Ana SayfaÖzel Ders BlogDoppler Etkisi Nedir?

Doppler Etkisi Nedir?

Doppler etkisi, ses, elektromanyetik radyasyon veya diğer dalga türlerinin kaynağından uzaklaşırken veya kaynağa doğru yaklaşırken frekansındaki değişimi ifade eder.

Örneğin, bir araba sireninin yaklaşırken ve uzaklaşırken duyulan farklı tonlar, Doppler etkisine örnek olarak verilebilir. Siren, ilerlerken yaydığı ses dalgalarını bir noktadan diğerine taşırken, bu dalgaların dalga boyu, arabanın hareket yönüne göre değişir. Araba, kaynağa doğru yaklaşırken, ses dalgalarının sıkışması nedeniyle sesin frekansı artar ve ses daha yüksek bir tona dönüşür. Araba kaynaktan uzaklaştıkça, ses dalgaları gerilir ve frekans düşer ve ses daha alçak bir tona dönüşür.

Doppler etkisi, astronomide de yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, bir yıldızın spektrumundaki değişiklikler, yıldızın hareketine bağlı olarak Doppler etkisinden kaynaklanır. Aynı şekilde, radyo dalgaları kullanılarak hız ölçümleri yapılırken, Doppler etkisi de göz önünde bulundurulur.

Doppler etkisi, birçok farklı alanda kullanılan önemli bir fiziksel fenomen olarak kabul edilir.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.