Dünya barışı için kâğıttan kanatlar

6 Ağustos Dünya Çocuk Barış Günü için 30 ve 31 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da anlamlı bir kutlama düzenlenecek. 12 yaşında hayata gözlerini yuman Sadako Sasaki ve atom bombasına maruz kalan binlerce Japon çocuğunun kara yazgısı bu buluşma ile yeniden hatırlanacak.  Uzun yaşamı, umudu, şansı ve mutluluğu simgeleyen turnalar, bu kez origami ustası Nazan Tacer tarafından düzenlenecek bir dizi atölye çalışması ile barışa ve nükleer silahsızlanmaya karşı kanat çırpacaklar…

Tudem Yayınları ve Doğa Koleji işbirliğiyle hayata geçirilecek olan origami atölyeleri 30 Temmuz Cumartesi ve 31 Temmuz Pazar günü, 12.00 – 15.00 saatleri arasında Pera Müzesi’nin eğitim salonunda gerçekleştirilecek. 9 – 12 yaş arasındaki çocukların ücretsiz olarak katılabilecekleri atölye çalışmalarında renk renk origami kâğıtları kullanılarak yüzlerce turna kuşu katlanacak. Hedef: 1000 turna kuşu. Efsaneye göre hastalanan bir kişi eğer kâğıttan 1000 adet turna kuşu katlarsa, tanrılar bu kişinin dileğini yerine getirerek onu iyileştirirmiş. Bunu duyan Sadako da tüm gayreti ve iyi dilekleriyle bu sayıya ulaşmak için çabalamış. Ama ömrü ancak 644 kâğıttan turnayı katlamaya yetmiş. O günden bu yana kâğıttan turnalar Sadako Sasaki ve atom bombası yüzünden yaşamını yitiren tüm çocukların sembolü olmuş.Öyle ki her yıl dünyanın dört bir yanından katlanmış binlerce kâğıttan turna Hiroşima’daki Barış Parkı’nda bulunan Sadako Sasaki anıtına ulaştırılıyor.
Nazan Tacer de bu geleneğe atıfta bulunarak iki gün boyunca çocuklarla sıkı bir çalışma yaparak bu büyük hedefe ulaşabilmek için çalışacak.  Bu anlamlı etkinlikte yer almak isteyen tüm çocuklar, isimlerini önceden kayıt ettirmek şartıyla, katılım gösterebilirler. Çocuklar, 45 dakika sürecek her atölye çalışmasına 30’arlı gruplar halinde kabul edilecektir.
Bir gün içerisinde üç atölye düzenlenecektir. Atölyeye katılmak için sırada bekleyen çocuklar bu süre zarfında ücretsiz olarak Pera Müzesi’ni gezebileceklerdir.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için 0(216) 537 0 537 numaralı telefondan bilgi edinebilirsiniz.