“DÜŞÜNÜYORUM, ÖYLEYSE VARIM ” eTwinning Projesi

Düşünüyorum, Öyleyse Varım!

Eskişehir CAHİT KURAL İLKOKULU Anasınıfı A Şubesi öğrencileri, öğretmenleri rehberliğinde “Düşünüyorum, Öyleyse Varım!” eTwinning projesini yürütüyorlar.

Proje kapsamında öğrencilerimizle ”Çocuklarla Felsefe” konulu etkinlikler gerçekleştiriyoruz.

NEDİR BU ETWİNNİNG?
eTwinning Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.

eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.

eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa’da okul işbirliğini teşvik etmektedir.
eTwinning Portalı (www.etwinning.net) ana toplanma noktası ve çalışma alanıdır.

PROJE HAKKINDA
Okul öncesi eğitimin temel amaçlarından birisi; özgün ve yaratıcı düşünceye sahip ve bunu özgürce ifade eden bireyler yetiştirmektir. Dünyada oldukça yaygın olan ve ülkemizde de yeni yaygınlaşmaya başlayan çocuklarla felsefe eğitimi bu amaçlara uygun çalışmalar yapmaktadır.
Projemizde nitelikli hikaye kitapları, videolar, kısa filmler, şiirler, fotoğraf kareleri üzerinden sokratik yöntemle felsefi sorgulamalar yapacağız.
Kendi düşüncesini özgürce ifade eden ve başkalarının düşüncelerine saygı duyabilen bireyleri yetiştirmeye okul öncesi dönemde başlanılmaktadır. Bu anlamda çocuklarla felsefe yapacağımız projemizde çocuklar sorgulama yaparken, öğretmenlerde sürekli araştırma yaparak kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklardır.Proje ekibi her ay yapılacak çalışmalar için sanal ortamda toplantılar yaparak o ayın etkinliğine ortak karar vereceklerdir.