Dünya Uzay Haftası “Uzayda Kadınlar”

Uzay Haftası
Dünya Uzay Haftası

Dünya Uzay Haftası, her yıl 4-10 Ekim tarihlerinde düzenlenen, BM tarafından ilan edilen bir uzay kutlamasıdır. 2019’da bildirilen ve 96 ülkede gerçekleştirilen 8.000’den fazla etkinlikle dünyadaki en büyük uzay etkinliğidir. Bu etkinlikler uzay ajansları, havacılık şirketleri, astronomi kulüpleri ve müzeler dahil binlerce kuruluş tarafından düzenlenmektedir. 2021’de Dünya Uzay Haftası, “Uzayda Kadınlar” temasına adanmıştır.

Dünya Uzay Haftası, her yıl 4-10 Ekim tarihleri ​​arasında düzenlenen, BM tarafından ilan edilen bir uzay kutlamasıdır. 2019’da bildirilen ve 96 ülkede gerçekleştirilen 8.000’den fazla etkinlikle dünyadaki en büyük uzay etkinliğidir. Bu etkinlikler uzay ajansları, havacılık şirketleri, astronomi kulüpleri ve müzeler dahil binlerce kuruluş tarafından düzenlenmektedir. 2021’de Dünya Uzay Haftası, “Uzayda Kadınlar” temasına adanmıştır.

BM tarafından açıklanan rakamlara göre, uluslararası uzay endüstrisinde çalışan kadınların sayısı işgücünün sadece yüzde 20-22’sini temsil ediyor ; kabaca 30 yıl öncekiyle aynı oran.

Küresel salgına rağmen, Dünya Uzay Haftası’na katılmanın ve kutlamanın güvenli ve heyecan verici yolları var. Öne Çıkanlar bölümü, insanları uzayı kutlamak için bir araya getiren yaratıcı, yenilikçi ve popüler etkinliklerden bazılarını sergiliyor.

Space.com , 2021 Dünya Uzay Haftası’nı kutlamak için düzenlenen etkinliklerin bir listesini sunar.
Bir Fortune.com uzay sektöründeki kadınlar üzerinde makale 2021 Dünya Uzay Haftası’nı bahseder ve Candace Johnson, danışma kurulu üyesi profilleri.
NASA özelliği ile Dünya Uzay Haftası için Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronot Shane Kimbrough ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris , ABD Uzay Konseyi başkanı.
Dünya Uzay Haftası 2021 Lockheed Martin, Corporation Onursal Başkanı ve VP , Lisa Callahan , Dünya Uzay Haftası Derneği Genel Direktörü ile yapılan sohbetler Maruska Strah bunda, kısa röportajda .
SES , uzay endüstrisinde olağanüstü işler yapan 5 kadın çalışanın profilini çıkardı .
Uzay Vakfı yılında ABD’de “düzenleyecek Birlikte Uzay Is Daha İyi uzay sektörü üzerindeki kadınların inanılmaz etkisi hakkında,” bir hafta sürecek etkinlik.
Filipin Uzay Ajansı , Dünya Uzay Haftası boyunca “ Kendi Model Uydunu Yap ” konulu bir konferans ve yarışma düzenleyecek .
SETI Enstitüsü, Unistellar ve The Planetary Society , yeni nesil kadın uzay kaşiflerine ilham vermek için sanal etkinlikler, gözlem meydan okumaları, yarışmalar ve daha fazlasını düzenleyecek.
Oceaneering , uzay endüstrisinde çalışan ve günlük hayatlarının nasıl olduğunu, STEM’e nasıl girdiklerini ve en sevdikleri iş deneyimlerini paylaşabilecek panelistlere sahip olacak .
Aerospace- Avrupa’daki kadınlar üzerinde, Dünya Uzay Haftası 2021 sırasında çeşitli etkinlikler düzenliyor olacak Avrupa’daki KÖK eğitim , havacılık endüstrisinde Beceri boşluk , Kadın C Suite ve daha .
Uluslararası Astronomi Birliği kutlayacak Astronomi 100 Saat halkı da dahil geniş bir faaliyet yelpazesi ile dünya çapında.
Fisher-Price’ın astronot Sally Ride ve havacı Amelia Earhart’ın yer aldığı yeni Küçük İnsanlar Koleksiyoncusu “Inspiring Women” figür seti , Dünya Uzay Haftası’nda tanıtılacak.
ABD Uzay ve Roket Merkezi “ile kapalı başlayarak, her gün etkinlikleri, programları ve hediye olacaktır Janet’ın Planet ile Blast off 4 Ekim’de”.
Phoenix uzay , teklifler uzay bilim odaklı mülteci ve dezavantajlı öğrencilere KÖK eğitim programları kar amacı gütmeyen bir Ortadoğu , onların sona erecektir LaunchPad Mücadelesi Dünya Uzay Haftası boyunca akademik rekabet.
Yury Revich’in yeni bestesinin dünya prömiyeri Galaxonata, 6 Ekim’de İsrail’in Beer-Sheva kentinde düzenlenen Women in Space galasında yayınlanacak .
Rus aktris Yulia Peresild, yapımcı Klim Shipenko ve kozmonot Anton Shkaplerov, uzaydaki ilk uzun metrajlı filmi çekmek için uzay istasyonuna gittiler .
SSERD içinde Hindistan’da 2 haftalık düzenleyecek Outreach Program dünyadaki tüm yaş grupları için web seminerleri, atölyeler ve yarışmalarla.
Ekim 01 tarihinde, yükseltilmiş ve yeni yüklenen Nordic Merkezi Planica’da Kısa-Kol İnsan Santrifüj içinde Slovenya’da başarıyla başlatıldı. Böylece Planica, bir ekiple uzun vadeli uzay görevleri için çalışmalar yürüten üç ESA araştırma merkezinden biri oldu.
ESERO (European Space Education Resource Office) Dünya Uzay Haftası boyunca Portekiz , İrlanda , İspanya , Birleşik Krallık , Norveç’te çeşitli etkinlikler düzenleyecek .
Dünya Uzay Haftası sırasında Uruguay’daki Havacılık Müzesi’nde bilgi panelleri, tarihi parçalar ve modeller ile yeni bir uzay odası açılacak .
Kenya Uzay Ajansı , uzayla ilgili konular, uygulamalar, hizmetler ve teknolojilerle ilgilenen öğrencileri, gençleri ve profesyonelleri bir araya getiren çevrimiçi bir foruma ev sahipliği yapacak.
Birleşmiş Milletler Dış Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA) , Dünya Uzay Haftası’nı ‘Uzayda Kadınlar’ kapsayıcı temasıyla kutlamak için bir sosyal medya kampanyasını koordine edecek .
İtalya , Osimo’da, özellikle cinsiyet eşitliğine dikkat ederek öğrenciler arasında STEM farkındalığını artırmak ve bölgedeki üniversiteleri ve işletmeleri birbirine bağlayan bir uzay ekosistemi oluşturmak için tam bir haftalık etkinlikler
BBC Teach, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da KS1’den GCSE’ye ve İskoçya’da First Level’dan Higher’a kadar hem ilk hem de orta dereceli okullar için uygun olan Dünya Uzay Haftası için öğretim kaynakları yayınladı .
New Space dergisi , Dünya Uzay Haftası onuruna , ilk kadın Alman astronotu uzaya göndermek için ticari uzay uçuşu girişimi hakkında en çok okunan makalelerinden birine ücretsiz erişim sağlıyor .
İtalyan astronot Samantha Cristoforetti’den sonra modellenen Astronot Barbie, geleceğin astronotlarına ilham vermek için Zero-G yürüyüşüne çıkıyor.
ESA CAVE Uzay Uçuşu lideri Loredana Bessone ile uzayda kariyer peşinde koşan genç kızlar hakkında röportaj .
Masten Space Systems , misyonlarını Ay, Mars ve ötesine taşıyan uzay teknolojisiyle ilgili ayrıntıları paylaşıyor .
Şili’deki bir bilim müzesi olan MIM (Mirador Interactive Museum), Aralık 2021’e kadar tüm ziyaretçilere ücretsiz giriş yapacağını duyurdu .
Bir 4.800 metrekarelik doğal Hafriyat ünlü mahsul sanatçı Stan Herd tarafından Dünya Uzay Haftası’nı anmak için oluşturulacaktır.