DÖNDÜR 3 BOYUTLU GÖR

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : İzmir
Okulun Adı:
Özgiller Dalan İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Gözde İNAK
Berkay BEKO
Danışman Öğretmen:
Serkan ÇAĞRITEKİN

PROJE AMACI:
İKI BOYUTLU GEOMETRIK CISIMLERIN BIR KENAR VEYA EKSEN ETRAFINDA 360 DERECE DÖNDÜRÜLEREK OLUŞACAK ÜÇ BOYUTLU CISIMLERI FARK EDEBILMEK.

PROJE HEDEFİ:
IKI BOYUTLU GEOMETRIK CISIMLERIN BIR KENAR VEYA EKSEN ETRAFINDA 360 DERECE DÖNDÜRÜLEREK OLUŞACAK ÜÇ BOYUTLU CISIMLERI FARK EDEBILMEK IÇIN YARDIMCI ARAÇ ÜRETEREK MATEMATIK DERSINE GÖRSELLIK KAZANDIRMAK.

PROJE ÖZETİ:Bu Benim Eserim Proje Yarışması
ILK OLARAK UZAKTAN KUMANDALI ARABALARIN MOTORLARINI VE ONLARI ÇALIŞTIRMAK ÜZERE KULLANACAĞIMIZ PILLERI TEMIN ETTIK. SONRA DÖNDÜRÜLECEK OLAN DÜZLEMSEL ŞEKILLERI MUKAVVADAN KESTIK. DIKDÖRTGENDEN SILINDIRI, YARIM DAIREDEN YARIM KÜREYI VEYA TAM KÜREYI , DIK ÜÇGENDEN KONIYI, DIK YAMUKTAN SILINDIR VE KONIYI, YAMUKTAN KESIK KONIYI, PARALEL KENARDAN KONI,SILINDIR VE IÇINDEN KONI ÇIKARILMIŞ SILINDIRI, IKIZKENAR ÜÇGENDEN KONIYI GÖRMEK IÇIN TEK YAPMAMIZ GEREKEN ANAHTARI AÇIP MOTORU DÖNDÜRMEKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
A)ELEKRO MOTOR VE PILLERI TEMIN ETTIK. B)SONRA DÖNDÜRÜLECEK OLAN DÜZLEMSEL ŞEKILLERI MUKAVVADAN KESTIK. C)MOTORA ISTEDIĞIMIZ ZAMAN ÇALIŞTIRABILMEK IÇIN ANAHTAR TAKTIK.F)DÜZLEMSEL GEOMETRIK ŞEKILLERIMIZI MOTORLARIN ÜZERINDEKI UÇLARA YAPIŞTIRDIK.TEK YAPMAMIZ GEREKEN ANAHTARI AÇIP MOTORU DÖNDÜRMEKTIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
DENEME, AKIL YÜRÜTME VE TÜMEVARIM METODU .EL BECERILERIMIZI KULLANMA.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
YAPTIĞIMIZ DÜZENEK SAYESINDE DÜZLEMSEL GEOMETRIK ŞEKILLERIN BIR KENAR VEYA EKSEN ETRAFINDA 360 DERECE DÖNDÜRÜLEREK OLUŞACAK ÜÇ BOYUTLU CISIMLERI DAHA RAHAT VE NET FARK ETTIK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
YAPTIĞIMIZ DÜZENEK SAYESINDE DÜZLEMSEL GEOMETRIK ŞEKILLERIN BIR KENAR VEYA EKSENI ETRAFINDA 360 DERECE DÖNDÜRÜLEREK OLUŞACAK ÜÇ BOYUTLU CISIMLERIN DÖNME EKSENINE OLAN UZAKLIĞINA BAĞLI OLARAK MERKEZİ DÖNMENIN GERÇEKLEŞTIĞI MERKEZ OLAN 3 BOYUTLU OLUŞAN ŞEKILLERI ELDE ETTIK.

KAYNAKLAR:
MEB, İLKÖĞRETIM MATEMATIK 8 DERS KITABI, DKM, ANKARA, 2007R.ŞAHIN, M.KARAKAYA, A.TARGIL, S.KATIRCI, GEOMETRI 2, SÜRAT YAYINLARI, İSTANBUL, 1997

PROJENİN TAKVİMİ:
KASIM-ARALIK 2009 ITIBARIYLE PROJE HAZIRLANIP 2010 OCAKTA SONUÇLANDIRILDI.

PROJE BÜTÇESİ:
20 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
OKULUMUZUN MATEMATIK ÖĞRETMENLERINDEN YARDIM ALINMIŞTIR.