DÜNYA DİLİ TÜRKÇE SEMPOZYUMU

IV. ULUSLARARASI DÜNYA DİLİ TÜRKÇE SEMPOZYUMU

22-24 Aralık 2011

Muğla Üniversitesi

MUĞLA

http://www.dunyadiliturkce2011.mu.edu.tr

Değerli Bilim İnsanları,

Muğla Üniversitesi olarak 22-24 Aralık 2011 tarihleri arasında IV. Dünya Dili Türkçe Sempozyumu‘nu üniversitemizde düzenlemekten büyük bir onur duyacağız.

Küreselleşen dünyada Türk dilinin kullanım alanları ve buna bağlı olarak önemi her geçen gün artmaktadır. Siyasi ve ekonomik olarak büyüyen Türkiye’nin dili de bu gelişmelere koşut olarak büyük bir önem ve değer kazanmaktadır. Bu gelişmeler, Türkçenin bir dünya dili olma yolunda cazibe kazandığını göstermektedir.

Türkçeye karşı olan bu küresel talep, Türk dilinin önemi ile ilgili araştırma ve inceleme ihtiyaçlarını da ortaya çıkarmıştır.

Bu amaçla evrensel bilim ölçütleri çerçevesinde Türkçe ile ilgili bilgi birikimlerini paylaşmayı ve bunları geliştirmeyi arzu etmekteyiz.

Doğa, kültür ve tarih zenginliğinin merkezinde bulunan Muğla Üniversitesi, Türkçenin uluslararası bilim dünyasındaki yeri ve değerinin belirlenmesinde her türlü katkıyı sunmanın heyecanını taşımaktadır. Bu amaçla IV. Dünya Dili Türkçe Sempozyumuna katkılarınızı bekler, sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız. Saygı ve selamlarımla…

Prof. Dr. Mansur HARMANDAR
Muğla Üniversitesi Rektörü