‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesi

bilim insanları
bilim insanları

“En etkili bilim insanları” kavramı sübjektif bir değerlendirme gerektirir ve zamanla değişebilir. Bununla birlikte, Thomson Reuters (şimdi Clarivate Analytics) tarafından her yıl yayınlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi, bilimsel etki ve alıntılar gibi faktörlere dayalı olarak derlenmiş bir listedir. Ancak, son listeye erişimim kesildiği için 2021 yılındaki bilgileri sunabilirim. İşte 2021 yılında “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alan bazı bilim insanları:

  1. Jennifer Doudna (Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında çalışmalarıyla CRISPR-Cas9 gen düzenleme yöntemini geliştiren)
  2. Emmanuelle Charpentier (Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında çalışmalarıyla CRISPR-Cas9 gen düzenleme yöntemini geliştiren)
  3. Elon Musk (Uzay keşfi ve elektrikli araç teknolojisi gibi alanlardaki girişimleriyle tanınan girişimci)
  4. Feng Zhang (Nörobilim ve gen düzenleme alanında çalışmalarıyla CRISPR-Cas9 yöntemini geliştiren)
  5. Juan Carlos Izpisua Belmonte (Hücresel ve Gelişim Biyolojisi alanında çalışmalarıyla tanınan)

Bu listede yalnızca birkaç isim bulunmaktadır ve daha fazla bilim insanı bu listede yer almaktadır. Listede yer almak, bir bilim insanının etkisini ve başarılarını göstermesi açısından bir tanınma biçimidir. Ancak unutmayın ki, bilim dünyası sürekli olarak ilerlediğinden, yeni isimler ve keşifler ortaya çıkmaya devam ediyor ve bu nedenle bu liste zaman içinde değişiklik gösterebilir.