DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışması

üniversite öğrenci yarışma
Afiş Tasarımı Yarışması

30 Ağustos 2022 Zafer Bayramı haftası etkinlikleri kapsamında, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak “22’DEN 22’YE” adlı uluslararası afiş yarışması düzenlenmesi yarışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu ana amaca başlı olarak, bu vatan için canını feda etmiş Aziz Şehitlerimizi unutturmamayı, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını anmayı, Kahraman Türk Ordumuz ile Milletimizin gösterdiği milli mücadele konusunda farkındalık oluşturmayı; tasarımın dilini kullanarak görselleştirilecek olan bu destansı günümüzü gelecek kuşaklara görsel bir kültür mirası olarak aktarmayı umuyoruz.

Bu gerekçeden hareketle uluslararası mecrada afiş yarışması düzenlenmesi, afiş yarışmalarından seçilecek ilk 100 afiş tasarımı sergisinin açılması, yine ilk 100 eserden bir ürün kataloğu hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesi, ilk 100 eserden seçilecek tasarımlardan bazılarının farklı grafik tasarım ürünlerinde (web sitesi, mail altı tasarım, takvim, kartpostal, duvar resmi, totem vb. dış mekân reklamlarında) kullanılması vb. projenin kapsamını oluşturmaktadır. Ayrıca bu yarışma sonucunda ilk 100 e giren afişler Afyon, Uşak, Manisa ve İzmir’de İl Valiliklerin göstereceği uygun bir yerde sergilenecektir. Bunların yanı sıra söz konusu afiş tasarımlarından oluşturulacak ilk 100 eserin sergi/sergileri, istenildiği takdirde farklı şehirlerde de açılarak farkındalık düzeyi arttırılabilecektir.

Yarışmaya Katılım Koşulları
Yarışma; seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında Türkiye’deki amatör ve profesyonel herkese açıktır.
Tasarımın boyutları kısa kenarı 70 cm uzun kenarı 100 cm olmalı ve dik olarak tasarlanmalıdır. Ölçüleri uygun olmayan tasarımlar, elenmiş kabul edilir.
Yarışma neticesinde başarı ödülleri ve mansiyon alan tasarımlar ile sergilenmeye uygun görülen tasarımlar sergilenecektir.
Afiş çalışmalarında renk ve teknik kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak dört renkli (CMYK) ofset baskı teknolojisi ile elde edilebilen renklerin dışına kesinlikle çıkılmamalıdır.
Siteye yüklenen afiş tarasımlarının hızlı değerlendirilebilmesi için, afiş tasarımlarının boyutu 72 dpi çözünürlükte olmalıdır. Ancak sonuçlar açıklandıktan hemen sonra ilk 100 e giren afiş tasarımlarının orijinalleri, CMYK modunda ve en az 300 dpi çözünürlükte bir sıkıştırma yapılmadan, fontlar convertlenerek kaydedilmelidir.
Yarışmaya katılmak için yarışmanın web sitesine üye olunmalı ve çalışmalar yüklenmelidir.
Tasarımların üzerinde herhangi bir logo, kurum adı veya işaret olmamalıdır.
Her sanatçı/tasarımcı yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış, sergilenmemiş (sosyal medya, youtube vb. dâhil) ya da katılmamış beş (5) adet tasarım ile katılabilir. Ancak sadece bir (1) ödül verilir.
Başvuru tasarımının daha önce sergilendiğinin ve/veya herhangi bir yarışmaya katılmış olduğunun tespiti halinde ilgili eserin adaylığı/başvurusu derhal iptal edilecektir. Bu hususun ödül kazanıldıktan sonra tespiti halinde aday kazandığı para ödülünü (yasal faizi ile) ve başarı/katılım belgesini iade ile mükellef olacaktır.
Yarışmada, sadece belirtilen yarışma konusu ile ilgili olan afiş tasarımları değerlendirmeye alınacaktır. Aksi durumda elenecektir.
Yarışmaya katılan tasarımların üzerinde kullanılacak mesajların dili, Türkçe olmalıdır.
Afişlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan, vb.) kullanılabilir.
Afiş tasarımı için yarışmayı düzenleyen kurum veya kuruluşlar ile sponsor, içerisinde ticari amaçlı logo veya görsel kullanılmamalıdır. Bunun yanısıra siyasi, insan haklarına aykırı, cinsellik içeren sembol ve görsel içermemelidir.
Düzenleme Kurulu gerekli gördüğü takdirde, yarışma takvimi üzerinde değişiklik yapabilir veya yarışmayı herhangi bir aşamasında iptal edebilir.
Ödül alan ve sergilenmeye değer görülen ilk 100 afiş bir katalogda yayımlanacak ve bu katalog (e-katalog) eser sahiplerine gönderilecektir.
Yarışma sonuçları, ödül kazanan tasarımcılar ile basın-yayın organlarına bildirilecek ve sosyal medya organlarında da ilan edilecektir.
Seçici kurul üyelerinin birinci derecedeki yakınları yarışmaya katılamazlar.
Yarışmaya katılan ve tasarımları sergilenmeye değer bulunan tüm sanatçılar/tasarımcılar, bu şartnamenin hükümlerini peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Afiş Yarışması Ödüllerinin Dağılımı:
1. Ödülü 15.000 TL ve Başarı Belgesi (Birincilik Ödülü)
2. Ödülü 10.000 TL ve Başarı Belgesi (İkincilik Ödülü)
3. Ödülü 7.000 TL ve Başarı Belgesi (Üçüncülük Ödülü)
4. Ödülü 1000 TL ve Başarı Belgesi (Mansiyon)
5. Ödülü 1000 TL ve Başarı Belgesi (Mansiyon)
6. Ödülü 1000 TL ve Başarı Belgesi (Mansiyon)

Şartnamedeki koşulları taşıyan adaylar 15 Şubat 2022 ile 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında mesai bitimine kadar eserlerini grafreedesign.org web sitesine yüklenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

8 + one =