DOĞAL GAZ VE LPG ZEHİRLENMELERİNE SON

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
1-DOĞAL GAZ KAÇAĞI SONUCU ZEHİRLENMELERİ ENGELLEMEK. 2-KAPALI ORTAMLARDAKİ ZEHİRLİ GAZI OLUŞTURDUĞUMUZ SİSTEMLE TAHLİYE ETMEK.

PROJE HEDEFİ:
1-EV MAKETİ ÜZERİNE GAZ DEDEKTÖRÜ VE FAN SİSTEMİNİ DOĞRU BİR ŞEKİLDE YERLEŞTİREBİLME. 2-EV MAKETİ ÜZERİNDE GAZ DEDEKTÖRÜ VE FAN SİSTEMİ ELEKTRİK DEVRE BAĞLANTILARINI DOĞRU BİR ŞEKİLDE YAPABİLME. 3-ZEHİRLENMELER SONUCU OLUŞACAK MADDİ VE MANEVİ TAHRİBATI EN AZA İNDİREBİLME.

PROJE ÖZETİ:
PROJEMİZDE HAVALANDIRMA SİSTEMİNE DOĞAL GAZ DEDEKTÖRÜNÜ BAĞLADIK. BU SİSTEM SAYESİNDE ORTAMDA BİR DOĞAL GAZ VE LPG SIZINTISI OLUNCA GAZ ALARM CİHAZI BUNU ALGILAYACAK VE ALARM DEVREYE GİREREK, GAZ ALARM CİHAZINA BAĞLI HAVALANDIRMA SİSTEMİNİ OTOMATİK OLARAK ÇALIŞTIRARAK ORTAMDAKİ HAVANIN TEMİZLENMESİNİ SAĞLAYACAKTIR.ZEHİRLİ GAZ SIZINTISINI FARK EDEMEDİĞİMİZ DURUMLARDA BU SİSTEM SIZINTIYI ALGILAYARAK OTOMATİK OLARAK ÇALIŞACAKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
LİTERATÜR TARAMASI 6.sınıf fen ve teknoloji kitabı http://eyetkiner.googlepages.com/lpgyanginlari PROJEDE GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER Proje konusu belirlendi.Proje malzemeleri temin edildi. Devre şeması ve maket evin çizimleri yapıldı. Kontrplaklar ce camdan ev maketi yapıldı. Gaz dedektörü ev içerisine monte edildi. Evin camına havalandıma sistemi için aspiratör silikonla bağlandı. Gaz dedektörü ve fanın elektrik bağlantıları yapıldı. Ortam içerisine gaz verildi. Sistemin çalıştığı görüldü. PROJEDE KULLANILAN YÖNTEMLER Tasarlama-Çizim-Kesme-Yapıştırma-Deneme-Birleştirme PROJE TAKVİMİ EKİM 1.2.3.4HFT:Konu belirlendi.Konu ile ilgili Kaynak taraması yapıldı. KASIM 1.2.3.4HFT:Araştırmaya devam edildi.Konu ile ilgili yöntem seçildi. Aralık1.2.3.4. HFT:Projede gerekli malzemelerin temini sağlandı. Temin edilen proje malzemelerinin montajı yapıldı. OCAK 1.2. HFT:Projenin denenmesi. Proje raporu hazırlandı. PROJE BÜTÇESİ DOĞALGAZ VE LPG DEDEKTÖRÜ 30TL CAM 5TL ASPİRATÖR 24 VOLT 20TL SUNTA LAM 5TL MUM SİLİKON 1TL CAM SİLİKON 2TL TOPLAM: 68TL ULAŞILAN SONUÇLAR: Ev maketi üzerine gaz dedektörü ve aspiratör yerleştirilerek,elektrik devre bağlantıları yapıldı.Maket ev içerisine gaz verildiğinde gaz dedektörünün alarmı devreye girerek pencere camı üzerindeki aspiratörün çalışarak ortamı havalandırıdığı gözlemlenmiştir.