölgesel yarışmadan gelen 104 katılımcı ile Avrupa ölçeğinde farklı kültürlerin buluşması sağlanacaktır.
Yer: İstanbul Teknik Üniversitesi
Tarih: 1-11 Ağustos 2011