DÜŞÜNCENİN GÜCÜ

Selin yıldırım

DÜŞÜNCENİN GÜCÜ

Elon MUSK’un , Steve JOB’un onlar yapan nedir? Ya da daha ismini daha önce duymadığımız yaşam tarzlarına,başarılarına gıbta ettiğimiz bu insanların bizden farklı olan yönleri neydi?Ben söyleyeyim.Düşünceleri.Bu kişiler dogmalarından kurtulmuş,toplumun kurallarından ziyade kendi doğru kurallarıyla hayatlarını yaşayan kişilerdir.

DOGMA NEDİR?

   Dogma bizim farkında olmadan çocukluğumuzdan itibaren bize aktarılan başkalarının doğruları,toplumun kuralları doğrultusunda bize sunulanlardır.Başkalarının doğruları ve yanlışlarının bizim doğru ve yanlışlarımızla aynı olması beklenemez ve mutlu,dengeli ve başarılı bir hayat için en başta sorgulamamız gereken bu dogmalardır.

   Sorgulama,her konuda en başı çeken bir eylemdir ve önemi de büyüktür.Bu şu açıdan önem arz eder:Bir durumu veya işi sorguladığımız taktir de ona bulacağımız çözüm  belkide insanlığa yarar sağlayan bir çözüm olabilir.Bu etkilerinden bir tanesidir.

Vishen Lachiani’nin yazdığı olağanüstü yaşamlar için olağandışı kurallar kitabında şöyle bir şey geçer:

Bilimsel bir araştırmada bir otelin temizlik yapan kat hizmetlilerine yaptıkları işin bir egzersiz olduğunu ikna ederler.Diğer bir grup hizmetli ise yaptıkları işin bir egzersiz olduğu konusuda hiçbir şey söylemezler.Araştırma sonucunda ikna edilen kişilerin vücudunda bel,kalça oranlarında düşüş görülürken diğerlerinde görülmemiştir.

Şu sonucu çıkartmamız mümkündür:

Algılarımız ki algılar,dilimizde tanımladığımız doğrultu da anladıklarımız olur,yaşam tarzımızı etkiler.Bilimsel araştırmada gösterir ki düşünce gücü hayatlarımızı etkiler.O yüzden önce sorgulayalım sonra doğrularımızı bulalım sonra düşünelim ve inanalım sonra zaten bizlerde bir Steve Jobs bir Elon Musk oluruz.Onları bizden ayıran tek şey düşünce gücüdür. Başka hiçbir şey değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin