Dünya Mimarlık Günü 2011 Fotoğraf Yarışması

Dünya Mimarlık Günü 2011 Fotoğraf Yarışması: “YAŞADIĞIMIZ KENTİN GÜLEN – AĞLAYAN YÜZÜ”

AMAÇ
          Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü bu yıl 03-09 Ekim 2011 tarihleri arasında “Mimarlık ve İnsan Hakları” Temasıyla kutlanacaktır. Bu hafta boyunca Mimarlar Odası Aydın Temsilciliği olarak yapacağımız  etkinlikler çerçevesinde  Aydın  Ticaret  Odası İle Birlikte  “YAŞADIĞIMIZ KENTLERİN GÜLEN – AĞLAYAN YÜZÜ” temalı FOTOĞRAF YARIŞMASI DÜZENLEMİŞ BULUNMAKTAYIZ.
          Birincil amacı deklanşöre yeni ve yenilikçi fikirlerle basılmasını özendirmek ve ödüllendirmek olan bu yarışma ayrıca seçilen eserlerle oluşturulacak fotoğraf sergisiyle mimarlık haftası etkinliklerinin zenginleşmesini de sağlayacaktır
          Yaşadığımız, nefes aldığımız kentlerimizin kendine özgü yalnız o kente,  dolayısıyla kentliye ait güzelliklerinin yanı sıra,  yapılaşmanın hızla yoğunlaşması esnasında zaman zaman oluşan çarpıklıkların tam da içerisinde yaşayanlara  ne kadar çok etkisinin olduğu yadsınamaz.
           Yarışmacılardan kentlerimizin var olan bu iki durumuna da farklı perspektiflerden bakılarak, ,ayrı ayrı yada birlikte objektiften nasıl geçebileceğine ilişkin yansıtmalar bekleniyor.
.
YARIŞMANIN KONUSU; YAŞADIĞIMIZ KENTİN GÜLEN- AĞLAYAN  YÜZÜ..
1. Yarışma Koşulları
a. Yarışma, Seçici Kurul Üyeleri dışında fotoğrafa ilgi duyan herkese açıktır.
b. Çalışmalar 30X45cm’e baskı alınarak teslim edilecektir. Eserler, sergileme amacıyla daha büyük boyutlarda kullanılacaklarından dolayı ayrıca kısa kenarı en az 30 cm., uzun kenarı ise en fazla 45cm. olacak şekilde 300 dpi çözünürlükte tif – JPG formatında  CD’de teslim edilmesi zorunludur. Daha önce ödül almış ve yayımlanmış fotoğraflar ile yarışmaya katılınamaz.
c. Yarışmaya her yarışmacı en fazla 3 eserle katılabilir.
d. MİMARLAR ODASI AYDIN TEMSİLCİLİĞİ – AYDIN TİCARET ODASI, yarışma yolu ile sergilenmeye değer bulunan fotoğrafları, televizyon, internet ve diğer her türlü ortamda yayımlama; katalog, broşür, afiş, kitap, CD, video ve diğer ortamlara alarak yayımını ve dağıtımını yapma, ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki eğitim ve kültür kurumlarına gönderme hakkına isim belirtmek şartı ile sahip olacaktır. Yarışmacı yarışmaya katılımı ile bu şartı kabullenmiş sayılacaktır.
e. Yarışmaya gönderilen fotoğraflar üzerinde yarışmacının kimliğini belirten ad, imza vb. işaretler bulunamaz.
f. Her fotoğrafa, yarışmacı tarafından beş rakamdan  oluşan bir rumuz verilecektir. Rumuz; baskıların sağ arka köşelerine  yazılacaktır. Yarışmaya birden çok fotoğrafla katılan yarışmacılar, her fotoğraf için aynı rumuzu kullanabilirler.
g. Yarışmacı tüm fotoğraflarını tek bir kimlik zarfı içerisinde düzenleyebilir. Kapalı kimlik zarfının üzerinde , katılımcının fotoğrafı için kullandığı “Rumuz” ile “Mimarlar Odası Aydın Temsilciliği  –  Aydın Ticaret Odası” Fotoğraf Yarışması” deyimi bulunacaktır. Bu zarf üzerinde katılımcının kimliğini belirtecek herhangi bir işaret ve yazı bulunmayacaktır. Kimlik zarfının içinde  ise katılımcı kimlik formu bulunacaktır.
h. Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar elden, posta ya da kargo yolu ile, en geç 19 Eylül 2011 pazartesi günü saat 17:00’e kadar;                
Mimarlar Odası Aydın Temsilciliği
Ramazanpaşa Mahallesi İstiklal Caddesi No: 25/1 Merkez / AYDIN

Adresine teslim edilmiş veya ulaştırılmış olmalıdır. Belirtilen tarih ve saatten sonra teslim edilecek fotoğraflar, hangi nedenle olursa olsun yarışmaya katılamazlar. Postada oluşacak zarar, gecikme ve kayıplardan yarışma düzenleyicileri sorumlu tutulamaz.
i. Yarışma bitiminden  sonra isteyen yarışmacının eseri  ödemeli kargo ile iade edilecektir. Postadaki aksaklık, hasar ve kayıplardan Mimarlar Odası Aydın Temsilciliği –Aydın Ticaret Odası  sorumlu tutulamaz. Ayrıca, gönderildiği adreste teslim alınmadığı için geri dönen fotoğrafların, iki ay sonra iadesinden sorumlu olunmayacaktır.
2. Yarışma Takvimi
Son Teslim Tarihi     : 19 Eylül 2011 pazartesi Saat:17.00                                                                Seçici Kurul Değerlendirmesi : 22 Eylül 2011 perşembe                                                         Sonuçların Açıklanması  :26 Eylül 2011 Pazartesi                                                                              Ödül Töreni  ve sergi açılışı       : 03 Ekim 2011 Pazartesi
Ödül töreni Mimarlık Haftası dolayısıyla düzenlenecek etkinlik programı içerisinde yapılacaktır. Sonuçlar, belirtilen tarihten itibaren Mimarlar Odası Aydın Temsilciliği internet sitesi www.aydinmimarlarodasi.org.tr  – www.ayto.org.tr aracılığı ile kamuoyuna duyurulacaktır.
3. Ödüller
Birincilik ödülü   2 000 TL                     İkincilik Ödülü   1 500 TL                Üçüncülük Ödülü  1 000 TL
Aydın özel ödülü           1 000 TL
5 adet mansiyon          5×100 TL
    Seçici Kurul
1. Seçici Kurul
Sabit KALFAGİL            Prof. (Marmara Üniv. G.S.F.  Fotoğr. Böl. Ana B. Dalı Başkanı)
Güven İncirlioğlu Doç. Dr. (İzmir Ekonomi Üniversitesi GSTF İletişim Tasarımı Bölümü)  
Mükerrem KÜRÜM        Öğr. Görv. (Adnan Menderes Ünv.  Sanat Tarihi Bölümü)
Hasan TOPAL              Mimarlar Odası İzmir Şb. Başkanı
Akın YAKAN                  Avukat

 

            DÜZENLEME KOMİTESİ :
A. MİMARLAR ODASI AYDIN TEMSİLCİLİĞİ
                            M O Aydın Temsilciliği Yön.Kurl.Bşk
                            Mimar Nüket AKGÖNÜL YOĞURTÇU
                    B. AYDIN TİCARET ODASI
                              A.T.O Başkanı
                               Hakkı DOKUZLU
                     C.    Barış Fotoğrafçılık
    Kenan İNANÇ
2. Sergileme
Ödül alan ve sergilemeye değer bulunan fotoğraflar, 03 – 09 Ekim 2011 Dünya Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında Vali Recep YAZICIOĞLU Sergi salonunda sergilenecektir.
3. İletişim
Mimarlar Odası Aydın Temsilciliği
Adres : Ramazanpaşa Mahallesi İstiklal Caddesi No: 25/1 Merkez / AYDIN
Telefon : 0 (256) 213 45 33
Faks : 0 (256) 213 25 27
Mail : aymimod@hotmail.com