DUMANLAR DÜNYAMIZI KİRLETMESİN

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
Projemizde: bacalardan yanma sonucu çıkan atık maddelerin süzerek daha az zararlı hale getirilmeleri amaçlanmıştır.Atıkları oluşturan taneciklere verilen elektrik yükleri ile taneciklerin atmosfere yayılmadan bir yerde depolanması amaçlanmıştır.

PROJE HEDEFİ:
1)BACALARDAN ÇIKAN KARBONMONOKSİT GAZININ VE TOZ PARÇACIKLARININ ATMOSFERE KARIŞMASINI ÖNLEYEBİLME. 2)YANMA SONUCU OLUŞAN ZARARLI ATIKLARI, ETRAFA YAYILMADAN DEPOLAYABİLME. 3)CANLILAR İÇİN DAHA UYGUN BİR ATMOSFER OLUŞTURABİLME.

PROJE ÖZETİ:
FİLTRE BÖLÜMÜ nde sobadan çıkan gazın yaptığımız filtrede ki negatif elektrik yüklü tellere çarparak negatif yükle yüklenir.Sonra pozitif elektrik yüklü tabakaya yapışır ve orada artı yüklü tanecikler eksi yüklü taneciklerle birleşirler.Çünkü zıt kutuplar birbirini çekerler.2. bölümde ise FAN BÖLÜMÜ bulunmaktadır.Bu bölümde sobadan çıkan gazın daha hızlı bir şekilde dışarı çıkması sağlanır.ve hava değişimi sağlanır. Aynı zamanda bacanın çekmesine yardımcı olur.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Birinci bölümde filtreyi yaptık.Malzeme olarak bir kısa soba borusu,ince bir tahta(soba borusunun içine sıkışacak şekilde),kablo,motor,pervane,adaptör,alüminyum folyodan oluşmaktadır.Soba borusunu alüminyum folyo ile kapladık.Soba borusuna ince bir tahta parçası taktık.Tahtayı takmadan önce teller bağladık ve bir kablo çektik.Sonra soba borusunun içini pozitif tabaka olarak kullandık ve pozitif tabaka olan bölgeye bir delik açarak bir kablo bağladık.İki kabloyu elektriğe bağladık.İkinci bölümde motoru tahtaya bağladık ve pervaneyi motora taktık.Motoru soba borusuna yerleştirdik.Adaptörden gelen kabloyu motora bağladık. Sobadan gelen gazın filtredeki negatif tellere çarparak negatif yük ile yüklenir.Pozitif tabakaya yapışır.Böylece sobadan çıkan gazın temizlenmesi sağlanır.Fan bölümünde sobadan çıkan gazın hızlı bir şekilde dışarı çıkmasını sağlar.Aynı zamanda sobanın çekmesini sağlar.Böylece havanın temizlenmesini sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin