Dünya Nehirler Konferansı

Doğa Derneği ve uluslararası DAMOCRACY hareketi işbirliğiyle düzenlenen Dünya Nehirler Konferansı, 18 Mayıs, Cumartesi günü İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Barajlara karşı doğal yaşamı ve kültürlerini korumaya çalışan yerli halklar ve uluslararası sivil toplum örgütlerini bir araya getirecek olan konferans, Türkiye ve Brezilya’nın Amazon bölgesinde baraj karşıtı mücadeleleri ile dünya çapında tanınan Kayapo yerlileri başta olmak üzere, Irak, Kenya, Arjantin, ABD ve AB’den katılımcılarıyla dikkat çekiyor.
18 Mayıs’ta İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek olan Dünya Nehirler Konferansı, Dicle Nehri ile Amazon Nehri’ni bir araya getirecek. Konferans, dünyadaki yaşamın temelini oluşturan suyun doğal döngüsü için son derece önemli olan nehirler ve bu nehirleri tehdit eden dev baraj projelerinin doğa, kültürel miras ile yerel halklara olan etkilerine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Doğa Derneği ve uluslararası DAMOCRACY hareketinin işbirliğiyle düzenlenen konferansa Brezilya ve Türkiye’nin yanı sıra Irak, Kenya, Arjantin, ABD ve AB’de barajlara karşı doğal yaşamı ve kültürlerini korumaya çalışan yerli halklar ve uluslararası sivil toplum örgütleri katılacak.

Brezilya’nın Amazon bölgesindeki baraj karşıtı mücadeleleri ile dünya çapında tanınan Kayapo yerlileri de konferans kapsamında Türkiye’ye gelecekler. Amazon’daki dev Belo Monte baraj projesine karşı yıllardır verdikleri mücadele ile tanınan ve Hollywood’un tanınmış isimlerinden James Cameron ve Sigourney Weaver gibi isimlerin de destek verdiği ünlü Kayapo yerlilerinin şefi Megaron Txucarramae ve kızı Mayalu Kokometi Waura Txucaramae konferans’ta birer konuşma yapacaklar.

Konferansın bir diğer önemli katılımcısı ise Irak Doğa Derneği Başkanı Azzam Alwash. Azzam, Saddam Hüseyin tarafından 1990’larda kurutulan Basra bataklıklarını yaptığı başarılı çalışmalar sonucu kurtarmış ve bu çalışmaları nedeniyle 2013 yılında dünyanın en önemli çevre ödülü olan Goldman Ödülü’ne layık görülmüştü. Ancak eğer Ilısu Baraj projesi tamamlanırsa Basra bataklıkları yeniden kuruyacak ve binlerce insan yurtlarını terk etmek zorunda kalacak.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde 18 Mayıs Cumartesi günü halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek konferansın ardından uluslararası katılımcılar 20 Mayıs, Pazartesi günü Diyarbakır’ı, 21 Mayıs Salı günü ise Hasankeyf’i ziyaret edecek. Yerel halklar ile toplantılar düzenleyecek olan konuklar ayrıca, Ilısu ve Belo Monte barajlarını anlatan DAMOCRACY belgeselinin gösterimlerine katılacaklar.

Tarih : 18 Mayıs Cumartesi 2013; 09:00 – 17:00

Program:

08.30 Kayıt

09.00 Açılış

Engin Yılmaz, DOĞA Derneği Genel Müdürü

09.10 1. Oturum

Dr. Güven Eken, DOĞA Derneği Başkanı – “Geleceğin Nehirleri ve Nehir Hareketinin Geleceği”

Megaron Txucarramae, Kayapo Kabilesi Şefi (Brezilya) – “Amazon’daki Barajların Etkileri ve Brezilya Yerlilerinin Direnişi”

Mayalu Txucarramae, Kayapo Kabilesi (Brezilya) – “Kayapolar ve Şingu Havzasındaki Nehirlerle İlişkileri”

Dr. Azzam Alwash, Nature Iraq (Irak Doğa Derneği) Başkanı – “Su: Gerilim için Değil Dayanışma için Bir Araç”

11.00 Ara

11.30 2. Oturum

Jason Rainey, International Rivers (Dünya Nehirler Örgütü) Genel Müdürü – “Dünyadaki Baraj Patlaması ve Gezegenimizdeki Nehirler Üzerindeki Etkisi”

Ulrich Eichelmann, RIVERWATCH (Avusturya) -”Barajlar: Kurutuluş mu, Tehdit mi? İklim, Biyolojik Çeşitlilik ve İnsan Hakları Açısından Barajlar”

12.30 Öğle Arası

14.00 3. Oturum

Christian Poirier, Amazon Watch Brezilya Kampanya Koordinatörü – “Brezilya’nın Amazon’da planladığı HES’ler ve Belo Monte Barajı”

Dr. Akgün İlhan, Su Hakkı Kampanyası Koordinatörü – “Su Hakkı: İnsanların Haklarından Nehirlerin Haklarına”

15.00 Ara

15.30 4. Oturum

Dicle Tuba Kılıç, DOĞA Derneği Hasankeyf Kampanya Koordinatörü – “Bir ‘Temiz Enerji’ Projesi olarak Ilısu Barajı: Doğal, Sosyal ve Kültürel Yıkım”

Moira Millan, Mapuçi Halkı Lideri (Arjantin) – “Mapuçi Halkının Kimliği ve Kültürü Açısından Nehirlerin Önemi”

Joshua Angelei, Turkana Gölü Kardeşliği (Kenya) -“Çevresel Yönetimden Faydalanmak için Yerel Bilgi ve Bilimi Kullanarak, Turkana Gölü Havası’nda Sürdürülebilir Çevresel Adalet için Halklarla İşbirliği”
17.00 Kapanış

*Konferansta simultane çeviri yapılacaktır
Yer : Kadıköy Halk Eğitim Merkezi