DUVARI NEM,İNSANI HASTALIK YIKMASIN

Projenin adı: Duvarı nem insanı hastalık yıkmasın

Projenin amacı: Aşırı rutubetli ortamlarda nem oranını düşürebilecek bir araç tasarlamak

Giriş: Aşırı rutubetli bir ortamda küf oluşumu da başlayacağı için hem eşyalarınız, hem binanız hem de sağlığınız tehlike altındadır. Duvarlarda leke ve mantarlar oluşur, boyalarda kabarma ve dökülmeler, giysi ve mobilyalarında da küf kokusu meydana gelecektir. İnsan sağlığına verdiği zarar neticesinde oluşan ekonomik kayıp, muhtemelen eşya ve binaya verdiğinden çok daha fazladır. Bu gibi ortamlarda daha zor solunum yapılır ve cildinizde yapışkanmış gibi bir his vardır. Küflerin alerjen etkilerinden dolayı bu ortamlarda oturan kişiler, alerjisi (özellikle astım hastaları) ve kemik rahatsızlığı (romatizma gibi) olanlar, ciddi risk altındadır.

Havada bulunan su buharı miktarına nem denir. Nem ölçümlerinde mutlak nem, bağıl nem ve spesifik nem hesaplanır. Mutlak nem birim hacimdeki nem miktarıdır. Gram/metreküp olarak verilir. Bağıl nem havadaki nem miktarının o havanın alabileceği maksimum neme olan oranıdır. Birimsel olarak verilir ve sıcaklık ile ters orantılıdır. Spesifik nem ise bir gazda bulunan su buharının ağırlığının gaz ağırlığına olan oranıdır. İngilizcede moisture ise bir katının aldığı ya da verdiği sıvı miktarına denir. Türkçede ise tam bir karşılığı yoktur, rutubet olarak adlandırılabilir. Çiğ noktasında ise yüzey üzerindeki bağıl nem %100?e eşittir. Bu, çiğ noktasın sıcaklığında havanın (ya da ilgili gazın) suya doyduğu anlamına gelir, sıcaklığın biraz daha azalması durumunda yüzey üzerinde bir miktar su yoğunlaşacaktır.

Havadaki nem oranını etkileyen faktörler ise şunlardır.

Isıtıcı sistemlerinin devreye girmesiyle nem oranında düşüşler yaşanır.Lokasyon: Evinizin bulunduğu mekan nem oranını doğrudan etkileyecektir. Göl, nehir gibi su kaynaklarına yakın bölgeler, şehir merkezi gibi yerlere nazaran daha nemlidir.Binanın dışından içeri su girmesine sebep olan izolasyon problemleri, çatıdaki çatlaklar, oluk veya yağmur tahliye borularındaki problemler.Yemek pişirmek, temizlik yapmak, çamaşır kurutmak, bulaşık ? çamaşır yıkamak, banyo yapmak gibi gündelik aktiviteler de suyun buhar haline geçmesine ve nemin artmasına sebep olurlar.

Projemizin amacı nemin bütün kötü etkilerini azaltabilecek bir sistem oluşturmaktır.

Kullanılan Yöntem: Evlerdeki ısı sisteminin nemi azalttığını göz önünde bulundurursak bir kalorifer peteği bu projeyi yapmamda örnek model oldu.Isının artması ortamdaki nem oranını düşürür.Ortamın sıcaklığını ve sıcaklığın etkisi ile nemi ayarlayabilen kontrollü bir düzenek hazırlamaya karar verdim.Bunun için 1 adet ütü,2 adet ütüyü sabitleyebilmek için köşebent demir ve 2 adet ütü takozu kullanıldı. 1 adet 40 derecelik termostat ,1 adet fan ve 1 adet güç pili kullanılarak ortamın sıcaklığını algılayabilen bir sistem kuruldu.Ortamın sıcaklığını göstermek üzere 1 adet termometre ;ortamın nemini ölçebilmek için nem ölçer kullanıldı.Isıtıcı olarak kullanılan ütünün fan ve termostat il bağlantısı sağlandı.Metal bir çubuk aracılığı ile otomatik olarak fanı devreye sokan bir düzenek oluşturuldu.Termostat otamın sıcaklığını ayarlamak üzere; fan ise ısıyı ortama eşit dağıtmak üzer tasarlandı.Ütü ile metal bir aracılığı ile fan ile bağlantı sağlandı.Bu metal parça ortamın sıcaklığını algılayarak fana yetki gönderiyor.Oda sıcaklığı 20-25 derece altına düştüğü zaman ısıya duyarlı termostat devreye girerek ortamın sıcaklığını yükseltiyor.Sıcaklığın yükselmesi ile de fan otomatik devreye girerek ısının otama eşit dağıtılmasını sağlıyor.

Proje Bütçesi:1adet eski ütü

2adet küçük takoz

1adet nem ölçer 35 TL

1 adet fan 15 TL

1 adet termostat 12 TL

20adet kapak bandı 1TL

1 adet 50×50 cam 15TL

1adet kabin 15TL

2 adet köşebent 4 TL

Proje Takvimi:

01 Ekim-10Ekim Problem belirlenmesi

10Ekim -25Ekim Araştırma ve kaynak tarama

1 Kasım-15 Kasım Proje yapılması

15 Kasım-30Kasım Proje değerlendirme

Sonuç :Projemiz tamamlandıktan sonra kapalı ortamda çalışmasını sağlayabilmek için 50×50 lik bir cam kapak ve kabin yardımı ile üzeri kapatıldı.Ortam sıcaklığı 25 dereceye düştüğü zaman termostatın otomatik devreye girerek fanı da çalıştırdığı gözlendi.Nem ölçerdeki değerin düştüğü gözlendi.Bu proje özellikle depo,fabrika ve bodrum katları gibi ışık almayan ortamlarda nem ve küfü önlemek amacı ile kullanılabilir.

Kaynaklar:

www.bilgiustam.com/nem.nem

tr.wikipedia.org/wiki/nem

biltek.tubitak.gov.tr

www.coğrafyatutkudur.com

www.fenokul.com