Doğançay Müzesi 16. İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması Sonuçlandı

Doğançay Müzesi
Doğançay Müzesi 16. İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması

Ressam Burhan Doğançay’ın hayattayken başlattığı ve vefatına kadar üzerine titrediği bu yarışma, Burhan Doğançay’ın vefatından sonra da onun bizlere vasiyeti olarak devam ediyor. Çocuklarımız, pandemi sürecinde pozitif çalışmalar ve düşünceler ortaya koymak amacıyla “Hayat” temasını birbirinden güzel resimlerle yorumladılar. Yarışmada sadece 8 resme ödül verebilse de aslında bu yarışmaya katılan bütün çocuklarımız kazanmıştır. Hepsini gönülden kutluyoruz.

Doğançay Müzesi tarafından 15 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda başlatılan çocuk resim yarışmaları, bu yıl pandemi sürecinin beraberinde getirdiği tüm zorluklara rağmen Sanathane, Duran Doğan Ambalaj ve Billur Tansel’in desteğiyle gerçekleşti.

Sanat eleştirmeni, küratör Beral Madra, küratör Mehmet Lütfi Şen, Doğançay Müzesi Yönetim Kurul Üyesi Oktay Duran, Ressam Süleyman Saim Tekcan ve sanat eleştirmeni, küratör Vasıf Kortun’dan oluşan Büyük Jüri resimleri değerlendirdi. İlk 8’e giren öğrenciler bir yıllık sanat eğitimi, eğitim desteği ve boya seti ödüllerini almaya hak kazandılar.

Doğançay Müzesi 16. İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması ödül töreni ve sergisi 26 Kasım 2020 tarihinde içinde bulunduğumuz zorlu günler nedeniyle Doğançay Müzesi’nde pandemi kurallarına uygun şekilde sınırlı katılımcıyla gerçekleşecektir. 16. İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması sergisi 26 Aralık tarihine kadar devam edecektir.

Yarışmada dereceye giren ve sergilemeye değer bulunan öğrenciler

• Sabber Su Aydoğan – Ali Ülker Ortaokulu Bayrampaşa
• Beyza Koç – Özel Sancaktepe Tercih Koleji Ortaokulu
• Ayşe Zeynep Özer – Özel SEV Ortaokulu, Çamlıca
• Simge Susup – Gökkuşağı Koleji – Bahçeşehir Kampüsü
• Naz Peri İrem Kurt – Özel Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu
• Beren Karasu – Özel İstanbul Koleji
• Nisan Duru Demirarslan- Özel İstanbul Koleji
• Irmak Zehra Öksüz – Bilnet Okulları Beylikdüzü