Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri

Eczacıbaşı Topluluğu’nun 1959 yılında tıp alanında başlattığı ödüllendirme ve destek geleneği, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın vefatının 20. yılı olan 2013’den itibaren kurucusunun adını alırken, “Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri” adıyla verilen ilk ödüller, Çukurova Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Bilimsel Kurul’un yaptığı değerlendirmeler sonucunda Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Onkoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Semra Paydaş Tıp Bilim Ödülü’nü kazanırken, Atatürk Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Farmakoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Zekai Halıcı Tıp Teşvik Ödülü ve Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi öğrencilerinden Alp Buğra Başat ile İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğrencilerinden Güneş Parlakgül, Tıp Öğrencileri Proje Ödülü’ne değer bulundu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Esra Erdal da Bilimsel Araştırma Destek Ödülü’nün sahibi oldu.

22 Ekim Salı günü Çukurova Üniversitesi’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 1959’dan bugüne değin 32 Eczacıbaşı Tıp Bilim Ödülü, 39 Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü verildiğini ve çoğu, alanlarının en saygın dergilerinde yayına dönüşmüş bulunan 175 çalışmaya destek ödülleri kapsamında gerekli finansmanın sağlandığını belirterek, “Yarım asrı aşan bu dönemde, Eczacıbaşı Tıp Ödülleri adıyla tıp ve eczacılık camiasına karşı sürdürdüğümüz toplumsal sorumluluğumuzu; ‘Bilime katkı, başarıya ödül’ ilkesine gönülden inanan kurucumuzun, dünyamızdan ayrılışının 20. yılından itibaren, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri ile özdeşleştirip, kendi adıyla yaşatmak istedik” dedi.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri, Bilimsel Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kansu da, “Alanında kurumsallaşmanın ilk örneği olan bu kökleşmiş uygulamanın 2002’den başlayarak başarılı tıp öğrencilerimizi ayrıca ödüllendirerek bilim dünyasına duyurmanın büyük teşvik unsuru olduğuna inanıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin