DOĞAL MÜREKKEBİM

Bu Benim Eserim Proje Yarışması
İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Fen ve Matematik Proje Yarışması
İli : Siirt
Okulun Adı:
Yarımca Köyü Şht. Jan. Er Cihan
Gülmez İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenci:
Sinem DALĞACI
Danışman Öğretmen:
Neval AY
PROJE AMACI:
DOĞAL KOŞULLARDA BASIT YÖNTEMLERLE YAZI YAZMAK IÇIN TAZE CEVIZIN YEŞIL RENKLI DIŞ KABUĞUNU VE BITTIM AĞACI ZAMKINI KULLANARAK ÖZGÜN BIR MÜREKKEP YAPMAK

PROJE HEDEFİ:
CEVIZIN DIŞ YÜZEYINDE BULUNAN VE BIRAKTIĞI LEKENIN GEÇMESININ GÜÇ OLDUĞU YEŞIL KABUKLARIN YAZI ALANINDA DA MÜREKKEP OLARAK KULLANILABILECEĞI FIKRINDEN YOLA ÇIKARAK YENI VE ÖZGÜN BIR MÜREKKEP YAPILMASI

PROJE ÖZETİ:
CEVIZIN DIŞ YÜZEYINDE BULUNAN VE BIRAKTIĞI LEKENIN GEÇMESININ GÜÇ OLDUĞU YEŞIL KABUKLARIN YAZI ALANINDA DA MÜREKKEP OLARAK KULLANILABILECEĞI FIKRINDEN YOLA ÇIKARAK MÜREKKEP YAPIMI AMAÇLANDI. TAZE CEVIZLERIN YEŞIL KABUKLARI HAVANDA EZILDI. SU VE BITTIM ZAMKI ILE KARIŞTIRILIP KAYNATILDI. KARIŞIM SÜZGEÇTEN GEÇIRILDI. OLUŞAN MÜREKKEP DOLMA KALEM VE DIVIT UCU ILE KULLANILMAK ÜZERE HAZIRLANDI. YAPILAN MÜREKKEBIN KAĞIT ÜZERINDE KURUYARAK KALICILIĞINI UZUN SÜRE KORUDUĞU GÖZLENDI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
CEVIZLERIN YEŞIL KABUKLARININ AYIKLANARAK TOPLANDI. BU KABUKLAR HAVANDA EZILDI. SU VE BITTIM ZAMKI ILE KARIŞTIRILIP BIR KAPTA KAYNATILDI. KARIŞIM SÜZGEÇTEN GEÇIRILDI. OLUŞAN MÜREKKEP DOLMA KALEM VE DIVIT UCU ILE KULLANILMAK ÜZERE HAZIRLANDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
BULUŞ YÖNTEMI, ARAŞTIRMA YÖNTEMI, DENEY VE GÖZLEM YÖNTEMI, BILIŞSEL BILGI VE ARAŞTIRMA NICELIKSEL ARAŞTIRMA

ULAŞILAN SONUÇLAR:
YAPILAN MÜREKKEBIN KAĞIT ÜZERINDE KURUYARAK KALICILIĞINI UZUN SÜRE KORUDUĞU GÖZLENDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
TAZE CEVIZIN DIŞ YÜZEYINDE BULUNAN YEŞIL KABUKLARINI ATMAK YERINE GERI DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANARAK MÜREKKEP YAPIMINDA KULLANILABILIR OLDUĞUNA KARAR VERILDI.

KAYNAKLAR:
WWW.FENOKULU.NET WWW.GOOGLE.COM.TR WWW.PROJEOKULU.NET/

PROJENİN TAKVİMİ:
01.10.2009:GEÇMIŞTEN GÜNÜMÜZE YAZI YAZMADA KULLANILAN MÜREKKEPLERIN YAPIMININ ARAŞTIRILMASI 05.10.2009: TAZE CEVIZIN DIŞ YÜZEYINDE BULUNAN YEŞIL KABUKLARININ TOPLANMASI. 07.10.2009: CEVIZIN YEŞIL KABUKLARININ HAVANDA EZILMESI VE BITTIM AĞACI ZAMKININ TOPLANMASI. 08.10.2009: EZILEN KABUKLARIN SU VE ZAMK ILE BIR KAPTA KAYNATILMASI VE KARIŞIMIN SÜZGEÇTEN GEÇIRILMESI 09.10.2009: MÜREKKEBIN BIR KAĞIT ÜZERINDE KULLANILMASI. 15.10.2009: SONUÇLARININ DEĞERLENDIRILMESI VE RAPOR YAZIMI.

PROJE BÜTÇESİ:
PROJEMIZDE KULLANILAN MALZEMELER DOĞADAN TEMIN EDILDIĞI IÇIN MALIYETI YOKTUR.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
ELA KÖSE(OKULUMUZUN MATEMATIK ÖĞRETMENI).