Dünyadan Örnek STEM Eğitimi Politikaları

Ölçülebilir akademik başarıya odaklı bir eğitim sisteminde problem çözme, yaratıcılık, iletişim, işbirliği gibi yumuşak becerilerin bir kenara itilmesi sürpriz değildir. Dünyada bazı ülkeler eğitim sistemlerinin 21. Yüzyılda gerekli olan bu yumuşak becerileri kazandırmak için çözümü STEM eğitiminde bulmuşlardır.

AVUSTRALYA:

2015 yılında Avustralya eğitim bakanlığı,  Ulusal STEM Okul Eğitim Stratejisi 2016-2026’yı kabul etmiştir. Bu strateji planı; STEM eğitimine iyileştirmeler sunmayı amaçlamaktadır ve iki ana amacı vardır:

  1. Tüm öğrencilerin STEM’de ve ilgili becerilerde güçlü bir temel bilgi ile okulu bitirmesini sağlamak
  2. Öğrencilerin daha zorlu STEM konularını ele alma konusunda motive olduklarından emin olmak

Avustralya hükümeti ayrıca birkaç erken öğrenme ve okul temelli girişimine fon sağlamaktadır. ‘Erken STEM Eğitimi’ düzeni girişimi, okul öncesi çocuklar için bir oyun tabanlı dijital STEM öğrenme platformudur. Ayrıca okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri için Küçük Bilim İnsanları adında mesleki gelişim programı vardır. Bunun yanı sıra “STEM Uzmanları Okulda” programı ile de okul & sanayi arası köprü kurmayı amaçlayan kariyer mentörlük programı vardır.

 

BİRLEŞİK KRALLIK

Royal Academy of Engineering tarafından yapılan UK STEM eğitim alanı başlıklı bir 2016 raporu ile  İngiltere’nin uzun vadeli bir etki yaratmak için genç yaşlardan daha iyi koordine STEM eğitimine ihtiyaç duyduğunu vurgulamıştır. Bu, STEM kariyerleriyle ilişkili olumsuz kalıp yargılarını değiştirmeyi ve öğretmenlerin gerçek yaşam bağlamında öğrenmeyi uygulamalarına yardımcı olacak daha iyi mesleki gelişim sağlamayı içermektedir. Birleşik Krallık hükümeti, öğrencileri erken yaşlardan itibaren takdir etmeyi ve bilim anlayışını geliştirmeyi teşvik etmenin önemini kabul etmektedir. Gençlere yönelik STEM katılımını desteklemeyi amaçlayan çok çeşitli kamu, özel ve STK girişimleri bulunmaktadır. Bunlar  https://www.stem.org.uk/audience/primary ve  WISE Kampanyasıdır . Bu organizasyonlar  Finansman için Eğitim Vakfı Vakfı (EEF), başarıya ulaşma ve sonuçları iyileştirme potansiyeline sahip yenilikçi eğitim yaklaşımlarını finanse eden bağımsız bir yardım kuruluşudur.

 

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, gençlerin iş piyasasında rekabet edebilmeleri için STEM eğitimine olan yatırım ihtiyacını kabul etmektedir. Eylül 2017’de Başkan Donald Trump, gençler için yüksek kaliteli STEM eğitimine erişimi genişletmek için bir başkanlık memorandumu imzaladı. Eğitim Bakanlığı’nın öncelikleri başta STEM eğitimi olmak üzere, özellikle bilgisayar bilimlerini ön plana çıkaracaktır. Ayrıca bu alana yılda en az 200 milyon dolar hibe fonu ayırmayı hedeflemektedirler.

 

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda hükümeti,  Eğitim Bakanlığı,  yüksek performanslı STEM mezunlarını ve dijital olarak güvenli öğretmenleri eğitime yerleştirmeye yardımcı olan Teach First ve  Manaiakalani Dijital Öğretmenler Akademisi programı gibi öğretmen eğitim programlarını desteklemekte ve STEM eğitimini teşvik etmektedir.

Ulusal bir stratejik plan olan  https://www.curiousminds.nz/,  Yeni Zelanda’da bilim ve teknolojinin önemini geliştirmek için on yıllık bir hedefe sahip bir hükümet girişimidir. 2015’ten bu yana 6 milyon NZD’yi aşan 175’ten fazla proje finanse etmiştir.

 

HİNDİSTAN

2015 yılında Başbakan Narendra Damodardas Modi , 2022 yılında 400 milyondan fazla gencin farklı becerilere yönelik eğitimini amaçlayan ‘ Beceri Hindistan ‘ kampanyasını başlattı. Kampanya başladığından bu yana, genç yaşlardan itibaren yenilik ve üretim becerilerini geliştirmeye odaklanıldı. Hindistan KÖK Vakfı organizasyonu ülke genelinde STEM eğitimi teşvik etmek Bilim ve Teknoloji Hindistan’ın Bölümü ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Hindistan’da STEM eğitiminin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan diğer kuruluşlar arasında  STEM Champ  ve  EduTech bulunmaktadır.

 

Hükümet politika girişimlerini ve bu beş ülkedeki üçüncü sektör katkılarını inceledikten sonra, Avustralya’nın oyunun biraz ilerisinde olabileceğini düşünüyorum. Peki sen ne düşünüyorsun?

 

 

KAYNAK: http://howtostem.co.uk/blog/stem-education-around-world/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here